Могъща серия в края спаси Берое в зала “Диана”

Отборът на Берое се завърна на победния път в Националната баскетболна лига, след като спечели трилър с Ямбол в зала “Диана”. Възпитаниците на старши треньора Никола Василев се наложиха над ямболии с 98:83 (31:14, 17:34, 17:19, 33:16) в предпоследен мач от четвъртия кръг на първенството. В основата на успеха на старозагорци бе серия от 15 безответни точки в последните минути от редовното време, чрез която “зелените” се превърнаха в недостижими за своя съперник.

Така Берое става с баланс от 2 победи и 2 загуби във временното класиране, като със същия актив е и тимът на Ямбол. Следващата седмица ямболии гостуват на Черноморец, докато Берое се изправя срещу Рилски спортист в Самоков.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът в зала "Диана" започна равностойно, без някой от двата отбора да стигне до по-сериозна преднина в първите минути. Капитанът на домакините Павел Маринов се развихри в началото и отбеляза пет поредни точки, за да поведе тима си към триточков аванс - 10:7. Равностойният двубой продължаваше да се развива по този начин, но старозагорци стигнаха до пълен обрат след отлични действия на Антун Маричевич, който бе отбелязал половината от точките на гостите до този момент - 12:16. Даръл Дейвис също се отличаваше с превъзходни действия в офанзивен план, като двамата с Маричевич пък бяха автори на 19 от 21-те точки на Берое към края на частта. С тройка на Николай Титков авансът на "зелените" достигна двуцифрените размери за първи път в мача при 12:24. Берое полетя към аванс от цели 17 точки след края на периода - 14:31 след мощна забивка на Джабари Крейг за край на първите десет минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Домакините получиха импулс в играта си плеймейкъра Айзък Бонтън, който реализира пет поредни точки за отбора си, за да скъси дистанцията до 15 при 19:34. Берое отговаряше на всяка възможна добра изява на своя съперник, но все пак ямболии нямаха намерение да отстъпват назад - 23:37 след кошове на Павел Маринов и Бонтън. Прогресът на момчетата на Тони Дечев бе очевиден, а неспортсменско нарушение на Михаил Комбаков срещу Бонтън изпрати американеца за два наказателни, но той не можа да отбележи нито един от тях. Гардът на Берое Дарин Иванов наказа пропуските на своя съперник и реализира втората си тройка в мача, но дистанцията между двата тима остана в рамките на 12-те точки при 29:41. Вдъхновеното представяне на Павел Маринов и компания продължи с още една серия за тях, като дистанцията бе скъсена до само пет точки при 36:41. И другият лидер на домакините - Иван Лилов, също блесна с точен изстрел зад дъгата, но Берое нямаше никакво намерение да сдава преднината си и водеше с 39:48 към края на полувремето. Възпитаниците на Тони Дечев затвориха втората четвърт по най-добрия възможен начин - със серия от девет поредни точки и три поредни тройки - две на Йозапайтис и една на Александър Матушев за 48:48.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Още в началото на третия период домакините от Ямбол си върнаха водачеството в срещата след тройка на Иван Лилов за 51:50. Серията на ямболии от началото на второто полувреме достигна 7:0, като така тимът поведе с пет точки при 55:50. Домакините обаче трудно можеха да си осигурят по-сериозен аванс в резултата, тъй като Берое продължаваше да се бори здраво за равностойното протичане на срещата - 59:56. Веднага след това Иван Лилов избухна с тройка за шест аванс в полза на Ямбол, след което Карлос Пепин върна две точки от другата страна - 63:58. Момчетата на Тони Дечев вече имаха открита възможност да си спечелят двуцифрена преднина при 67:60, но пропуснаха шанс заради грешка в атака на Айзък Бонтън и впоследствие Берое отново съумя да направи разликата само четири точки при 67:63 в последните секунди от третата част. Даръл Дейвис достави още две точки в коша на ямболии и така резултатът преди началото на последния период бе 67:65 в полза на Ямбол.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое тъкмо успя да обърне развоя на мача в своя полза след тройка на Антун Маричевич, когато плеймейкърът на тима Михаил Комбаков извърши петото си лично нарушение и Тейлър Къри фиксира нов обрат в резултата при 75:74. Даръл Дейвис изведе Берое напред при 75:79, но Павел Маринов и Геди Йозапайтис вдигнаха "Диана" на крака за 80:79 в полза на домакините. Битката между двата тима бе безмилостна, а Дарин Иванов реализира четвъртата си тройка от четвъртия си опит, за да донесе аванс от четири точки на "зелените" при 82:86 с оставащи 4:27 на часовника. Въпреки впечатляващия обрат по-рано по всичко изглеждаше, че Ямбол няма да издържи до края. Старозагорският тим направи сериозна стъпка към осигуряването на крайния успех, след като удължи серията си и направи аванса си осем точки при 82:90. Въпросната серия за момчетата на Никола Василев скочи до 15 безответни точки, като Дарин Иванов сложи точка на гонитбата с петата си тройка в мача за 82:96 в полза на Берое. Крайният резултат бе оформен при 83:98 в полза на старозагорци.

Даръл Дейвис завърши с 30 точки и 9 асистенции за победата на Берое. Антун Маричевич прибави 20 точки и 7 борби, Дарин Иванов отбеляза 17 точки при 5/7 от тройката, а Карлос Пепин приключи с 15 точки и 14 борби.

Айзък Бонтън финишира с 19 точки за отбора на Ямбол. Тейлър Къри постигна 18 точки и 12 борби, Иван Лилов остана с 15 точки и 5 асистенции, капитанът Павел Маринов се отчете с 14 точки и 7 асистенции, а Геди Йозапайтис записа 11 точки.