Академик Пловдив записа първа победа в НБЛ

Академик Пловдив записа първа победа в НБЛ, след като се наложи с 80:78 (20:17, 22:22, 24:18, 14:21) над Шумен като гост в мач от четвъртия кръг на баскетболното първенство. До момента пловдивчани имат три загуби, а баскетболистите на Янко Янков са с баланс 1-3.

ПЪРВА ЧАСТ

Академик Пловдив започна с лека преднина борбата си за първа победа през новия сезон в НБЛ, при гостуването си на Шумен в четвъртия кръг от баскетболното първенство. Баскетболистите на Йордан Янков поведоха със 7 точки (11:4) над съперника си в средата на първата част, като 9 от тях бяха отбелязани от Джейлън Минет (3 тройки). Бързо разликата се покачи на 10 точки (14:4) след кош на Тайлър Криймър. В последните 2 минути от първата част домакините успяха да се върнат в мача, намалявайки разликата до 4 точки (12:16), но само за няколко секунди тя пак се покачи на 5 точки (18:13). В крайна сметка Шумен намали пасива си до 3 точки за 10 минути игра (17:20).

ВТОРА ЧАСТ

Още в първите 3 минути гостите успяха да направят аванса си 4 точки (25:21), а в игра се появи и един от най-атрактивните играчи на пловдивчани Джъстин МакКол. 5 минути преди почивката обаче Шумен стопи пасива си само до точка (28:29). Академик бързо си върна комфортната преднина, като дръпна със седем точки пред съперника си (36:29), а в последните 2 минути на тази част, разликата отново беше намалена на 3 точки (40:37). В крайна сметка гостите се оттеглиха при резултат 42:39 в тяхна полза след 20 минути игра.

ТРЕТА ЧАСТ

В началото на третата четвърт пловдивчани доминираха на паркета и бързо направиха разликата 8 точки в своя полза (50:42) за 2 минути игра. Те успяха да задържат преднината си, дори да я увеличат на 11 точки (66:55) при оставащо време малко повече от минута до края на частта. Домакините не успяха да направят чудеса и позволиха на съперника си да влезе в заключителната четвърт с аванс от 9 точки (66:57).

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Последните 10 минути започнаха добре за домакините, които достигнаха до разлика от 14 точки (71:57) за по-малко от минута игра, но гостите намериха начин да намалят пасива си до 2 точки (73:75) 3 минути преди края на мача. Дейвид Ролинс пък изравни резултата 2:13 минути преди края на срещата, след като беше фаулиран от Кръстомир Михов и успя да реализира двата наказателни удара (75:75). В крайна сметка след изключително драматични последни минути, баскетболистите на Йордан Янков се добраха до първия си успех този сезон.

За Академик Пловдив Тайлър Криймър завърши с дабъл-дабъл - 19 точки и 12 борби, а по 15 добавиха Джейлън Минет и Джъстин МакКол.

Брайън Камерон реализира 32 точки и овладя 10 борби за Шумен, а Джъстин Кохайда се разписа с 12 точки и 13 борби.

СТАРТОВИ ПЕТИЦИ:

Шумен: Ивайло Тонев, Брайън Камерон, Никола Николов, Уилфрийд Ликей, Джъстин Кохайда

Академик Пловдив: Николай Маринов, Джерълд Лидел, Джейлън Минет, Тайлър Криймър, Мартин Маринов