ЦСКА наказа Левски в голямото дерби

Отборът на ЦСКА спечели първото за сезона Вечно дерби в баскетбола. Възпитаниците на Росен Барчовски постигнаха успех с 85:72 (20:14, 18:15, 21:22, 26:21) над "сините" в последен двубой от програмата на четвъртия кръг в Националната баскетболна лига. По този начин "армейците" сложиха край на серията от три поредни победи на Левски през настоящия сезон и му нанесоха първа загуба в шампионата, която остави Черноморец като единствения непобеден отбор от началото на кампанията.

Чрез успеха пък ЦСКА се завърна на победния път, след като през миналата седмица допусна изненадваща загуба от Миньор 2015 в столицата. "Червените" се изравняват по баланс с Левски след първите четири кръга, като двата тима са съседи във временното класиране - трети и четвърти с равен актив от по 3-1. В събота ЦСКА ще приеме Черно море Тича на свой терен, докато Левски гостува на Академик Пловдив следващия понеделник.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Левски не пазеше много добре коша си в първите няколко минути от срещата, като първите четири точки на ЦСКА бяха отбелязани след пробиви на Брандън Йънг и Васил Бачев. Левски обаче отговаряше със същата агресия в нападение и благодарение на Златин Георгиев "сините" стояха близо до съперника си при 5:6. Центърът на гостите Кейлъб Уесън играеше силно в началото, като освен с визията си помогна на своя отбор и с точки, реализирайки два фала за 5:8. Домакините от Левски взеха мерки с опазването на коша си, като Джон Флорвиъс се погрижи да спре няколко атаки на съперника, а след това именно той отбеляза и за 7:8. Момчетата на Росен Барчовски съумяха да изкарат второ лично нарушение на Флорвиъс и да поведат със 7:12 след нови точни изстрели от наказателната линия, този път от Георги Боянов.

Щабът на Левски не се уплаши от това, тъй като баскетболистите им на паркета доведоха нещата до равенство при 14:14 след тройка на Момчил Кадиев и хубава пресечка на Алън Арнет. Дойде време и за официалния дебют на Божидар Аврамов с екипа на ЦСКА, като той замени Васил Бачев и застана до Брандън Йънг в гардовата линия на тима. Голямата звезда в последните минути обаче беше самият Йънг, който развинти защитата на своя опонент и осигури аванс от четири точки на ЦСКА при 14:18. Иван Спиров пък се отличи с атрактивна изява в офанзивен план, за да направи дистанцията шест точки в полза на "армейците", като Левски не можа да отбележи кош в последните четири минути от първата четвърт и така тя завърши при 14:20 в полза на отбора на Росен Барчовски.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Сушата на Левски без кош беше спряна при оставащи 7:10 минути до края на втората четвърт, когато Златин Георгиев вкара едва втората тройка на "сините" в мача от деветия им опит за 17:22. До този момент пък Божидар Аврамов все още не беше опитал стрелба, като ролята му бе изцяло такава на плеймейкър, докато тази на Йънг бе да атакува коша и да стреля. Американецът с български паспорт обаче извърши неспортсменско нарушение срещу Лъчезар Димитров, но Левски вкара само една точка от тази възможност - 18:23. С течение на мача по една ключова фигура на двата отбора имаше натрупани три лични нарушения - Джон Флорвиъс от Левски и Брандън Йънг от ЦСКА, като вторият извърши още един бърз фал.

