Пълно класиране при отборите във Формула 1 след Гран При на Катар

Ред Бул си гарантира титлата при конструкторите във Формула 1 още в Гран При на Япония, но победният ход на „биковете“ продължи и в Катар, където Макс Верстапен спечели и записа най-бързата обиколка. Серхио Перес финишира едва десети на „Лусайл“, след общо три наказания за излизане извън границите от пистата.

Верстапен спечели в Катар, двамата пилоти на Макларън на подиума

Така активът на „биковете“ вече достигна 657 точки, а преднината им пред Мерцедес е 331. Важното за „черните стрели“ е, че в хода на целия уикенд те спечелиха с 8 точки повече от Ферари в спора за второто място и така авансът между двата тима вече е 28 пункта. И двата отбора днес взеха точки със само една от колите си, след като Карлос Сайнц дори не стартира, а Люис Хамилтън отпадна още в първия завой след контакт с Ръсел.

В дуела за четвъртото място, след поредния двоен подиум на Оскар Пиастри и Ландо Норис Макларън де доближи на само 11 точки от Астън Мартин. Фернандо Алонсо завърши шести и взе осем точки, докато Ланс Строл остана 11-ти, на крачка от зоната на точките.

По-назад Алфа Ромео прескочи Хаас, след като Валтери Ботас и Гуаню Джоу завършиха съответно осми и девети днес. Така те донесоха общо 6 пункта на тима от Хинвил, който вече е осми в подреждането, на 7 пункта зад Уилямс и на 4 пред Хаас.