Нкетия избухна с хеттрик за най-убедителната победа на Арсенал от началото на сезона

Арсенал излезе еднолично на второ място във временното класиране на Премиър лийг, след като разгроми Шефилд Юнайтед, който е на дъното на таблицата, с 5:0 на „Емиратс“. Над всички днес бе юношата на „топчиите“ Едуард Нкетия, който замени контузения Габриел Жезус, и блесна с хеттрик (28', 50', 58'). Фабио Виейра покачи в 88-ата минута, когато бе точен от дузпа, а Такехиро Томиясу оформи крайния резултат в шестата минута на добавеното време. С този успех, който е най-изразителен за отбора от началото на сезона, Арсенал се доближи на две точки зад лидера Тотнъм и дръпна с три пред шампиона Манчестър Сити, който утре гостува на „Олд Трафорд“ в голямото дерби от кръга. „Остриетата“ остават на последно място с актив от едва една точка.

Микел Артета направи четири промени в сравнение с дербито с Челси. Габриел Жезус не бе на разположение, след като получи контузия срещу Севиля. Еди Нкетия започна вместо него. Якуб Кивиор замени Габриел Магаляеш в центъра на защитата, докато Кай Хавертц и Емил Смит Роу влязоха в халфовата линия за сметка на Мартин Йодегор и Жоржиньо, които седнаха на пейката. Букайо Сака изведе отбора с капитанската лента.

Пол Хекингботъм предприе две рокади. Райън Брюстър стартира вместо контузения Оли Макбърни. Анис Бен Слиаман започна за сметка на Камерън Арчър.

Арсенал имаше позиционно предимство, но в първите 25 минути домакините не успяха да създадат някаква сериозна опасност пред вратата на Фодерингам. В 28-ата "топчиите"  поведоха с първия си точен удар. Райс центрира ниско от границата на наказателното поле. Нкетия добре си пое топката, с което елиминира Тръсти, след което стреля покрай стража на гостите. За Райс това бе първа асистенция за Арсенал в Премиър лийг.

В 41-вата минута лондончани можеха да удвоят аванса си. Сака получи в наказателното поле, след което върна към Мартинели, който напредна и стреля се левия крак към горния ъгъл, но Фодерингъм се намеси добре и изби.

Пет минути след началото на втората част Арсенал удвои аванса си. Фодерингъм не успя да се намеси добре след центриране от корнер и само плесна топката към Нкетия, който от пет метра я прати със силен удар под напречната греда. ВАР разгледа ситуацията за евентуално нарушение срещу вратаря, пред когото бе застанал Бен Уайт. Такова обаче нямаше, така че попадението бе валидирано.

Осем минути по-късно Нкетия оформи своя хеттрик, след като получи от Смит Роу с гръб към вратата, обърна се добре и със страхотен удар от 25 метра прати топката в левия ъгъл. Това е първият хеттрик на англичанина във Висшата лига.  Той бе реализиран в 99-ия му мач в първенството. Преди днешната среща Нкетия бе в голова суша, продължила девет двубоя.

В 62-рата минута Бен Уайт стреля добре от границата на наказателното поле, но Фодерингам се намеси добре и изби. Сака бе заменен в 73-тата минута и даде капитанската лента на днешния герой Нкетия.

В 87-ата минута Арсенал получи дузпа след дълго разглеждане на ситуацията. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Норууд срещу Фабио Виейра. Нкетия имаше шанс да вкара четвърти гол, но вместо това даде топката на португалеца, който бе точен от бялата точка за 4:0, вкарвайки първото си попадение през сезона.

В шестата минута на добавеното време Томиясу оформи крайния резултат. Елнени отклони с глава центриране от корнер на Виейра, топката тупна във вратарското поле, а японецът бе най-съобразителен и я прати във вратата.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!