Във втората четвърт сякаш имаше доста повече нарушения и накъсвания на играта, отколкото баскетболни моменти, като сега неспортсменски фал бе отсъден и на Джон Флорвиъс - четвъртото му прегрешение в мача - 18:27 в полза на ЦСКА и вече 9 точки за Кейлъб Уесън. Златин Георгиев продължаваше да тормози опонента с точния си мерник от тройката, но това нямаше никакво значение, след като Уесън се чувстваше като у дома си в подкошието на Левски, а след това и зад дъгата - 24:33 в полза на ЦСКА. На следващото нападение отново Бачев и Уесън играха на пик-н-рол, като американецът отново бе намерен под коша и отново вкара в отсъствието на Флорвиъс - 24:35 и 17 точки за звездата на "червените". Авансът на "армейците" достигна 14 точки, но след това домакините от Левски записаха серия от пет поредни, за да съкратят част от изоставането си при 29:38 след края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Възпитаниците на Димитър Ангелов започнаха третата четвърт солидно въпреки липсата на Флорвиъс. Златин Георгиев се погрижи да вкара още две тройки и да осигури старт от 9:3 в полза на домакините, които намалиха своето изоставане до само четири точки при 37:41. Димитър Маринчешки също се отпуши, за да увеличи серията на "сините", но от другата страна Брандън Йънг бе непоколебим - 39:43 в полза на "армейците". И двата отбора показаха доста по-високо ниво в офанзивен план от това през първото полувреме, а Левски продължаваше да диша във врата на своя опонент след скоростна бърза атака на Момчил Кадиев за 43:46. Ситуацията в мача се обърна напълно след два мигновени фала на Кейлъб Уесън, вторият технически такъв, като центърът стана с четири лични нарушения, колкото имаше и съперникът му Джон Флорвиъс, намиращ се на пейката в началото на второто полувреме.

След това "сините" останаха без резервния си център Димитър Маринчешки, който извърши петия си фал и Флорвиъс се върна в игра в средата на третия период. Дистанцията между двата отбора бе съкратена до само точка след липса на комуникация в защитата на ЦСКА, заради която Асен Великов вкара лесни две за 47:48. Прекъсването за Росен Барчовски не помогна особено, защото Момчил Кадиев "счупи глезените" на Александър Радукич и отбеляза от средно разстояние, за да донесе аванс от точка на своя тим - 49:48. В ключов момент обаче ЦСКА намери стрелбата си от тройката, като Брандън Йънг, Васил Бачев и Божидар Аврамов бяха точни зад дъгата за 50:57 в полза на гостите. Момчетата на Барчовски водеха с 51:59 преди началото на финалната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната част започна с тройка на Божо Аврамов, но след това домакините отвърнаха с четири поредни точки за 55:62. ЦСКА стигаше до лесни точки в нападение в началото на решителния период и поддържаха аванс от девет точки при 57:66. Димитър Ангелов доста се ядоса на съдиите заради отсъдено нарушение на Лъчезар Димитров срещу Васил Бачев и именно заради това му бе отсъдено техническо. Бачев пое отговорността и след като вкара два фала, наниза и тройка за 61:71 с оставащи малко под шест минути до финалната сирена. След таймаута баскетболистите на Левски започнаха да топят изоставането си, като ключова тройка на Лъчезар Димитров и след това кош и фал на Джон Флорвиъс намалиха разликата до четири точки при 67:71.

Кейлъб Уесън пък се завърна на паркета и така двамата центрове играеха с по четири нарушения до края на мача. Стигна се до поредното спорно решение на реферите, което издразни президента на Левски Тити Папазов, който бе изгонен от залата от Мартин Хорозов - 67:74 след кош и фал на Уесън. Една атака по-късно звездата на "армейците" връхлетя към коша и получи пас от Брандън Йънг, за да отбележи още веднъж за 67:76 с оставащи около три минути до края. Йънг пък увеличи серията на гостите и така дистанцията бе 11 точки при 67:78 с оставащи 186 секунди до края на мача. Левски отново просуна, а Георги Боянов подпечата успеха на своя тим с хубава стрелба за 67:80. Всичко в мача завърши при 72:85 в полза на ЦСКА.

Кейлъб Уесън завърши с 24 точки и 9 борби за победата на ЦСКА, като 20 от тях бяха вкарани през първото полувреме. Брандън Йънг постигна 20 точки и 9 асистенции, Васил Бачев записа 15 точки, а Георги Боянов остана с дабъл-дабъл от 13 точки и 10 борби.

Златин Георгиев поведе колоната за Левски с 18 точки и 5 асистенции. Алън Арнет се разписа със 17 точки, а Джон Флорвиъс (5 борби) и Момчил Кадиев, който се включи отлично от пейката, нанизаха по 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров, Марио Боянов, Алън Арнет, Златин Георгиев, Джон Флорвиъс

ЦСКА: Брандън Йънг, Виктор Гергов, Васил Бачев, Георги Боянов, Кейлъб Уесън

Снимки: Борислав Трошев