Ница шамароса ПСЖ на "Парк де Пренс" и излезе на второ място в Лига 1

Отборът на Ница продължи със силното си представяне и победи шампионите от Пари Сен Жермен с 3:2 в среща от петия кръг на френската Лига 1. Гостите стигнаха до успеха след головете на Терем Мофи (21', 69') и Гаетан Лаборд (53'), докато за парижани се разписа Килиан Мбапе (29', 87').

Това бе втори пореден успех за за отбора на Ница, благодарение на което отборът от югоизточна Франция излезе на второ място в класирането. Парижани пък паднаха до третото място, като до края на кръга могат да се сринат още повече, ако някой от отборите в непосредствена близост като Марсилия, Реймс, Брест и Лил вземат мачовете си.

Луис Енрике не допусна изненади в стартовия състав и както обикновено започна в схема 4-3-3. На вратата бе Донарума, а пред него в отбрана ще действаха Милан Шкриняр и Данило Перейра. В халфовата линия видяхме Витиня, който помагаше на тройката в нападение Усман Дембеле, Гонсало Рамош и Килиан Мбапе.

Гостите от Ница отговариха с идентична постройка на игра, като Франческо Фариоли се довери на Марчин Булка да опази вратата на Ница от смъртоносното нападение на парижани. Жан - Клер Тодибо и Данте ще играят основната роля в отбрана, докато в халфовата линия Юсуф Ндайишимие ще прави връзката между двете половини на терена. Атаката пък ще бъде водена от нападателите Гаетан Лаборд, Терем Мофи и Софиан Диоп.

Преди мача феновете на Пари Сен Жермен направиха емоционално изпращане на своята звезда Марко Верати. Той потегли по посока Ал-Араби и ще остане в историята на клуба като един от най-успешните му играчи със своите титли, 6 купи на Франция, 6 купи на Лигата и 9 Суперкупи на Франция.

Също така играчите на Ница направиха красив жест към пострадалите от трагедията в Мароко, излизайки със специални екипи в тяхна подкрепа.

Ница ще играе срещу ПСЖ с фланелки в подкрепа за Мароко

Очаквано началните минути минаха под диктовката на парижани, които неколкократно стигнаха до съперниковата врата. Дембеле, Мбапе и Витиня пратиха опасно топката в наказателното поле, но играчите на Ница я изчистиха всеки път без особени затруднения.

Гостите от своя страна демонстрираха остра игра и съдията се принуди неколкократно да спира играта, но не се стигна до официално предупреждение.

Затворената игра на Ница даде своя резултат и след едно от малкото опасни слизания към вратата на парижани гостите вкараха гол. Терем Мофи пое топката в наказателното поле, озова се в добра позиция и отправи удар, който беше отклонен и мина покрай Джанлуиджи Донарума.

Изненадващо домакините не съумяха да организират бърза атака, с която поне да опитат изравняването на резултата, а вместо това съвсем скоро отново се пропукаха в отбрана и гостите от югоизточна Франция можеха да нанесат втори удар. Кефрен Тюрам - Юлиен се озова в удобна стрелкова позиция и стреля страховито, но Донарума отрази.

Все пак играчите на Пари Сен Жермен се надигнаха постепенно и осем минути след като изостанаха в резултата, изравниха. Първо Дембеле пропусна, завършвайки мълниеносна атака за своите, като при следващата атака Мбапе беше безмилостен, овладявайки на границата на наказателното поле подаване на Ашраф Хакими и прати топката в десния ъгъл на вратата, охранявана от Марчин Булка.

Голът даде импулс на водения от Луис Енрике тим, като в следващите няколко минути домакините пропиляха две чисти ситуации. Първи Гонсало Рамош вместо да разстреля от малкото наказателно поле Булка, разтресе десния страничен стълб. След него Усман Дембеле навлезе на скорост в пеналтерията на Ница и стреля по диагонал, но прати топката в аут.

До края на полувремето двата отбора си размениха по едно опасно положение. Дембеле стреля от свободен удар, но защитата на домакините блокира изстрела. След това Мофи стигна до топката в наказателното поле, нямаше никой пред него освен вратаря Донарума и вместо да вкара втори гол, стреля високо над вратата.

Гостите можеха да изненадат своя съперник в началото на втората част. Гаетан Лаборд влезе на финт в наказателното поле, преодоля няколко бранители на шампионите и намери коридор, през който да промуши топката, но след удара му защитник на домакините подложи крак и не се наложи Донарума да се намесва.

След това играчите на Ница приеха играта в своята половина и по подобие на случващото се през първата част удариха в момент, когато никой не очакваше. Дори Мбапе отправи бомбен изстрел от границата на наказателното поле, но топката се отби в защитник на гостите. Така и започна контраатака, която се придвижи бързо до половината на домакините, Терем Мофи стигна до малкото наказателно поле и отляво прати подаване към Лаборд, който нямаше как да сгреши и вкара в опразнената врата на съперника.

Малко след гола Диоп можеше да реши всичко с трето попадение, но Донарума демонстрира страхотен рефлекс и в последния момент спаси с една ръка. След това пък Ашраф Хакими изпробва способностите на Булка, като стража на гостите също се справи своята задача.

Така се стигна до 69-ата минута, когато Терем Мофи вкара втория си гол за тази вечер и общо трети за Ница, с което заби и последния пирон в ковчега на домакините. Нападателят на гостите се измъкна зад съперниците и стреля прекрасно от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл. След това Мофи съблече фланелката си и получи жълт картон за това, но едва ли това беше нещото, което го интересуваше най-много точно в този момент.

Играчите на Луис Енрике изглеждаха демотивирани и объркани след третия гол. Дълго време действаха така сякаш бяха приели съдбата си и просто доиграваха срещата. Мбапе обаче поведе отбора си като истински лидер и вложи доза креативност, с която намали изоставането на своя тим три минути преди края на редовното време. Нападателят на домакините стреля от ръба на наказателното поле, след което топката мина зад гърба на Булка, облиза близкия страничен стълб и влзе във вратата, давайки надеждата на парижани да измъкнат поне точка.

В назначеното 6-минутно продължение домакните не играха на най-високото ниво, с което трябваше да заслужат изравняването. Дори гостите можеха да вкарат четвърти гол, но Донарума спря коварен удар, а впоследствие Данило Перейра изби в корнер. Гостите изпълниха късо ъгловия удар, след което главният съдия мигновенно даде последния съдийски сигнал и узакони успеха на Ница.