Югозападна Трета лига: Костинброд - Миньор (Перник) 0:0

Фиорентина изнесе показно на Наполи

Фиорентина изигра най-силния си мач от началото на сезона и надигра шампиона Наполи с 3:1 насред "Диего Армандо Марадона" в двубой от 8-ия кръг на Серия "А". Йосип Брекало, Джакомо Бонавентура и резервата Николас Гонсалес отбелязаха попаденията за "виолетовите", а за домакините се разписа Виктор Осимен от дузпа.

С успеха днес Фиорентина събра 17 точки и заема 4-о място в класирането, а Наполи има 14 пункта и се намира на 5-а позиция в подреждането.

Наставникът на домакините Руди Гарсия нямаше на разположение все още контузените Амир Рахмани, Жуан Жезус и Пиерлуиджи Голини. На Осимен в предни позиции помагаха Хвича Кварацхелия и Матео Политано, а тримата в средата на терена бяха Пьотър Жиелински, Станислав Лоботка и Андре-Франк Замбо Ангиса. Камерунецът се контузи в средата на първото полувреме и вместо него влезе Джакомо Распадори.

В състава на Фиорентина ги нямаше Додо, Гаетано Кастровили, Джери Мина и вратарят Оливер Кристенсен, който се контузи при равенството 2:2 срещу Ференцварош в четвъртък. Мбала Нзола се завърна на върха на атаката. Зад него действаха Жонатан Иконе, Джакомо Бонавентура и Брекало.

Първата любопитна ситуация в двубоя беше пред вратата на Наполи, но акробатичният удар на Мартинес Куарта срещна тялото на противников футболист. Домакините отговориха с пропуск на Ди Лоренцо, който от малък ъгъл шутира над напречната греда. В 7-ата минута още едно центриране от десния фланг завари неподготвена защитата на домакините. Мартинес Куарта уцели гредата, след което топката попадна на крака на Брекало и хърватинът я промуши между краката на Алекс Мерет.

След гола Фиорентина умело убиваше темпото, а играчите на Наполи играеха припряно и допуснаха много грешки. При едно сериозно разбъркване в наказателното поле на "виолетовите" топката стигна до Осимен и той от около метър я прати в мрежата, но голът правилно беше отменен заради засада.

Кварацхелия организира една от най-добрите атаки на Наполи до почивката. Грузинецът подаде на Лоботка, който стреля с много сила, но Пиетро терачано внимаваше. В последните секунди на полувремето перфектната до момента защита на Фиорентина сгреши и Осимен изскочи сам срещу Терачано, който го повали. Нигериецът сам изпълни дузпата и беше безкомпромисен - 1:1. По този начин нападателят показа, че е оставил в миналото пропуска от бялата точка срещу Болоня и последвалите закачки в профила на Наполи в ТикТок.

Наполи опита да притисне съперника веднага след подновяването на играта, но гостите действаха спокойно и с необходимото самочувствие. В 51-ата минута Иконе напредна и можеше да вкара втори гол за "Ла Виола", но беше спрян от гредата. В 59-ата минута при идентична ситуация Осимен се измъкна в наказателното поле, но Терачано го пресрещна и изби.

Малко по-късно щастлив рикошет в Матиас Оливера остави Бонавентура на чиста позиция и опитният халф върна преднината на Фиорентина. Наполи не намираше верния път към вратата на гостите, а Руди Гарсия прибегна до смените, като пусна наведнъж Йеспер Линдстрьом, Джовани Симеоне и Джанлука Гаетано.

Майкъл Кайоде беше близо до трети гол за гостите от Флоренция, които не оставяха никакви пространства за фланговите футболисти на Наполи. От резервите на домакините най-силно се включи Джовани Симеоне. Центриранията от двата фланга търсеха именно него. В 89-ата минута Кварацхелия показа класа и проби отдясно, но Гаетано стреля много неточно.

В добавеното време контра като по учебник гарантира трите точки на Фиорентина. Фабиано Паризи даде последния пас, а появилият се от пейката Нико Гонсалес заби топката под гредата.

След пазуата за националните отбори Фиорентина ще посрещне Емполи, а Наполи ще гостува на Верона.

Снимки: Gettyimages