Проведел е едва четвъртият вратар, който се разписва в мач от групите на Шампионската лига

Италианският вратар на Лацио Иван Проведел записа името си в историята на Шампионската лига, като се разписа в последните секунди и измъкна точката за тима си при домакинството над Атлетико Мадрид (1:1). 29-годишният футболист е едва четвъртият страж, който съумява да вкара гол в групите на най-елитния европейски клубен турнир, като другите трима са Ханс-Йорг Бут, Синан Болат и Винсент Ениама.

Вратарят с най-много голове в историята на Шампионската лига е бившият страж на Хамбургер, Леверкузен и Байерн (Мюнхен) Ханс-Йорг Бут. Той има цели 3 попадения, при това и с трите немски клуба, като всичките са от дузпи и неизменно са срещу Ювентус. Бут се разписва при равенството 4:4 на Хамбургер с “бианконерите”вкъщи през 2000 г. Отново Ювентус е “жертва” на немския страж, като през 2002 г. той отново вкарва на италианците при победата на Леверкузен вкъщи с 3:1. През 2009 г., вече с екипа на Байерн, Бут отново бележи на Ювентус, този път при триумфа на баварците с 4:1 в Торино.

Стражът на Стандарт (Лиеж) Синан Болат също е един от малцината вратари, вкарвали гол в Шампионската лига. Това се случва през 2009 г., когато турският страж бележи в последните секунди срещу АЗ Алкмаар и измъква точката за тима си (1:1).

Последният в този престижен и нетрадиционен списък е нигерийският вратар Винсент Ениама, който се разписва от дузпа за Апоел (Тел Авив) срещу Лион при домакинската загуба с 1:3 на израелския тим през 2010 г.

Снимки: Imago