Проклятието приключи! Попето поведе Ботев Пд към дълго чакан триумф

Домакинското проклятие за Ботев (Пловдив) приключи днес! "Канарчетата" надиграха с 3:1 Славия в двубой от 8-ия кръг на efbet Лига и завоюваха първа победа, откакто се върнаха на новия стадион "Христо Ботев", на който преди това изиграха седем поредни шампионатни мача без победа. Тон за успеха даде Ивелин Попов, който откри резултата в 26-ата минута, разписвайки се в трета поредна среща на жълто-черните. В 38-ата и 40-ата минута Мартин Секулич реализира на два пъти, а гостите върнаха едно попадение чрез Ертан Томбак в 82-ата минута.

20 Ботев (Пловдив) 3:1 Славия

Срещата започна с минута мълчание в памет на легендата на Ботев Иван Занев, който си отиде от този свят на 30 август.

Ботев започна по-активно и в 5-ата минута Попов бе фаулиран пред наказателното поле на гостите. Рабеи изпълни прекия свободен удар, а топката мина покрай горния десен ъгъл на Кръстев. В тази минута играта спря за секунди, а феновете изразиха своята подкрепа към легендата на българския футбол Петър Хубчев, който се бори с коварна болест.

Постепенно Славия не само изравни играта, но и взе инициативата, организирайки няколко опасни атаки. При една от тях, в 17-ата минута, "белите" спечелиха корнер. След неговото изпълнение Тасев стреля с глава, Ханкич изби, а Галин Иванов с добавка прати топката в мрежата на домакините. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада на капитана на гостите.

В 23-ата минута Иванов финтира Там и шутира опасно по земя, а Ханкич плонжира и изби в корнер. И когато Славия играеше по-добре от своя съперник, "бялата" отбрана пдопусна груба грешка при изнасяне на топката в 26-ата минута, която доведе до гол за "канарчетата". Георгиев пробва пас, но намери Акере. Първоначално Кръстев спря играча на жълто-черните, но топката попадна в Рабеи, който моментално я изпрати към непокрития Попов и капитанът на домакините откри резултата, разписвайки се в трети пореден двубой.

Пет минути по-късно Попов изведе Рабеи под ъгъл сам срещу Кръстев. Последва удар по земя, но стражът на Славия спаси.

Попадението тотално разстрои играта на Славия и в рамките на 120 секунди Ботев вкара нови два гола чрез Мартин Секулич. В 38-мата минута Попов изведе отлично Акере по дясното крило. Той направи пробив и пробва центриране, което се отклони в крак на противников футболист и прехвърли Кръстев. Топката влизаше в мрежата на "белите", но на голлинията Секулич я довкара с глава.

Само две минути по-късно нов набег на Акере обърка противниковата отбрана и Стоянов в опит да го спре изведе без да иска Секулич сам срещу Кръстев. Таранът първоначално не отбеляза, но след добавка с глава записа името си на таблото за втори път.

След почивката темпото на игра спадна. Все пак в 56-ата минута Ботев имаше нова възможност за гол. Акере отправи фалцов удар по земя, но покрай дясната греда. След час игра резервата Бароан, появил се малко по-рано на мястото на Секулич, отправи опасен шут, а Кръстев боксира.

В 63-ата минута реферите отмениха поради засада втори гол на "белите". Керчев вкара с глава след центрране на Иванов, но попадението и този път бе правилно отменено.

Десетина минути по-късно Ханкич изби силен изстрел отдалеч. В 77-ата минута и Иванов пробва рефлекса на домакинския страж с прецизен удар по земя в долния десен ъгъл, но Ханкич плонжира и спаси.

Настойчивостта на Славия в тази част от мача даде резултат. Галин Иванов изведе великолепно резервата Томбак в 82-ата минута, който майсторски отбеляза с шут по земя от малък ъгъл под плонжа на Ханкич.

Така Ботев записа втора поредна шампионатна победа и първа на "Колежа" през новия сезон. Славия пък продължава с неубедителното си представяне и четвъртата поредна загуба разклати сериозно стола на наставника Хосе Мари Бакеро.

БОТЕВ - СЛАВИЯ 3:1

1:0 Ивелин Попов 26
2:0 Мартин Секулич 38
3:0 Мартин Секулич 40
3:1 Ертан Томбак 82

БОТЕВ: 1. Ханкич, 5. Там, 24. Ван Хертъм, 28. Карабельов, 15. Ето’о, 38. Балогианис, 22. Рабей, 16. Акере, 20. Перера, 10. Попов, 9. Секулич

СЛАВИЯ: 12. Кръстев, 3. Томбак, 6. Георгиев, 4. Генев, 37. Керчев, 27. Мартинов, 73. Минчев, 71. Стоянов, 88. Тасев, 33. Иванов, 7. Бакеро

Снимки: Борислав Трошев