Прагматизмът на АЕК не позволи на Брайтън да полети и в Европа

Брайтън загуби първия си европейски мач в своята история, след като отстъпи с 2:3 на гръцкия шампион АЕК (Атина) на "Амекс Стейдиъм" в двубой от Група В на Лига Европа. Гостите повеждаха на два пъти след центрирания от статични положения, като головете отбелязаха Джибрил Сидибе (11') и Мият Гачинович (40'). Жоао Педро (30', 67') изравняваше след дузпи, отсъдени след намесата на ВАР, но Есекиел Понсе донесе победата на АЕК в 84-тата минута.

Роберто Де Дзерби бе направил седем промени в своя стартов състав в сравнение с победата над Манчестър Юнайтед. Ансу Фати започна за първи път като титуляр за "чайките". Милнър, Гилмор, Еступинан, Игор, Марч и Жоао Педро също стартираха.

Брайтън започна добре, но АЕК нанесе удар на неопитния си съперник още в десета минута, когато след корнер топката бе центрирана към Сидибе малко след границата на наказателното поле. Оттам 31-годишният французин нанесе мощен удар с глава, с който прати топката в горния ляв ъгъл на вратата на Стийл.

В 27-ата минута Хайсафи закачи крака на Педро в наказателното поле. В началото реферът отчета това за симулация и показа жълт картон на бразилеца, но след намесата на ВАР изгледа повторение на ситуацията и промени решението си, отсъждайки дузпа. Жоао Педро бе точен от бялата точка за 1:1.

Пет минути преди почивката Мият Гачинович отново изведе гостите напред, след като протегна крак и засече центриране на фаул на Хайсафи.

В 67-ата минута Байтън получи втора дузпа, която отново бе отсъдена след намесата на ВАР заради това, че Шимански изрита Педро в опита си да изчисти топката. Жоао Педро отново изпълни хладнокръвно наказателния удар за 2:2.

Брайтън се хвърли в атака в търсене на пълен обрат. В 78-ата минута Педро бе изведен очи в очи със Станкович, но не успя да преодолее стража и се размина с хеттрик.

В 84-тата минута АЕК поведе за трети път. Амрабат отправи дълго подаване от дълбочина, Понсе свали с глава към Елиасон, който след това му върна много добре. Стийл първоначално изби удара на аржентинеца, но след това топката отново рикошира в него и влезе във вратата.

"Чайките" имаха няколко възможности да изравнят отново в добавеното време, което бе 13 минути, но така и не успяха.

Снимки: Imago