Куп пропуски не попречиха на Ман Сити да обърне Уест Хам и да се върне на върха

Манчестър Сити остава със стопроцентов актив, след като шампионите стигнаха до обрат с 3:1 срещу Уест Хам като гост, записвайки пета поредна победа в първенството от началото на сезона. Двата отбора изиграха двубой със страшно много голови положения, но направиха множество пропуски, като със сигурност повечето ситуации бяха на сметката на шампионите. Джейм Уорд-Праус откри резултата в 36-ата минута, но новото попълнение на Сити Жереми Доку възстанови равенството секунди след началото на втората част. Бернардо Силва (76') направи пълен обрат, а Ерлинг Холдн (86'), който преди това пропусна половин дузина ситуации, оформи крайния резултат. С този успех Сити си върна първото място, което бе окупирано от Ливърпул само за няколко часа. За Уест Хам пък това е първа загуба в първенството на началото на сезона.

В състава на „чуковете“ Дейвид Мойс бе направил само една промяна. Томаш Соучек се завърна за сметка на Саид Бенрама. Лукас Пакета, който бе трансферна цел на Сити през лятото, също бе титуляр. Костас Мавропанос попадна в групата, но остана на пейката за началото.

Джосеп Гуардиола, който пропусна последните мачове, тъй като се възстановяваше от операция в гърба, предприе две корекции от победата с 5:1 над Фулъм. Йошко Гвардиол и Бернардо Силва започнаха вместо Нейтън Аке и Матео Ковачич. Джон Стоунс, Джак Грийлиш и Кевин де Бройне продължават да бъдат контузени. Фил Фоудън и Хулиан Алварес подкрепяха Ерлинг Холанд в атака.

Сити започна много силно двубоя и от самото начало принуди домакините да се защитават. В седмата минута лондончани като по чудо оцеляха след канонада от изстрели. Ареола първо изби удар с глава на Родри, след това втори шут на испанеца бе блокиран. Изстрел на Холанд пък бе изчистен от самата голлиния от Соучек, а накрая Ареола отново се намеси след удар на Диаш.

В 15-ата минута „гражданите“ пропуснаха нова голяма възможност. Гвардиол центрира към Холанд, който се озова непокрит на далечната греда, но норвежецът не успя отблизо да намери опразнения ъгъл и прати топката встрани.

Само две минути след това Уест Хам можеше да излезе напред при първата си ситуация. Соучек центрира от корнер, Боуен отклони с глава, но Агер не успя да прати топката във вратата. В 21-вата Родри, Силва и Фоудън комбинираха добре, но ударът на англичанина, който се обърна хубаво, премина встрани.

Емерсон проби в 31-вата минута, след което намери Уорд-Праус на границата на наказателното поле. Той стреля оттам, но Едерсон спаси. Секунди по-късно именно Уорд-Праус откри резултата, след като плонжира, за да засече с глава чудесно центриране на Цоуфал отдясно – 1:0.

Две минути преди края на първата част Холанд направи втори голям пропуск в днешния двубой. Доку много добре се освободи от своя пазач и центрира ниско към далечната греда. Холанд не успя да засече добре, но все пак насочи топката към вратата. Агер обаче изчисти на самата голлиния.

Секунди след началото на втората част Жереми Доку за пореден път показа скоростта си и умението да се надиграва един на един. Белгиецът получи от Алварес, влезе в наказателното поле, залъга Цоуфал и стреля в далечния ъгъл за 1:1. Малко след това шампионите можеха да стигне до пълен обрат, след като Фоудън засече отблизо с глава центриране на Алварес, но Ареола се намеси блестящо и изби. Топката стигна до Гвардиол, който стреля от 20-ина метра, но над напречната греда.

Гредата спаси домакините в 53-тата след перфектно изпълнение на Алварес от фаул. Секунди след това Ареола за пореден път се намеси блестящо, спасявайки удар от въздуха на Холанд.

Уест Хам опита отговор и в 57-ата минута „чуковете“ имаха шанс да излязат отново напред. Пакета изведе много добре Антонио, който излезе директно срещу Едерсон, но не успя да го преодолее. В следващите минути головите възможности се заредиха и пред двете врати. Холанд пропусна четвърти шанс в 59-ата. Този път норвежецът засече с глава на далечната греда, но Ареола спаси. Веднага след това грешка на гостите при изнасянето на топката даде добра възможност на Емерсон, но неговият удар бе отклонен в корнер. Зума се извиси и засече центрирането на Уорд-Праус от ъгловия удар, но Едерсон реагира блестящо, предотвратявайки гол във вратата си.

В 66-ата минута отново Ареола се намеси добре след удар на Гвардиол.

В 76-ата минута защитата на Уест Хам се пропука. Аварес прехвърли с много техничен пас от границата на наказателното поле защитната линия на домакините. Агер увисна, а Ареола този път не се намеси добре и позволи на Бернардо Силва да го прехвърли. В 82-рата минута Холанд направи поредния си пропуск. Уокър се откъсна отдясно и центрира много добре към норвежеца, който стреля от движение от Ареола отново спаси.

В 86-ата минута Холанд най-сетне успя да се разпише. Бернардо Силва получи отдясно и влезе добре към центъра, след което пусна към норвежеца, който стреля силно в далечния ъгъл, оформяйки крайния резултат.

Снимки: Gettyimages