Десподов поведе ПАОК към знаменит обрат в Шотландия

Кирил Десподов се появи като резерва за ПАОК в гостуването на Абърдийн и имаше нужда от броени секунди, за да отбележи гол, който сложи началото на впечатляващ обрат в полза на гръцкия тим от 0:2 до 3:2. "Черно-белите" губеха с два гола до 73-ата минута, когато бившата звезда на Лудогорец се разписа отблизо. Десетина минути по-късно Виейриня изравни, а в самия край на добавеното време Щефан Швааб беше точен от дузпа и донесе третата поредна победа на ПАОК в група"G" на Лигата на конференциите. Отборът от Солун вече докосва фазата на директните елиминации, а Десподов има две попадения в групите, след като отбеляза и при визитата на финландския ХИК в първия кръг.

Десподов не получи титулярно място, въпреки че през уикенда игра силно срещу Атромитос и подаде за един от головете при успеха с 2:0. Вместо българския национал от първата минута по десния фланг на атаката започна Андрия Живкович. Изненада беше попадането в стартовия състав на нападателя Брандън Томас за сметка на Мбвана Самата.

ПАОК доминираше до почивката. "Черно-белите" от Солун владееха по-продължително топката и създадоха няколко стойностни атаки още в първия четвърт час. В 12-ата минута младокът Янис Константелиас се освободи със зрелищен финт в наказателното поле, но след удара му топката срещна левия страничен стълб.

Константелиас още веднъж беше близо до гола в края на полувремето, когато пак демонстрира отлична техника, но след това шутира в аут. Секунди пореди почивката Щефан Швааб надскочи защитата на Абърдийн и отправи удар с глава, но той не затрудни стража на домакините Келе Рос.

През второто полувреме ситуацията на терена рязко се промени. В 50-ата минута Джак Маккензи центрира от левия фланг, никой от бранителите на ПАОК не можа да изчисти и Боян Миовски необезпокояван прати топката в мрежата. Осем минути по-късно гърците отново сгрешиха фатално и Данте Полвара беше изведен сам срещу Доминик Котарски. Последва техничен удар и второ попадение за Абърдийн.

При този резултат Разван Луческу направи тройна смяна, но Десподов не беше сред футболистите, които се включиха в игра. Българинът влезе чак в 73-ата минута на мястото на Тайсон и още с първото си докосване върна интригата. Той спринтира през центъра и засече подаването на празна врата от Константелиас за втория си гол с екипа на ПАОК.

Само две минути по-късно Десподов отново създаде смут в наказателното поле на Абърдийн, но не успя да намесе точен удар. Гърците изцяло рискуваха и оставиха доста свободни пространства в половината си. При една от контрите на домакините Маккензи беше ритнат от ветерана Виейриня, но съдията подмина нарушението и не даде дузпа за шотландския тим.

В 80-ата минута Десподов проби отдясно и центрира към Магомед Оздоев, но неговият удар с глава попадна право в ръцете на Келе Рос. В 84-ата Виейриня посрещна една лошо отбита топка и я прати в мрежата за 2:2. При удара на португалеца имаше рикошет в крака на защитник на Абърдийн, който заблуди Рос. Следващата интерсна ситуация беше пред вратата на ПАОК, но Котарски се намеси с крак и спаси "двуглавите орли".

Истинската драма настъпи в добавеното време. При поредната атака на гостите Швааб беше застъпен в наказателното поле. Реферът от Австрия не видя нарушението срещу своя сънародник, но след намесата на ВАР посочи бялата точка. Самият Швааб изпълни наказателния удар и донесе третата поредна победа на ПАОК в групата.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!