Балкан матира Рилски спортист след вихрено първо полувреме

Отборът на Балкан Ботевград записа третата си победа след първите си четири мача през новия сезон в Националната баскетболна лига. Ботевградчани изиграха силно първо полувреме, което им донесе успеха над Рилски спортист с крайното 81:70 (25:7, 27:19, 10:25, 19:19) в едно от дербитата на четвъртия кръг в първенството. Шампионите разполагаха с аванс от 26 точки на почивката, но играта им се разпадна през второто полувреме и те трябваше да удържат устрема на своя съперник.

Така Балкан вече е с баланс от 3-1 от началото на сезона в НБЛ, докато Рилски спортист инкасира третата си поредна загуба и е с актив от 1-3.

Това бе първи мач за самоковци с новия им старши треньор Любомир Киров, който замени Младен Манойлович, напуснал заради лични причини. В хода на мача един от лидерите на тима - Алекс Симеонов, получи контузия в глезена, като така той се присъедини към отсъстващите на своя тим, заедно с Крис Минков и Майкълин Смит.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Макар че допусна няколко отворени стрелби на самоковци в първите минути от срещата, Балкан не пострада от това и сътвори серия от пет безответни точки след кошове на Девин Харис и Мартин Сотиров за 5:0. Центърът на ботевградчани Малик Топин също показа, че може да стреля отдалеч и така преднината на домакините набъбна до 8:0 след първите три минути игра. Серията достигна десет поред, преди опитният Чавдар Костов да стопира сушата на Рилски спортист с хубав пробив за 10:2. Постепенно Рилски се опита да изравни играта, а капитанът Костов наниза и първата си тройка в мача, която обаче бе върната от Карл-Йохан Липс за 13:5 в полза на шампионите.

Още една контузия на важен играч в Рилски

Домакините вече стреляха 4/8 от тройката в първата част, като Харис също стана автор на точен изстрел зад дъгата за първата двуцифрена преднина на своя тим - 16:5. Проблемите за гостите станаха още по-сериозни след нов кош на Сотиров и впоследствие неспорстменско нарушение на Деян Карамфилов, като именно Сотиров вдигна аванса на своите до 13 точки при 20:7. Сърбинът с български паспорт нямаше спиране - тройка в последвалото притежание, 10 точки за него и преднина от 16 за Балкан при 23:7. Ситуацията за Рилски стана кошмарна, тъй като Алекс Симеонов контузи глезена си в края на периода, а резултатът след откриващите 10 минути бе 25:7 в полза на Балкан.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски започна втората четвърт далеч по-добре от първата, но така или иначе домакините от Балкан контролираха двубоя и водеха със 17 точки при 30:13. Мачът вървеше безпроблемно за момчетата на Петър Златанович, а Сотиров продължаваше да доминира - 41:20 с 16-ата точка на бившия играч на Академик Пловдив, Берое и ЦСКА. Изумителната успеваемост на ботевградчани от тройката вече достигна 60-те процента, като с тройка в двубоя вече можеше да се похвали и юношата Михаил Гавазов - 44:22 в полза на Балкан. Шампионите играеха прекрасно в нападение с активно движение на топката и непрестанни пресечки, като разликата се увеличи до внушителните 26 точки при 50:24. Чавдар Костов бе отбелязал 14 от 24-те точки на Рилски до този момент. Същата разлика се запази до края на първото полувреме, като летящият по терена Балкан водеше с 52:26 на почивката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с доза оптимизъм за закъсалия тим на гостите, като отборът на Любомир Киров откри частта с минисерия от четири поредни точки, за да скъси съвсем малка част от изоставането си - 52:30. Шампионите сякаш излязоха отпуснати след почивката с мисълта, че бързо ще сложат точка на спора, но Рилски продължаваше да топи аванса им - 52:32. Нищо от това нямаше значение за Мартин Сотиров, който продължи да прави това, в което е най-добър - да бележи за 57:34. Впоследствие играта вървеше кош за кош и ботевградчани реализираха отворените си стрелби, за да поддържат аванса си - 60:40.

Момчетата на Любо Киров се отпушиха и серията им от началото на третата четвърт достигна 8:16, но разликата бе твърде голяма и Николай Грозев стопира поне временно набезите на съперника - 62:44. Завръщането на самоковци обаче бе факт - още една минисерия от гостите и тройка на Джоузеф Лоусън, която скъси дистанцията до 13 точки при 62:49 към края на третата четвърт. След колебливото първо полувреме Лоусън започна да наказва в подкошието на ботевградчани и така разликата между двата тима вече бе 11 точки преди старта на финалния период - 62:51. Американецът в редиците на Рилецо имаше 10 точки само в третия период.

14 Балкан 81:70 Рилски спортист

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Майкъл Диксън влезе в ролята на лидер на Балкан в последната четвърт, като американецът отбеляза първите четири точки на тима си, за да го поведе към аванс от 14 при 66:52. Тимът на Петър Златанович посегна към бързата атака и в следващите минути нанесе ключова минисерия от четири последователни точки, ръководена изцяло от Димитър Димитров - 71:57 в полза на Балкан при оставащи около шест минути до края на редовното време. Рилецо обаче все още не бе изрекъл последната си дума и съумя да намали разликата до едноцифрените размери при 71:62 с оставащи около четири минути до финалната сирена.

Още по-интересно стана в "Арена Ботевград", защото Димитър Димитров извърши неспорстменско нарушение срещу Чавдар Костов, който вкара два пъти от линията, за да стопи дистанцията до седем точки при 71:64. Малик Топин обаче показа класа в нападение, а след това Лоусън направи лош пас и Балкан запази самообладание при 73:64. Страхотна комбинация между Сотиров и Топин завърши с още две точки за центъра, като така двуцифрената разлика се завърна на таблото при 75:64. Всичко свърши при 81:70 в полза на Балкан.

Мартин Сотиров поведе Балкан с 19 точки, 5 борби и 6 асистенции. Карл-Йохан Липс се отличи с 15 точки и 5 борби, а Малик Топин добави 11 точки и 8 овладени топки.

Чавдар Костов завърши с 25 точки за Рилски спортист, докато Джоузеф Лоусън остана с 21 точки и 7 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Девин Харис, Мартин Сотиров, Карл-Йохан Липс, Димитър Димитров, Малик Топин

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Деян Карамфилов, Чавдар Костов, Христо Бъчков, Алекс Симеонов, Джоузеф Лоусън

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!