България разплака Белгия и поднесе олимпийската виза на Канада

Волейболистите от националния отбор на България завършиха достойно участието си на олимпийския квалификационен турнир за Париж 2024 в Сиан (Китай).

Възпитаниците на Пламен Константинов извоюваха трудна, но достойна победа над Белгия с 3:2 (25:21, 23:25, 21:25, 25:22, 15:13) в последния си мач от Група С.

Българските волейболисти записаха победа №4 в Сиан, като с 3 загуби и 11 точки са четвърти във временното класиране.

Поражението на Белгия най-вероятно е фатално за спечелване на олимпийска квота за Игрите в Париж 2024.

Ако Белгия бе спечелила, то отборът отиваше със сигурност на олимпиадата в Париж 2024.

“Червените дяволи” ще трябва да чакат развоя на следващия мач, в който Канада играе с Мексико.

Каква драма! Българите се опитаха да утешат белгийците след загубата

Победа на “кленовите листа” с 3:0 или 3:1 ще класира Канада за участие в Париж 2024.

Изигра ли Цветан Соколов последния си мач за България?

Този двубой, може би, бе последен за капитана на България Цветан Соколов, който преди началото на олимпийската квалификация сподели, че това е възможно.

Цветан Соколов изигра много силен двубой и заби 27 точки (1 ас, 4 блока).

Мартин Атанасов добави 16 точки (1 ас, 3 блока).

Аспарух Аспарухов завърши с 11 точки (1 блок).

Фере Регерс бе най-резултатен за Белгия с 26 точки (2 блока).

Вуут Д’Хеер добави 12 точки (2 ас, 3 блока).

Капитанът Сам Деруу записа 11 точки (1 ас, 1 блок).

Пламен Константинов заложи в стартовия състав на Симеон Николов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Александър Николов, Алекс Грозданов, Илия Петков и Мартин Божилов-либеро.

Българските волейболисти поведоха с 2:1 и 4:3 след атака на Мартин Атанасов в началото на двубоя. Единична блокада на Цветан Соколов - 6:5. Блокада на Николай Колев и 8:7. Цветан Соколов атакува успешно от зона 2 за 9:8. Технична атака на Цветан Соколов направи резултата 10:9. Пламен Константинов протестира за съдийско решение, което му донесе червен картон - 10:12. Цветан Соколов отигра в атака веднага след това за 11:13. Фере Регерс атакува успешно и Белгия поведе с 16:12. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Алекс Николов атакува по диагонала от зона 4 - 13:16. Мощна атака на Цветан Соколов на разкъсана блокада- 14:16. Цветан Соколов атакува успешно за 18:20. Нова успешна атака на Цветан Соколов и 19:20. Троен български блок изравни резултата при 20:20. Българска блокада даде преднина на националите ни при 21:20. Поредна мощна атака на Цветан Соколов от зона 4 - 23:21. Ас на Мартин Атанасов и геймбол при 24:22. България спечели първата част с 25:21, след като белгийците атакуваха в аут.

Белгийските волейболисти поведоха с 6:3 в началото на втората част. Блокаут на Мартин Атанасов и равенство при 8:8. Нова атака на Мартин Атанасов и нова точка на България - 9:9. Двоен блок спря атака на Аспарух Аспарухов, а Белгия поведе с 13:10. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува по блокадата - 11:13. Матийс Десмут атакува между мрежата и блокадата за 15:11. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4 за 15:17. Фере Регерс атакува успешно за 19:16 за Белгия. Цветан Соколов атакува от зона 2 за 18:19. Пиетер Куулман даде преднина на Белгия от 3 точки при 22:19. Цветан Соколов атакува по блокадата за 20:22. Пламен Константинов взе прекъсване при 20:23. Мартин Божилов върна топката в игра в защита с крак, а българската блокада направи 21:23. Мартин Атанасов атакува успешно по диагонала от зона 4 - 22:23. Фере Регерс изведе "червените дяволи" до геймбол при 24:22. Стефан Чавдаров би сервис в мрежата и Белгия спечели втората част с 25:23.

