Флуминензе и Марсело на финал в Либертадорес след драма в Порто Алегре

Много драматичен мач прати Флуминензе на финал в Копа Либертадорес за първи път от 15 години, а голът на аржентинския голмайстор Херман Кано в 87-ата минута разплака всички обичащи Интернасионал. Тимът от Рио де Жанейро спечели с 2:1 след късен обрат втория полуфинал от турнира и с общ резултат 4:3 стигна до мечтания сблъсък за трофея, който ще се играе на техния стадион "Маракана". Габриел Меркадо (10) и Джон Кенеди (82) бяха автори на другите попадения, а Енер Валенсия се превърна в антигерой за своите.

След равенството 2:2 в първия мач на легендарния стадион в Рио, атмосферата в Порто Алегре бе уникална.

Над 50 000 фенове на домакините очакваха любимия им клуб да стигне до четвърти финал в турнира и първи от 2010 година, когато триумфираха за втори път в историята си, след като изпуснаха победата в първата среща, когато играха над едно полувреме с човек повече и водеха в резултата.

20 Интернасионал - Флуминензе 1:2, полуфинал Копа Либертадорес

Мачът стартира страхотно за "червените", които в 10-ата минута взривиха трибуните с гол на Габриел Меркадо. Опитният защитник бе точен с глава след центриране от корнер на Алан Патрик, но и най-вече заради грубата грешка на вратаря Фабио, който увисна и остави вратата си празна. Пет минути по-късно обаче стражът спаси своя тим от втори гол, който можеше да се окаже фатален за гостите. По-добрата игра на Интернасионал продължи и те имаха още един шанс, а в 33-ата минута имаха претенции и за дузпа след нова грешка на Фабио.

Играчите на Фернандо Динис отвърнаха в 42-ата минута с хубава акция на Херман Кано, който нацели гредата, а защитник трябваше да чисти удар с глава пред голлинията, но се оказа, че таранът е бил в засада.

През втората част футболистите на Флу трябваше да атакуват, за да търсят гол и станаха по-настоятелни, но без да имат точни удари във вратата.

Воденият от Едуардо Кудет отбор действаше светкавично на контраатака, но голямата звезда на тима Енер Валенсия пропусна три чисти положения за моментното 2:0 между 68-ата и 78-ата минута. Първо след самостоятелна акция се забави и не нанесе удар очи в очи с Фабио, след което с глава не уцели вратата от няколко метра, а най-чистото бе, когато излезе очи в очи с вратаря и прати топката покрай дясната му греда. Това се оказа и преломният момент в мача, тъй като пет минути по-късно резервата Джон Кенеди бе изведен от Кано на добра позиция и майсторски прехвърли вратаря Серхио Роше, а Рене не успя да спре топката пред голлинията и резултатът бе изравнен.

Попадението шокира домакините и феновете им, които в 87-ата минута бяха нокаутирани след нова хубава комбинация в атака от Флуминензе. Този път Кенеди изведе технично с пета Кано, който с плътен удар прати топката в мрежата за 1:2. Голът е негов шести в турнира през последните четири мача, като бе трети от полуфиналната серия във вратата на Интернасионал. Аржентинецът си гарантира и голмайсторския приз на турнира през този сезон, тъй като попадението му бе под №12, след и шестте отбелязани гола в груповата фаза.

Домакините се хвърлиха в атака и Луис Адриано стреля с глава под гредата след корнер, но този път Фабио показа добър рефлекс и разочарова бившия нападател на Милан и Шахтьор. Хвърлените в атака играчи на Кудет можеха да получат и трети гол в 97-ата минута, когато Кенеди се откъсна сам срещу вратаря Роше, който го спря. Това обаче не спря Флуминензе да победи и да си гарантира финала на Либертадорес през 2023 година.

Опитният Марсело, който спечели всичко възможно по няколко пъти с Реал Мадрид, избухна в сълзи и сега мечтае да спечели и най-важния турнир с родния си клуб.

Това ще бъде едва втори финал на най-престижния клубен турнир в Южна Америка в историята на Флу, който отстъпи първия си финал, отново на "Маракана" след дузпи през 2008 година от Депортиво Куито, след като тогава двата тима си размениха по една победа с два гола разлика. Сега финалът ще е в един мач, а феновете на Флуминензе ще празнуват минимум до 4 ноември, когато е финалът, след който могат да изпаднат в екстаз, ако любимците им станат десетият клуб на Бразилия стъпвал на най-високия клубен връх в Южното полукълбо.

Така за пета поредна година бразилски тим ще спори за трофея, а има вероятност в четвърта поредна година финалът да бъде изцяло между два бразилски клуба, ако Палмейрас отстрани Бока Хуниорс в другия полуфинал, който ще се играе в Сао Пауло след 0:0 на "Бомбонера".