Драма в Рим! Гол на вратар порази Атлетико в последната секунда

Стражът на Лацио Иван Проведел записа името си в историята на турнира като един от малкото вратари, отбелязали гол в турнира. Той се превърна в герой за "орлите" в домакинството на Атлетико Мадрид с изравнителното си попадение в последните секунди от добавеното време. Мачът завърши 1:1, а Проведел вдигна "Олимпико" на крака с точен удар с глава, на който биха завидели много нападатели.

Двата отбора се срещнаха в евротурнирите за първи път от 2012 година, когато Атлетико елиминира "орлите" на 1/16-финалите в Лига Европа, а след това триумфира с трофея. Мадридчани излязоха напред в 29-ата минута с гол на Пабло Бариос, а през второто полувреме Алваро Мората уцели греда. Финалният щурм на Лацио доведе до малко очаквана развръзка. Проведел се включи в атаката на домакините и засече центрирането на Луис Алберто, правейки безпомощен колегата си Ян Облак.

Лацио се завърна в Шампионската лига след пауза от две години. "Бианкочелестите" започнаха сезона в Серия "А" с три загуби в първите 4 мача, а единственият им успех дойде при гостуването на Наполи.

Старши треньорът Маурицио Сари нямаше сериозни кадрови проблеми за днешния двубой и заложи на очакван състав. В предни позиции започнаха Чиро Имобиле, Матия Дзакани и Фелипе Андерсон. Тримата в средата на терена бяха Луис Алберто, Матиас Весино и Даичи Камада, а новото попълнение Матео Гендузи остана сред резервите. Адам Марушич, Патрик, Алесио Романьоли и Лука Пелегрини оформиха защитното каре пред Иван Проведел.

Атлетико пристигна на "Олимпико" след тежко поражение с 0:3 от Валенсия. След визитата на "Местайя" към и без това пълния лазарет на "дюшекчиите" се присъедини Тома Льомар. Това не остави голям избор при определянето на стартовите 11 за Диего Симеоне. Аржентинецът се изправи срещу бившия си клуб, с който спечели дубъл в Италия през сезон 1999/2000.

В отсъствието на Коке и Родриго Де Пол Симеоне отново пусна като дефанзивен халф младата надежда Пабло Бариос. Саул Нигес и Марко Йоренте действаха до юношата на Атлети, а Алваро Мората и Антоан Гризман водеха нападението. Защитата пред Ян Облак този път беше от петима, като по фланговете стартираха Науел Молина и Самуел Лино. Изненадващо, в титулярния състав не попадна опитният Сесар Аспиликуета.

Атлетико не се прибра в началните минути. Маркос Йоренте отправи силен удар от границата на наказателното поле, който беше блокиран, а след това шанс се откри и пред Лино, но Проведел внимаваше. Лацио постепенно пренесе действията по-далеч от вратата си и с продължителни комбинации търсеше пролуки в защитата на съперника. В 12-ата минута Камада шутира по тревата, но не затрудни Облак.

Домакините бяха близо до гола в 18-ата минута, когато Романьоли се извиси след центриране от корнер, но не успя да насочи добре топката и тя излезе в аут. Пред другата врата също беше интересно. Гризман напредна на скорост и влезе в наказателното поле, но загуби равновесие и не можа да нанесе хубав удар.

В 25-ата минута Дзакани получи възможност да обстрелва Облак от статично положение и насочи топката точно под гредата, но словенският страж бе заел перфектна позиция и боксира в корнер. Това беше силен период за Лацио. Домакините контролираха средната зона и не позволяваха на Атлетико да контраатакува. Луис Алберто напомни за себе си с красиво воле, но и този път топката не попадна в очертанията на вратата.

"Дюшекчиите" притъпиха вниманието на Лацио и в 29-ата минута излязоха напред. До гола се стигна с голяма доза късмет. Молина подаде на Бариос, който шутира силно, а топката се отклони от Камада и влезе във вратата. Лошите новини за домакините не спряха дотук. Лука Пелегрини се контузи и вместо него Маурицио Сари пусна Мануел Ладзари. Дзакани беше доста активен по левия фланг. В 38-ата минута той финтира Молина, след което се свлече в наказателното поле и поиска дузпа, но съдията Славко Винчич видя ситуацията и даде знак, че нарушение няма.

На почивката Симеоне замени голмайстора Бариос с Хосе Хименес, а Витсел се премести в халфовата линия. Именно бившият белгийски национал отправи опасен удар в 48-ата минута, спасен от Проведел. Лацио отвърна с изстрел на Имобиле, блокиран от бранител в червено-бяло. Таранът на "орлите" имаше шанс да се разпише от чиста позиция в 55-ата минута след груба грешка на защитата на Атлетико, но шутира право в Облак.

Домакините атакуваха с все повече хора, но това отвори свободни пространства в половината им. Молина и Лино непрестанно сновяха по фланговете и не даваха спокойствие на крайните защитници на Лацио. Сари потърси промяна с включването на Исаксен и Гендузи вместо Камада и Фелипе Андерсон.

Атлетико имаше две отлични възможности да постави мача изцяло под свой контрол, но в първия случай удар на Мората срещна гредата, а малко по-късно Лино стреля в тялото на Проведел. Маурицио Сари включи в игра ветерана Педро Родригес и Данило Каталди. В 80-ата минута Облак отрази шут на Луис Алберто. Гостите се защитаваха организирано, но на моменти допускаха опасни центрирания от фланговете.

В добавеното време драмата достигна връхната си точка. Първо опасен изстрел на Каталди профуча покрай вратата, а след това домакините претендираха за дузпа заради игра с ръка на Марио Ермосо. Атаката на Лацио продължи и Луис Алберто изсипа топката в наказателното поле, а там Иван Проведел се добра до нея между няколко защитници на Атлетико и майсторски я отклони в мрежата - 1:1.

За повече нямаше време и гостите трябваше да се примирят с точката. Те обаче ще имат възможност да си върнат усмивките в края на седмицата, когато е голямото мадридско дерби.

Снимки: Gettyimages