Ривър Плейт ликува в Суперкласико на “Бомбонера”

Ривър Плейт триумфира в 260-то издание на Суперкласико, като победи с 2:0 като гост Бока Хуниорс в голямото дерби от 7-ия кръг на аржентинската Лига Професионал, играна на “Ла Бомбонера”. Хосе Саломон Рондон откри за гостите в 41-вата минута, а Енцо Ернан Диас подпечата победата на "милионариос" с гол в последните секунди на срещата (90+6'). Мачът както винаги предложи доста интересни моменти, уникална атмосфера, нерви и няколко сдърпвания между футболистите на двата тима. Все пак срещата бе далеч от скандалния последен мач между двата отбора, който ще се запомни със скандалите и огромното меле в края, донесло общо седем червени картона за футболисти от двата тима.

Така Ривър Плейт продължи добрата си серия, като няма поражение в четири поредни срещи в първенството и продължава да е начело в общото класиране, докато Бока остава на 7-о място.

Лукас Янсон и Дарио Бенедето водеха атаката на домакините, докато Единсон Кавани и голмайстора на тима Мигел Мерентиел бяха оставени на пейката.

Бившият играч на Евертън и венецуелски национал Хосе Саломон Рондон пък бе избран от наставника Мартин Демикелис да е начело на атаката на Ривър, подкрепян и от доскорошния футболист на Уест Хам Мануел Лансини, Игнасио Фернандес и Есекиел Барко.

Мачът започна равностойно, като през първите десетина минути нямаше сериозни възможности за гол и двата отбора все още навлизаха в мача. Първата добра възможност бе за Ривър в 11-ата минута, като Марсело Херера навлезе опасно отдясно, но стреля във вратаря на Бока Серхио Ромеро. Четири минути по-късно Матео Сарачи от домакините проби добре и центрира опасно, а защитник на Ривър едва не си отбеляза автогол с изчистването си. В 22-рата минута Леандро Гонзалес Пирес от гостите пробва опасен шут, но бе неточен. Десетина минути по-късно дойде и най-доброто положение за Бока дотук в мача, като след центриране отляво Дарио Бенедето засече с глава, но Франко Армани бе на висота и спаси.

Така се стигна до 40-ата минута, когато Ривър Плейт откри резултата. След разбъркване топката се озова в Енцо Перес, който пробва силен далечен шут, топката се отби в главата на Хосе Саломон Рондон и влетя в мрежата на Бока - 0:1. При този резултат завърши и първото полувреме.

Втората част започна с добри възможности и за двата отбора. Първо в 47-ата минута опасен далечен изстрел на Марсело Уейгант бе неточен. Шест минути по-късно опасен удар на Есекиел Барко от Ривър бе отразен с мъка от Серхио Ромеро в корнер. По-добрата игра на гостите продължи, като Мануел Лансини също имаше добра възможност в 60-ата минута, но шутът му пак бе отразен от вратаря на Бока. Няколко минути по-късно последва сдърпване между двата отбора след груб на Матео Сарачи, като се наложи на главния съдия да уталожи страстите с няколко жълти картона.

В 69-ата минута наставникът на Бока Хорхе Алмирон предприе мерки и пусна в игра уругвайският ветеран Единсон Кавани на мястото именно на Сарачи. Именно 36-годишният нападател бе главно действащо лице само след няколко минути, когато засече центриране след неубедителна изява на вратаря на Ривър Франко Армани, а топката срещна напречната греда. Кавани успя да довкара със задна ножица и взриви "Ла Бомбонера", но радостта на феновете на Бока бе кратка, тъй като попадението бе отменено заради засада и прегледът с ВАР потвърди правилността на това решение.

До края на срещата Ривър Плейт имаше шанс да удвои аванса си във втората минута на даденото 6-минутно продължение, но влезлият след почивката Факундо Колидио стреля неточно от удобна позиция. Гостите все пак обаче вкараха втори гол в последните секунди на срещата. След добра контраатака отново Колидио се озова в добра позиция и стреля, Серхио Ромеро успя да избие, но защитник на Бока не успя да избие. От грешката му се възползва друга резерва - Енцо Ернан Диас, който с добавка реши всичко и направи 0:2. По този начин Ривър Плейт се поздрави с победата в Суперкласико в дома на големия си съперник и продължава да води в общото класиране.

БОКА ХУНИОРС (4-2-3-1): Ромеро; Блондел, Валдес, Валентини, Сарачи; Кампусано, Булауде; Уейгант, Рамирес, Янсон; Бенедето

РИВЪР ПЛЕЙТ (4-2-3-1): Армани; Херера, Гонзалес Пирес, Диас, Каско; Перес, де ла Крус; Фернандес, Лансини, Барко; Рондон

Снимки: Gettyimages