Уест Хам обърна храбър сръбски дебютант, нови попълнения на "чуковете" блестят

Уест Хам успя да обърне и в крайна сметка да триумфира с 3:1 над ТСЦ Бачка Топола в първи мач за двата отбора от група "А" на Лига Европа. Успехът за "чуковете" не дойде чак толкова лесно, а над всички за тима на Дейвид Мойс бяха новите попълнения Мохамед Кудус, който имаше основна заслуга за първите два гола на англичаните, както и Джеймс Уорд-Праус, който пък се отличи с две асистенции. Гостите от Бачка Топола пък излязоха с 11 сърби в титулярния си състав, сред които бе и бившият футболист на Левски Милош Цветкович, като това бе и дебют за тима в групова фаза на евротурнири.

Мачът логично започна с натиск на Уест Хам, които пропуснаха няколко удобни ситуации през първата част. Още в 4-ата минута изстрел на Джеймс Уорд-Праус от пряк свободен удар рикошира в стената, изградена от гостите, и мина в близост до вратата на Бачка Топола. 13 минути по-късно опасен изстрел на Тило Керер бе спасен от стража на сърбите Никола Симич.

В 26-ата минута пък удар с глава на Константинос Мавропанос след корнер за малко не донесе попадение за Уест Хам. Постепенно обаче гостите се отърсиха от напрежението и заиграха по-добре, като в края на полувремето и дойде най-доброто им положение дотук в мача. Пропуск за Бачка Топола направи Неманя Стоич, който след ъглов удар намери топката с глава, но бе неточен.

Гостите от Сърбия успяха да нанесат своя удар в началото на втората част. Анджело Огбона направи груба грешка и загуби топката. От това се възползва Петър Станич, който остана очи в очи с Лукаш Фабиански и реализира - 0:1 за ТСЦ Бачка Топола.

Уест Хам успя да се поокопити сравнително бързо от шока и съумя да изравни в 66-ата минута. Саид Бенрама дриблира добре по крилото и центрира остро, а Неманя Петрович, притиснат от Мохамед Кудус, си отбеляза нещастен автогол - 1:1. Само четири минути по-късно дойде и пълният обрат в мача. Джеймс Уорд-Праус центрира добре от корнер и Кудус с майсторски удар с глава направи 2:1, като отбеляза първото си попадение за "чуковете" след трансфера си от Аякс. Лукас Пакета пък пропусна да направи аванса на Уест Хам още по-голям в 78-ата минута, когато след добра контраатака стреля от воле, но бе неточен.

Интригата в двубоя приключи в 82-рата минута, когато отново след корнер на Уорд-Праус резервата Томаш Соучек отбеляза за 3:1, отново с глава. Чехът и Микаел Антонио имаха шанс да вкарат още едно попадение за тима си, но стражът на Бачка Топола Симич се намеси чудесно и успя да избие.

Така Уест Хам оглави групата си, а в следващия си мач ще гостува на Фрайбург. ТСЦ Бачка Топола пък в следващия кръг посреща Олимпиакос.

Снимки: Imago