Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна 1:0

Брайтън и Ливърпул не се победиха в зрелищен мач с четири гола

Брайтън и Ливърпул не успяха да се победят и завършиха наравно 2:2 в двубой от осмия кръг на Премиър лийг. Симон Адингра (20’) откри резултата в полза на домакините, но Мохамед Салах (40’, 45 дузпа) осъществи пълен обрат в края на полувремето. Момчетата на Роберто Де Дзерби все пак стигнаха до равенството в 78-ата минута чрез попадение на Люс Дънк. Мачът бе ознаменуван и от две събития свързани с двамата треньори - Юрген Клоп ознаменува точно осем години начело на Ливърпул, след като застана начело на тима от “Анфийлд” на същата дата през 2015-а, а за италианският специалист това бе мач номер 50 начело на “чайките”.

Двата отбора започнаха енергично срещата и опитваха да използват възможностите си за атака, но допускаха доста грешки в противниковата половина. Гостите задържаха повече топката и опитваха да констриурат атаките си с по-голямо внимание, а домакините отговаряха с по-бързи действия на контраатака и опити да използват празните пространства. Така се стигна до 21-ата минута, когато Алисон излезе доста напред, за да подаде към Ван Дай, бранителят опита да продължи към Алексис Мак Алистър, но той стана жертва на добрата преса на “чайките”, Симон Адингра отне и прати топката в опразнената от бразилския страж врата за 1:0.

Постепенно играчите на Брайтън станаха доста по-активни и започнаха да застрашават вратата на Ливърпул. В 30-ата минута пред Карлос Балеба се откри добра възможност и той стреля опасно покрай лявата греда на Ливърпул. В 38-ата минута възпицаниците на Роберто Де Дзерби получиха нов добър шанс да застрашат вратата на своя противник след фал срещу Жоао Педро на Мак Алистър. Люис Дънк обаче изпълни слабо и ситуацията не доведе до нещо сериозно.

Само минутка след това футболистите на Юрген Клоп възстановиха равенството след грешка, но този път в лагера на домакините при изнасянето. Топката бе пресечена в центъра на терена, Луис Диас и Дарвин Нунес разиграха отлично, топката бе подадена към Мохамед Салах, който с плътен удар реализира за 1:1.

Мърсисайдци преобърнаха изцяло случващото се в двубоя само минута по-късно след нова сериозна грешка при разиграването между вратаря на домакините и Паскал Грос. Бранителят бе притиснат от Доминик Собослай и Дарвин Нунес, макар да бе задържан, кълбото се насочи към Диас вляво, като той също бе в тежко съприкосновение с играч в синьо и бяло. Антъни Тейлър не се поколеба да посочи бялата точка, а Салах без проблеми оформи пълния обрат в полза на “червените”.

Двата отбора започнаха отново на високи обороти втората част на срещата и успяха да си разменят по една сериозна опасност в първите десетина минути. Първо Симон Едингра влезе опасно в наказателното поле, преодо бранител в червено и стрел, но този път Алисон реагира съвсем точно и спаси. Малко след това Ливърпул отговори с многократно по-чисто положение, но след центриране отляво появилият се от скамейката на почивката Райън Гравенберх не успя да прати отблизо топката в мрежата пред напълно опразнената врата, а нацели гредата.

С изминаването на минутите пресата на играчите на Юрген Клоп започна да дава все по-добри резултати и те успяваха рано да прекъснат опитите за бързо изнасяне на противника, както и да предизвикват чести грешки на противника. В 67-ата минута Трент Александър-Арнолд се отличи с много добра изява в отбрана, когато от задни позиции бе направен опит да бъде изведен Кауро Митома, но бранителят пресече атрактивно топката пред измъкващия се играч в бяло и синьо. Минута или две след това отново гостите можеха да увеличат преднината си чрез Луис Диас, но колумбиецът стреля покрай вратата на Барт Вербруген.

В 70-ата минута именно Митома нахлу в наказателното поле и стреля, но топката срещна първо тялото, а след това и ръката на бранителя. Впоследствие между двамата имаше и съприкосновение между тях, като Роберто Де Дзерби имаше сериозно претенции за дузпа, но съдията ги подмина. Именно този устрем на домакините доведе до своя резултат в 78-ата минута, когато нарушение отдясно на Ибрахима Конате. Соли Марч изпълни остро на няколко метра пред голлинията, бранителите в червено се засуетиха и Люис Дънк отблизо реализира за 2:2.

Възпитаниците на Роберто Де Дзерби бяха много близо допълен обрат в 84-ата минута, когато добре представящият се до момента Жоао Педро получи отлично центриране пред точката за дузпа и можеше необезпокояван да прати топката в мрежата, но вместо това я изрита над горната греда на Алисон.

В последните минути играчите на Ливърпул наложиха натиск пред наказателното поле, но не постигнаха нищо повече и двата тима разделиха точките в крайна сметка.

Снимки: Gettyimages