Дженоа изпусна солиден аванс срещу Наполи и се примири с точката

Отборите на на Дженоа и Наполи не успяха да се победят в мач от 4-ия кръг на италианската Серия “А”. Головете за домакините отбелязаха Матия Бани (40') и Матео Ретеги (56'), докато за шампионите точни бяха Джакомо Распадори (76') и Матео Политано (84').

Равенството прати неаполитанците на петото място, докато новаците в елита останаха в долната част на класирането.

След равностойна игра през първата част новаците в елита шокираха шампионите малко преди почивката. Домакините получиха правото да изпълнят корнер, при който Кони де Винтер отклони топката с глава към непокрития Матия Бани, а той се пребори в суматохата в наказателното поле и прати топката във вратата на съперника.

Последва недоволство от страна на играчите на Наполи, което бе уважено от главния рефер Микаел Фабри и той преразгледа ситуацията чрез системата VAR. На повторението се видя, че играта не е била нарушена при гола и така водачеството на Дженоа бе узаконено.

През второто полувреме двата тима продължиха да поддържат равностойна игра, като четвърт час след подновяването на играта Дженоа шокира за втори път съперника. Домакините развиха постепенна атака и след няколко бързи паса, топката се озова в наказателното поле, където бе пратена от халфа Кевин Строотман. Там Матео Ретеги пое и нанесе удар, падайки на земята и прати топката за втори път във вратата, пазена от Алекс Мерет.

Неаполитанците след това се взеха в ръце и наложиха натиск. Първо Осимен имаше страхотна възможност, но секунди преди да мине голлинията, бранител на домакините изби. При следващата опасност обаче новаците в италианския елит нямаха същия късмет и най-накрая допуснаха попадение. Резервата Йенс Каюсте напредна и на границата на наказателното поле подаде към другата резерва Джакомо Распадори, който спря и навлезе в пеналтерията елегантно. После нанесе силен удар, който матира стража на Дженоа - Хосеп Мартинес, и намали изоставането си.

Момчетата на Руди Гарсия се възползваха от импулса след отбелязания гол и само осем минути по-късно изравниха. Топката стигна до Матео Политано, който стреля от движение и прати коженото кълбо във вратата на Мартинес по изключително красив начин.

Двете бързи попадения не изплашиха играчите на Дженоа, които отново заиграха открит футбол след изравняването на резултата. Те дори можеха до поведат отново около 120 секунди преди края на редовното време, но никой не успя да засече опасното центриране в наказателното поле на халфа Алберт Гудмундсон.

В добавеното време неаполитанските демонстрираха шампионското си надмощие и подчиниха темпото с изнесена преса в половината на домакините. Тя обаче не даде резултат и играчите на Руди Гарсия не съумяха да измислят друго освен няколко центрирания в наказателното поле на противника, които не доведоха до нищо.

Въпреки разочарованието от загубените две точки, футболистите на Дженоа имаха всички основания да напуснат терена с високо вдигната глава. Новаците в Серия “А” спънаха във втора поредна среща шампионите от Наполи, на които това не им се бе случвало от края на миналия сезон, когато записаха две последователни равенства с по 1:1 срещу отборите на Салернитана (30-и април) и Удинезе (4-и май).

Неаполитанците пък от своя страна съумяха да запазят положителната статистика да не записват две поредни загуби в италианския елит от почти две години насам. Отборът от Неапол за последно претърпя поражения в два мача един след друг през сезон 2021/2022, когато загубиха от Аталанта с 2:3 на 4 декември 2021 г. и с 0:1 от Емполи на 12 декември 2021 г.

Снимки: Gettyimages