Верстапен с лесна победа в спринта в САЩ, Хамилтън завърши втори

Макс Верстапен спечели своя трети спринт от началото на сезон 2023 във Формула 1, след като триумфира в късата надпревара на „Пистата на Америките“ край Остин, щата Тексас.

Нидерландецът, който в спринта в Катар преди две седмици си гарантира титлата за тази година, потегли първи и бе много агресивен в борбата си с Шарл Леклер в първите метри. Почти веднага след изгасването на светофарите Верстапен тръгна да блокира пилота на Ферари, който трябваше да влезе от много вътрешна траектория в острия първи завой.

Големият печеливш от този дуел между Верстапен и Леклер бе стартиралият трети Люис Хамилтън, който с по-добро излизане от първата крива успя да изпревари Леклер, за да излезе на второто място зад Верстапен. След това седемкратният световен първенец се опита да притисне пилота на Ред Бул и дори за малко имаше и DRS, но темпото на Верстапен се оказа твърде силно за британеца. На финала на 19-те обиколки авансът на световния шампион пред Хамилтън бе цели 9.4 секунди.

Третото място в спринта бе за Леклер, който още в първите обиколки изостана от водачите и завърши на 17.9 от победителя. Четвърти завърши Ландо Норис, който в първата обиколка бе изпреварен от Карлос Сайнц в спирането за завой №12, след което трябваше да изпреварва бившия си съотборник.

Атаката на пилота на Макларън бе улеснена от факта, че Сайнц участва с меките гуми, които загубиха сцепление още преди средата на дистанцията. Испанецът единствен заложи на тази агресивна стратегия, която в крайна сметка не му донесе нищо, тъй като той стартира и завърши шести. Пред него освен първите четирима финишира и Серхио Перес.

Седми се класира Пиер Гасли, а осмото място, последно в зоната на точките, остана за Джордж Ръсел. Британецът завърши седми, но бе наказан с 5 секунди, тъй като изпревари Оскар Пиастри извън границите на пистата още в началните обиколки.

Участието на австралийския пилот на Макларън бе компрометирано още от старта, тъй като той бе докоснат от Карлос Сайнц малко след изгасването на светофарите. При този контакт предното крило на Пиастри бе повредено, което му коства малко притискане и той не може да повтори успеха си от спринта в Катар, където спечели, финиширайки десети днес, на 7.8 зад деветия Алекс Албон. Тайландецът остана на само 0.3 от зоната на точките след наказанието на Ръсел.

С победата си днес Верстапен увеличи аванс си на върха в генералното класиране на 213 точки пред Перес. В битката за второто място мексиакнецът води с 27 пункта на втория от днес Хамилтън.

Пълно класиране при пилотите във Формула 1 след спринта в Остин

Основното състезание за Гран При на САЩ, 19-ти кръг за сезон 2023 във Формула 1, е предвидено за днес в 22:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg. В него от полпозишъна ще стартира Леклет, който ще подели първия ред с Норис. Верстапен ще потегли шести, след като загуби най-бързата си обиколка, която щеше да му донесе полпозишъна, заради напускане на пистата.