Селтик беше близо, но не успя да пречупи Атлетико

Селтик и Атлетико Мадрид направиха зрелищно равенство в среща от третия кръг в група "Е" на Шампионската лига. Домакините на два пъти повеждаха, но Атлетико стигна до крайното 2:2 с попадения на Антоан Гризман и Алваро Мората. По този начин испанският гранд събра 5 точки и отстъпи лидерската позиция в групата на Фейенорд. Селтик е на дъното с едва 1 точка и минимални шансове да се пребори за участие във фазата на елиминациите.

Селтик регистрира две загуби в първите си два мача в групата, но натрупа аванс от 7 точки пред вечния си съперник Рейнджърс в местното първенство. Мениджърът на "детелините" Брендън Роджърс пусна в атака Дайзен Маеда, Киого Фурухаши и Луис Палма. Густав Лагербиелке се завърна в групата след изтърпяно наказание, но вместо него като централна двойка защитници действаха Лиъм Скейлс и Камерън Картър-Викърс а в халфовата линия стартираха Рео Хатате, Калъм Макгрегър и Матю О'Райли.

Атлетико влезе в двубоя на гърба на 6 поредни победи във всички турнири. Старши треньорът Диего Симеоне не можеше да разчита на контузените Мемфис Депай, Тома Льомар и Самуел Лино. Рейнилдо Мандава и Хосе Мария Хименес също се възстановяват от травми и това сериозно огранчини избора на аржентинския специалист. Така, Чоло заложи в защита на Стефан Савич, Аксел Витсел и Марио Ермосо. По двата фланга започнаха Науел Молина и Хави Галан, който рядко получава шансове от началото на сезона. В предни позиции си партнираха намиращите се в отлична форма Алваро Мората и Антоан Гризман, а Родриго де Пол, Коке и Саул Нигес си партнираха в средата на терена.

Селтик се стремеше към първа домакинска победа в груповата фаза на Шампионската лига от 10 години насам. Отборът спечели само един от предишните си 23 мача в турнира, но и днес не успя да прекъсне нагативната тенденция. Атлетико пък още веднъж доказа, че играе сполучливо срещу съперници от Шотландия. В общо 11 мача срещу отбори от тази страна "дюшекчиите" допуснаха едно поражение - 1:2 срещу Хартс през сезон 1993/94.

Атлетико започна със самочувствие, но получи гол още в 4-ата минута. Фурухаши направи хитро двойно подаване с О'Райли и технично преодоля Ян Облак. Това беше само една от ситуациите, в които защитата пред словенския страж се пропука. Друг от японците в състава на Селтик - Хатате, се контузи и трябваше да напусне принудително само след 6 минути игра. Вместо него на терена се появи Пауло Бернардо. Младежкият национал на Португалия не е основна фигура в състава на "детелините", но получи възможност да играе почти цял мач на най-високо ниво.

След получения гол Атлетико веднага пренесе действията в близост до вратата на Джо Харт. Мадридчани атакуваха много повече по левия фланг, където Хави Галан почти не излизаше от противниковата половина. В 16-ата минута Де Пол подаде на Гризман, който от малък удар уцели гредата. Натискът на гостите даде резултат и в средата на полувремето те получиха дузпа за нарушение на Грег Тейлър срещу Молина. Гризман отново стреля в гредата, но топката се върна при него и за французина не беше проблем да я прати в мрежата - 1:1.

Селтик показа завидна ефективност и стигна до попадение и с втория си удар в двубоя. Това се случи в 28-ата минута, когато Маеда напредна отлявои намери непокрития Палма. Нападателят от Хондурас шутира по диагонала, топката се отклони леко от крака на Ермосо и влезе във вратата. До почивката гол на Витсел беше отменен заради засада, а Облак показа класа и спаси много коварен изстрел от упор на Матю О'Райли.

През второто полувреме Атлетико беше по-добрият отбор и не само успя да изравни, но можеше да направи пълен обрат. Симеоне направи две смени на почивката, като пусна Маркос Йоренте и Родриго Рикелме на местата на Хави Галан и Саул. "Дюшекчиите" наложиха дълбока преса и отбраната на Селтик се задъхваше. Мората пропусна от добра позиция в 51-ата минута, но малко по-късно засече с летящ плонж центриране от десния фланг на Йоренте и възстанови равенството.

Отново Мората и Йоренте имаха шансове да вкарат трети гол за гостите. Топката все по-рядко стигаше до остриетата на Селтик и домакините бяха принудени да бранят резултата. Влизането на Анхел Кореа донесе още повече острота в атаките на Атлетико, но аржентинският национал не можа да преодолее Харт в 77-ата минута. Ситуацията на терена се промени малко по-късно, когато Родриго де Пол получи втори жълт картон и беше изгонен.

Дори и с човек по-малко мадридчани атакуваха опасно. На няколко пъти само липсата на прецизност при последния пас им попречи да грабнат победата. Селтик потърси трите точки чак в заключителните минути, но поредицата от центрирания към наказателното поле не затрудниха Облак и защитниците пред него.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Всички късни мачове от Шампионската лига в комбинирано предаване, напълно безплатно и достъпно за всички! Всички голове, картони, спорни ситуации и консултации с VAR само на клик разстояние! Да, на платформата Champions TV, която по традиция стриймва най-интересното на живо от късните мачове в сряда вечер!

Снимки: Gettyimages