Барселона се провали срещу отбор от дъното, но избегна големия резил

Отборите на Майорка и Барселона не успяха да се победят и направиха равенство 2:2 в мач от междинния 7-и кръг на испанската Ла Лига. Головете за домакините отбелязаха Ведат Муричи (9') и Абдон Пратс (45'+4'), докато за гостите се разписаха Рафиня (41') и Фермин Лопес (75').

С равенството каталунците запазиха временно първото си място в класирането, но дръпнаха само с две точки пред третия Реал Мадрид, който предстои да изиграе своя мач на "Сантиаго Бернабеу" срещу новака Лас Палмас. Майорка пък остана над "опасната зона", но при негативно стечение на обстоятелствата в края на седмицата може и да се озове сред потенциалните изпадащи.

Чави започна уверено с офанзивна схема от 4-3-3. Както винаги Тер Стеген бе под рамката на вратата, а Араухо бе непосредствено пред него, за да пази настъпленията на противника. Новото попълнение Гюндоган и младия, но вече опитен Гави трябваше да бъдат силните имена в халфовата линия, докато на върха на атаката се забелязваше отсъствието на Роберт Левандовски, което обаче бе заложено да се компенсира от достатъчно силната офанзивна тройка на Рафиня, Феран Торес и Жоао Феликс.

Домакините от Майорка опитаха да се противопоставят на шампиона, подреждайки се разпокъсано в 3-2-3-2. На вратата започна сръбския страж Предраг Райкович, а пред него основната тежест пред безмилостното каталунско нападение пое тройката Копете, Настасич, Валент. В центъра ще се подвизаваше Антонио Санчес, който имаше нелеката задача да прави връзката между двете половини на терена, пращайки решителните подавания напред към двамата нападатели Абдон Пратс и Ведат Муричи.

Каталунците започнаха по-уверено, опитвайки се да наложат изнесената си преса, но бяха неприятно изненадани след около десет минути игра. Антонио Санчес успя да центрира в наказателното поле на гостите, където Ведат Муричи се оказа най-съобразителен и наказа Тер Стеген с удар с глава.

Играчите на Барселона реагираха хладнокръвно на гола и продължиха да владеят топката, пресирайки съперника, което от своя страна не доведе до нещо сериозно пред вратата на Майорка в следващите минути. Няколко пъти Гюндоган прати интересни центрирания в наказателното поле на съперника, а Рафиня и Феран Торес стреляха, но не намериха очертанията на вратата.

Около половин час след началото Рафиня също опита късмета си, но ударът му срещна тялото на защитник на домакините, който спаси своите от изравняването на резултата.

Междувременно Майорка използваше своите шансове и не страхуваше да търси ново попадение. Домакините стигнаха до ново изгодно положение в 38-ата минута, когато Ведат Муричи отново можеше да причини главоболия на Тер Стеген и защитниците пред него, но този път ударът му с глава мина малко над напречната греда.

Три минути по-късно Барселона най-накрая измисли нещо по-креативно и изравни резултата. Рафиня стигна до избита топка на границата на пеналтерията и отправи нисък удар от границата, който попадна в долния ляв ъгъл.

След гола каталунците се възползваха от психологическото си предимство и опитаха мигновено да доведат нещата до пълен обрат. Първо Рафиня стреля над напречната греда, а непосредствено след него Жоао Феликс изпита рефлексите на Райкович, който спаси и изби в ъглов удар.

Покрай вдъхновението гостите се разсеяха и съвсем забравиха, че могат да загубят включително равенството и инкасираха нов гол дълбоко в добавеното време на първата част. Ведат Муричи засече центриране в наказателното поле и насочи топката успоредно на голлинията, където Абдон Пратс я запрати във вратата на Тер Стеген.

След това имаше достатъчно време преди последния съдийски сигнал момчетата на Чави да измислят нещо, с което да възстановят отново равенството. Те обаче не проявиха креативност, а дори Муричи можеше да ги накаже за трети път, но само добрата реакция на стража на "балугранас" ги опази от злата участ и те се оттеглиха на почивката само с един гол пасив.

След почивката каталунците отново поеха пълния контрол над събитията, като в дадени моменти владееха контрола на топката повече от 70%. Единственото по-сериозно положение в тези начални минути дойде, когато Жоао Феликс пласира удар към вратата от ръба на пеналтерията, който премина покрай десния страничен стълб.

Малко по-късно в играе влезе и Роберт Левандовски, който раздвижи още повече играта. Доминацята на гостите даде своите резултати около четвърт час преди края, когато дойде новото изравняване на резултата. Рафиня сервира топката на резервата Фермин Лопес в наказателното поле и той я търколи в долния ляв ъгъл зад Предраг Райкович.

След гола отборът на Майорка бе този, който създаваше интересните положения. Най-чистото от от тях дойде в 82-ата минута, когато Ларин пое топката, залъга защитата, но ударът му по трева бе отразен от Тер Стеген.

Каталунците от своя страна се забавиха прекалено много в измислянето на креативни ситуации пред вратата на домакините и чак в петата минута от продължението на мача можеха да стигнат до гол, когато Левандовски достигна до прехвърлящо подаване и шутира встрани от вратата.

Това бе и последният вълнуващ момент в мача. Така каталунците приключиха серията си от пет поредни победи в първенството и общо шест във всички турнири. Майорка пък малко по малко започна да се отърсва от колебливото начало на сезона и вече отборът има само една загуба в последните си четири мача.