Северозападна Трета лига: Севлиево - Академик (Свищов) 1:0

Атлетико се извиси над Реал в мадридското дерби и прекъсна безупречната серия на “лос бланкос”

Отборът на Атлетико Мадрид спечели градското дерби срещу гостуващия Реал Мадрид с 3:1 в сблъсъка помежду им от шестия кръг на Ла Лига. Любопитното е, че всички голове за победителите дойдоха след удари с глава, като Алваро Мората (4', 46') беше точен два пъти, а Антоан Гризман (18') - веднъж. Тони Кроос (35') пък отбеляза почетното попадение за “лос бланкос”, за които това беше първо поражение през сезона след шест поредни успеха. Така вече няма нито един отбор в топ 5 на първенствата в Европа, който да има само победи във всички турнири през настоящата кампания.

Диего Симеоне направи само две промени след равенството 1:1 с Лацио в Шампионската лига. Едната беше в защита, където Аксел Витсел беше заместен от Хосе Хименес, а другата беше в халфовата линия, като Пабло Бариос беше заменен от капитана Коке. Тандемът в атака отново беше оформен от Мората и Гризман

Междувременно, Карло Анчелоти извърши три промени след успеха с 1:0 над Унион (Берлин) в ШЛ. Единствената новост в отбрана беше включването на Франсиско Гарсия вместо Начо Фернандес. Също така сред титулярите отсъстваха Орелиан Чуамени и Хоселу. Вместо това Тони Кроос и Федерико Валверде намериха място в средата на терена. Така Лука Модрич този път изпълняваше ролята на плеймейкър зад двамата нападатели Джуд Белингам и Родриго, а Винисиус Жуниор така и не успя да се възстанови от контузията си навреме за дербито.

Непосредствено преди началото на мача имаше минута мълчание в памет на починалия местен журналист Пепе Доминго Кастаньо. "Дюшекчиите" излязоха напред в резултата още при първото си голово положение, което дойде в четвъртата минута. Тогава Самуел Лино центрира към Мората, който с глава прати топката в противниковата мрежа.

В десетата минута Хименес също стреля с глава след изпълнение на корнер, но не успя да удвои аванса на своя тим. Точно това обаче направи Гризман в 18-ата минута, когато засече с глава центриране на Саул Нигес. В следващите минути Родриго и Модрич опитаха да намалят изоставането на “лос бланкос”, но ударите им се оказаха разочароващи.

В 30-ата минута Едуардо Камавинга стреля от дистанция, като топката рикошира в Саул и мина над вратата. При последвалия корнер Валверде нанесе удар с глава и с това прати топката в обятията на Ян Облак. При ответната атака Саул можеше да направи резултата 3:0, но Кепа Арисабалага спаси шута му по земя. В 35-ата минута Валверде центрира, а Стефан Савич изчисти топката, която отиде при Кроос. Германецът пък нанесе страхотен удар от границата на наказателното поле и така намали изоставането на своя отбор.

Малко след това Кроос пробва изстрел от още по-голяма дистанция, но този път не успя да преодолее Облак. В 44-тата минута Камавинга се разписа, но голът му не беше признат поради засада на Антонио Рюдигер секунди по-рано.

В началните секунди на второто полувреме "рохибланкос" стигнаха до трети гол, наподобяващ предишните два. В този случай Саул центрира към Мората, който отново с глава отбеляза второто си попадение за вечерта. В 54-тата минута Марио Ермосо беше много близо до това също да се разпише с глава, но неговият удар след корнер облиза напречната греда. В следващите минути гостите поеха инициативата, но Родриго и резервата Чуамени не успяха да намалят изоставането им.

В 70-ата минута Рюдигер също пробва мерника си отдалеч, но не намери целта. Малко след това и Валверде не сполучи със своя шут. В 78-ата минута появилият се от пейката Браим Диас направи опасен пробив, но стреля от малък ъгъл и ударът му беше избит от Облак. Три минути по-късно влезлият от пейката Хоселу също не сполучи при опита си за гол с глава. В добавеното време резервата Мемфис Депай се опита да увеличи преднината на своя тим, но след далечния му изстрел резултатът остана непроменен.

Така Реал Мадрид не успя да се върне на върха в класирането и вместо това заема третото място с актив от 15 точки или с една по-малко от лидерите Барселона и Жирона. Атлетико Мадрид пък е на петата позиция с 10 точки, като изпреварва Валенсия и Райо Валекано чрез головата си разлика.

АТЛЕТИКО МАДРИД - РЕАЛ МАДРИД 3:1

1:0 Мората (4')

2:0 Гризман (18')

2:1 Кроос (35')

3:1 Мората (46')

Атлетико Мадрид: Облак, Савич, Хименес, Ермосо, Молина, Йоренте, Коке, Саул, Лино, Мората, Гризман

Реал Мадрид: Кепа, Васкес, Рюдигер, Алаба, Гарсия, Валверде, Кроос, Камавинга, Модрич, Родриго, Белингам

Снимки: Gettyimages