Белгия стигна до геймбол при 18:24. Александър Николов направи резултата 19:24. Аспарух Аспарухов атакува отлично от зона 4 за 20:24. Сам Деруу допусна лека грешка в атака и 22:24.Две поредни успешни блокади изведоха България напред с 3:2 в началото на третата част. Цветан Соколов атакува в аут и Белгия поведе с 9:6. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Троен блок спря атака на Мартин Атанасов - 7:12. При 8:13 Пиетер Кулман получи контузия и бе заменен принудително от Елиас Тис. Фере Регерс атакува категорично и 14:9 за Белгия. Пламен Константинов взе прекъсване за България при 10:16. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 12:17. Белгия поведе със 7 точки при 19:12 след ас на Стийн  Д'Хулст. Фере Регерс направи резултата 22:15. Мартин Атанасов атакува успешно от зона 4 по диагонала за 17:23. Белгия стигна до геймбол при 18:24. Александър Николов направи резултата 19:24. Аспарух Аспарухов атакува отлично от зона 4 за 20:24. Сам Деруу допусна лека грешка в атака и 22:24. Емануеле Дзанини взе прекъсване за Белгия.

Третата част започна равностойно до 6:6. Две поредни атаки на Цветан Соколов и България поведе с 11:7. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 12:8. Аспарух Аспарухов атакува над двойна блокада за 13:8. Пусната топка и успешна блокада на Георги Сеганов доведоха до 15:11. Алекс Грозданов атакува мощно за 16:12. Страхотна комбинация - Георги Сеганов - Алекс Грозданов - 18:13. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 19:14. Емануеле Дзанинини взе прекъсване за Белгия. Блокаут на Цветан Соколов и 20:16. Георги Сеганов остави без блокада Цветан Соколов и той не сгреши 22:18. Мартин Атанасов атакува мощно за 23:18. Жолан Кокс заби ас 21:23. Пламен Константинов взе прекъсване. Жолан Кокс сгреши началния удар и геймбол за националите при 24:21. Великолепна комбинация Георги Сеганов - Алекс Грозданов и 25:22 за България в четвъртата част.

Цветан Соколов заби първата точка в тайбрека - 1:0. Две поредни точки за Фере Регерс и Белгия поведе с 2:1. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 2:2. Цветан Соколов атакува трудна топка за 3:2. Фере Регерс сгреши в атака и България поведе с 4:2. Емануеле Дзанини взе прекъсване за Белгия. Троен български блок спря атака на Сепе Роти за 5:2. Ас на Цветан Соколов и 6:2. Фере Регерс сгреши началния удар - 7:3. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Николай Колев и 8:4 за България пред двата отбора да си разменят игралните полета. Фере Регерс намали резултата до 7:8. Блокаут на Фере Регерс и равенство при 8:8. Пламен Константинов взе прекъсване, след като Белгия записа 4 поредни точки. Мартин Атанасов бе оставен без блокада и той реализира атаката си за 9:8. нова успешна атака на Мартин Атанасов от зона 4 и 10:8. Цветан Соколов атакува мощно по диагонала от зона 4 за 11:9. Блокаут на Цветан Соколов и 12:9. Емануеле Дзанини взе прекъсване за Белгия. Блокада на Матийс Десмет спря атака на Цветан Соколов - 11:12. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Сам Деруу сгреши начален удар - 13:11. фере Регерс атакува успешно от зона 2 - 12:13. Белгийските волейболисти изравниха резултат след грешка на наши тим - 13:13. Националите стигнаха до мачбол при 14:13. Блокада на Николай Пенчев спря атака на Фере Регерс и България спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 3:2 (25:21, 23:25, 22:25, 25:22, 15:13)
БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов 1, Цветан Соколов 27, Мартин Атанасов 16, Александър Николов 5, Алекс Грозданов 11, Илия Петков 2 - Мартин Божилов-либеро (Николай Колев 8, Николай Пенчев 2, Симеон Добрев-либеро, Аспарух Аспарухов 11, Георги Сеганов 1, Стефан Чавдаров)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
БЕЛГИЯ: Стийн Д'Хулст 2, Фере Регерс 26, Сам Деруу 11, Матийс Десмет 5, Вуут Д'Хеер 12, Пиетер Кулман 9 - Мартен Перен-либеро (Елиас Тис 2, Жолан Кокс 3, Сепе Роти 1)
Старши треньор: ЕМАНУЕЛЕ ДЗАНИНИ.