Силно първо полувреме не стигна на българките за победа срещу Косово

Женските национални отбори на България и Косово завършиха при резултат 0:0 в двубой от група 5 в лига “С” на Лигата на нациите, изиграл се в Пловдив. Родните футболистки надиграха тотално опонентките си през първото полувреме, но пропуснаха да отбележат, като тяхно попадение бе отменено в 26-ата минута. През втората част обаче “лъвиците” свалиха темпото, а гостите бяха по-активни и също имаха своите шансове за гол. В крайна сметка двата тима не си вкараха и добавят по една точка в актива си. Двубоят бе излъчен на живо по Sportal.bg и Sportal TV

Първата възможност в мача дойде на сметката на българките. В 5-ата минута родните националки отнеха добре топката пред наказателното поле на Косово. След няколко добри паса Лора Петрова стреля от дъгата на наказателното поле, но вратарката на гостите се намеси.

След няколко атаки на Косово, които не доведоха до нищо, се стигна до ситуация в 15-ата минута. Тогава Александра Янева стреля доста опасно от средна дистанция, като топката летеше точно под напречната греда, но Лечи изби в корнер. Няколко секунди по-късно българската защита допусна пропукване и позволи на Валентина Лимани да остане на чиста позиция сама срещу Шахънска. Ударът на нападателката на гостите обаче бе доста неточен и излезе в аут.

12 България 0:0 Косово (жени)

В 26-ата минута Евдокия Попадинова опита нещо средно между шут и центриране, но топката се отправи доста опасно точно под гредата на вратата на Косово. Вратарката на гостите се намеси, но Иванова довкара и реализира за България. Веднага след това обаче последва сигнал на съдийката, че кълбото е напуснало очертанията на вратата при изпълнението на Попадинова и така голът не бе зачетен.

В 39-ата минута Шахънска също показа класа, след като Лимани изведе Еюпи на добра позиция. Нападателката на гостите стреля опасно, но родната вратарка протегна крак и спаси удара.

В продължението на първото полувреме Евдокия Попадинова центрира много добре към центъра на наказателното поле. Там Димитра Иванова скочи и засече с крак, но топката прелетя над гредата. Само секунди по-късно отлично двойно подаване между Иванова и Лора Петрова завърши с шут от малка дистанция на футболистката с номер 14, но вратарката на Косово внимаваше и изби. Така двата тима се оттеглиха при резултат 0:0 на почивката.

Второто полувреме започна с добра ситуация за България, след като Попадинова овладя добре топката в наказателното поле и стреля хубаво, но ударът ѝ бе блокиран. Малко по-късно Мемети подаде към Масини, която бе фронтално пред нашата врата. Футболистката на Косов отправи опасен удар, но Шахънска отново показа класа и изби.

В последствие гостите заиграха по-добре, а родните националки със сигурност не показваха същата игра от първото полувреме. С течение на времето обаче българките организираха няколко атаки, а при една от тях Янева пропусна да засече с глава центриране отляво.

В 87-ата минута Масини стреля опасно от дистанция, но за наше щастие топката се отклони в българска защитничка и премина над напречната греда. Малко по-късно отново се породи напрежение в нашето наказателно поле, след като родна състезателка блокира изстрел точно пред голлинията. До края на двубоя гостите продължиха да натискат, но така и не успяха да стигнат до ново опасно положение.

В класирането в групата България е на първо място с 4 пункта и все още без допуснат гол в своята мрежа. За Косово това бе първи двубой и първа точка в актива.

БЪЛГАРИЯ 0:0 КОСОВО

Стартови състави:

България: 12. Роксана Шахънска, 4. Мариела Недева, 3. Яница Иванова, 5. Нора Димитрова, 11. Кристиана Караиванова, 19. Йоана Станкова, 9. Лора Петрова, 22. Ивана Найденова, 13. Александра Янева, 7. Евдокия Попадинова, 14. Димитра Иванова;

Косово: 1. Бесарта Лечи, 2. Резона Рамадани, 5. Блерта Смаили, 18. Фериде Кастрати, 11. Едона Крейзиу, 3. Виола Авдули, 4. Доньета Халилай, 6. Лумбарда Масини, 10. Валентина Лимани, 7. Ерелета Мемети, 20. Елизабета Еюпи.