Нюкасъл разпиля Мбапе и компания в Шампионската лига

Нюкасъл постигна първата си победа в тазгодишното издание на Шампионската лига в домакинството си на Пари Сен Жермен от втория кръг. "Свраките" разбиха шампиона на Франция с 4:1 и доказаха, че ще бъдат сериозен фактор в група "F" на турнира. Мигел Алмирон в 17-ата, Дан Бърн в 39-ата, Шон Лонгстаф в 50-ата и Фабиан Шер в 91-вата минута реализираха попаденията за домакините на "Сейнт Джеймсис Парк", а за гостите се разписа Люка Ернандес в 56-ата минута. Това бе първи успех за англичаните в турнира от 20 години насам. Парижани пък разочароваха с представянето си, като това с особена сила важи за звездата на тима Килиан Мбапе, който бе почти незабележим на терена.

Мениджърът на домакините Еди Хау бе заложил на Александър Исак като изнесен нападател, който имаше подкрепата в предни позиции от Антъни Гордън и Мигел Алмирон. В средата на терена пък ще си партнираха Сандро Тонали, Шон Лонгстаф и Бруно Гимараеш.

Луис Енрике пък бе избрал триото Килиан Мбапе, Гонсало Рамош и Рандал Коло Муани да водят атаката. В халфовата линия започнаха Усман Дембеле, Мануел Угарте и Уорън Заир-Емери.

Гостите създадоха първата голова възможност. В 5-ата минута Усман Дембеле бе намерен с меко центриране в близост до вратата, той стреля от воле, но малко встрани от целта.

Нюкасъл постепенно се окопити и започна да притиска съперника, като в 14-тата минута Алмирон стреля от дистанция, но над вратата.

В 17-ата минута резултатът бе открит. Маркиньос сбърка при изнасянето на топката, Исак отправи удар, който бе спасен от Донарума, но при добавката Алмирон не сгреши и бе точен за 1:0. Това бе първият гол за клуба в Шампионската лига от 20 години

ПСЖ отговори с мощен шут от дистанция на Заир-Емери в 23-тата минута, който обаче бе на около метър встрани от вратата.

В 25-ата минута събитията отново се пренесоха пред другата врата, където след заучено положение от корнер Фабиан Шер бе изпуснат от защитата и стреля от движение покрай вратата.

Секунди по-късно Гонсало Рамош имаше първа възможност да обстрелва вратата на съперника. Той шутира от дистанция и топката профуча опасно близо до гредата.

В 39-ата минута пред вратата на гостите стана горещо. Джанлуиджи Донарума трябваше да се намесва на два пъти, като първо попречи да се стигне до автогол на негов съотборник, а след това спря и изстрел от малък ъгъл на Бруно Гимараеш. Топката обаче се върна в бразилеца, който прати меко центриране към Дан Бърн, той надскочи прекия си пазач и с глава прати кълбото зад голлинията, въпреки че Донарума отново успя да се намеси. Ситуацията бе разгледана внимателно с ВАР, защото имаше поне 3 неща, на които да се обърне внимание - дали Джамал Ласелс играе с ръка, дали Бруно Гимараеш е в засада при паса към него и дали топката преминава голлинията с целия си обем. Вторият и третият компонент бяха в полза на Нюкасъл, но от повторенията се видя, че топката докосва ръката на Ласелс при борбата във въздуха. Въпреки това съдиите зачетоха попадението.

Второто полувреме започна с трети гол за "свраките". В 50-ата минута Киърън Трипиър пусна пас в коридор за Шон Лонгстаф, който стреля от малък ъгъл, но успя да прокара топката под пложна на Донарума за 3:0.

В 56-ата минута ПСЖ се върна в мача. Заир-Емери елегантно прехвърли защитата на домакините и намери Люка Ернандес, който с глава насочи топката във вратата за 3:1.

В 69-ата минута Ашраф Хакими с прекрасен пас изведе Усман Дембеле зад защитата, той напредна в наказателното поле, но се засуети и ударът му бе блокиран от Джамал Ласелс.

В 77-ата минута отново Дембеле се оказа на стрелкова позиция и шутира към вратата, но ударът му бе спасен от вратаря.

В 84-тата минута Александър Исак опита да притесни Донарума с далечен изстрел, но той бе твърде слаб и в обсега на вратаря.

В 91-вата минута Фабиан Шер сложи точка на спора. Той отне топката от Гонсало Рамош, комбинира с Джейкъб Мърфи и с красив удар от границата на пеналта реализира за 4:1.

В крайна сметка Нюкасъл се поздрави с победата и събра актив от 4 точки, като така оглави класирането в групата. ПСЖ остава на 2-рото място с 3 точки в актива си.

Снимки: Gettyimages