Турнир на талантите U14 - Зона Варна - Зона Велико Търново /Почивка/

Край на мъката! Олимпийските шампиони от Франция изхвърлиха България от Евроволей 2023

Волейболистите от националния отбор на България приключиха участието си на Европейското първенство, на което сме съдомакини, след като отпаднаха на 1/8-финалите. Възпитаниците на Пламен Константинов паднаха от олимпийските шампиони от Токио 2020 Франция с 0:3 (21:25, 21:25, 15:25) в среща, играна тази вечер в препълнената с над 5000 зрители зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна.

Така България отпадна на 1/8-финалната фаза на трето поредно европейско първенство. Българите ще завършат на 9/16-о място в крайното класиране според резултатите от останалите срещи от 1/8-финалите на ЕвроВолей 2023.

Олимпийските шампиони от Франция пък продължават напред към 1/4-финалите на шампионата. Там "петлите" ще срещнат Румъния, която в първия 1/8-финал надделя много трудно и драматично над Хърватия с 3:2 гейма.

Румъния излъга Хърватия след драма и чака победителя от България - Франция на 1/4-финал във Варна

Франция ще търси реванш за загубата си от Северните ни съседи с 1:3 в мача помежду им от предварителната Група D. Срещата по предварителна програма трябва да бъде в понеделник (11 септември) от 20,30 часа отново в зала "Конгресна".

Звездата на Франция Ървин Нгапет остана резерва в двубоя, както и Кевин Тили.

Пламен Константинов заложи на очакван стартов състав.

1/8-финалната среща България - Франция започна с едноминутно прекъсване в деня на национален траур, в която феновете и отборите почетоха жертвите от наводненията в Царево.

Българските волейболисти поведоха с 2:0 в началото на двубоя. Великолепна атака по острия диагонал на Александър Николов - 3:3. Единична блокада на Мартин Атанасов даде преднина на България при 5:4. Мартин Атанасов атакува по правата за 7:6. Ас на Мартин Атанасов и 8:6. Страхотна блокада на Николай Колев и Цветан Соколов даде преднина от 3 точки при 9:6. Технична атака на Александър Николов и 10:7. Алекс Грозданов атакува в центъра за 12:10. Блокада на Бартелеми Шинениези спря атака на Александър Николов и Франция поведе с 14:13. Феноменален пайп на Александър Николов и 15:14. Мартин Атанасов завърши трудна атака от зона 4 след подаване на Николай Колев и България поведе с 16:14. Андреа Джани взе прекъсване за Франция. Цветан Соколов атакува мощно по диагонала за 18:16. Тимоте Карле би сервис в аут - 19:17. Ървин Нгапет влезе в игра и би мощен сервис, който доведе до блокада срещу атака на Цветан Соколов - 19:19. При 19:20 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Ървин Нгапет и Франция поведе с 21:19. Ървин Нгапет би сервис в аут - 20:21. Френският блок спря атака на Мартин Атанасов - 23:20 за гостите. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в първата част. Олимпийските шампиони спокойно затвориха първия гейм с 25:21.

Цветан Соколов атакува в аут и Франция поведе с 4:0 в началото на втората част. Пламен Константинов побърза да вземе прекъсване за България. При 1:7 Пламен Константинов взе и второто си прекъсване във втората част. контраатака на Тимоте Карле и 8:1 за "петлите". Цветан Соколов отигра в атака за 2:8. Николай Колев намали до 5:9. Пайп на Мартин Атанасов и 6:10. Изненадваща атака на първа топка на Антоан Бризар и 11:6 за "петлите". Единична блокада на Алекс Грозданов - 8:13. Цветан Соколов отигра в атака за 10:15. Николай Колев атакува в центъра за 11:16. Българските волейболисти намалиха до 14:18. Андра Джани взе прекъсване за Франция. страхотна двойна блокада на Мартин Атанасов и Алекс Грозданов - 15:18. Българската блокада спря атака на Тимоте Карле за 17:20. Националите намалиха до 19:22. Андреа Джани взе прекъсване за олимпийските шампиони. Блокада на Алекс Грозданов и 21:23. Никола Льо Гоф атакува мощно в центъра за геймбол - 24:21. Тимоте Карле донесе успеха на Франция във втората част с 25:21.

Ас на Антоан Бризар даде преднина от 7:3 за Франция в началото на третата част. При 3:8 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Надмощието на Франция продължи. При 8:16 Пламен Константинов взе второто си прекъсване в третата част. Ас на Кентен Жофроа и 22:13 за "петлите". Ас на Темоте Карле донесе победата на Франция в третата част с 25:15 и в мача с 3:0 гейма.

Най-резултатен за България стана центърът Алекс Грозданов с 10 точки (4 блока, 1 ас и 56% ефективност в атака). Мартин Атанасов завърши с 8 точки (2 блока, 2 аса, 24% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане), а капитанът Цветан Соколов и Александър Николов се отчетоха с по едва 6 точки.

За Франция Бартелеми Шинениезе бе над всички с 13 точки (3 блока и 77% ефективност в атака) за победата. Тимоте Карле приключи с още 10 точки (1 ас, 53% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) за успеха.