Спорен гол донесе първи успех на Ботев (Пловдив) в елита

Ботев (Пловдив) записа първи успех през сезона, дошъл при визитата на Етър. "Канарчетата" победиха "болярите" с 2:1 в ранния неделен двубой от efbet Лига. Ивелин Попов (66) беше точен за гостите от Пловдив, а Николай Янков (73) веднага възстанови равенството. Антоан Бароан (88) влезе от резервната скамейка и отново даде преднина на гостите. ВАР се задейства и привика арбитъра Станислав Тодоров, за да прегледа ситуацията, като му бе ясно показано, че Джонас Там играе с ръка секунди преди ситуацията за гола. Въпреки това Тодоров не промени решението си зачете гола. Направи впечатление това, че Роберто Пунчец, Джаспър Ван Хертъм и Реда Рабей се завърнаха в състава на "канарчетата". Пловдивчани са с нов наставник в лицето на Рафаел Ферейра. Това беше и първи успех за Ботев от началото на кампанията, който ще даде глътка въздух на тима.

Избраха Попето за капитан на Ботев (Пловдив)

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на четиримата загинали в автомобилна катастрофа фенове на Левски. В 6-ата минута Мартин Секулич изскочи зад гърба на защитата на Етър. Вратарят на домакините излезе, за пресрещне нападателя, но Секулич видя свободния на пеналтерията Самуел Акере, който стреля от движение. Крилото на Ботев загуби равновесие и шутира над вратата.

В 13-ата минута Ботев организира чудесна атака, при която Балоянис получи топката на левия фланг. Последва центриране в наказателното поле, където Реда Рабей изпревари всички и с глава опъна мрежата. Попадението беше много бързо отменено заради засада на халфа в момента на подаването от Балоянис.

В 18-ата минута Етър записа първи точен удар към вратата на Ханкич. Мартин Тошев свали топката към свободния Шахредин Букхолда, който стреля от въздуха, но право във вратаря. Веднага в ответната атака Ботев беше много близо до гол. Карабельов се разходи в наказателното поле на домакините, след което продължи към свободния Ивелин Попов, но капитанът на "канарчетата" шутира високо над вратата.

В 35-ата минута Ханкич и Там допуснаха сериозна грешка. Топката попадна в краката на Шано, но халфът не видя, че няма човек на вратата и стреля в аут.

В 44-ата минута Мартин Секулич направи ужасяващ пропуск, като голяма заслуга за него има и вратарят на Етър Мартин Величков. Балоянис подаде към втора греда, а оттам Акере продължи с едно докосване, успоредно на голлинията. Мартин Секулич имаше цялата врата пред себе си, но ударът му от близка дистанция беше отразен с вещина от стража на домакините.

Второто полувреме започна със златен шанс за Етър, при който гредата спаси гостите. Валери Христов качи топката на главата на Шахредин Букхолда, който стреля с глава. Ударът му се отби в горната греда, а след това Мартин Тошев направи добавка с глава, която завърши в аут. Веднага след това Балоянис центрира добре към точката на дузпата, където връхлитащият Янис Карабельов не успя да засече топката. В 51-вата минута Ханкич улови топката при удар на Мартин Тошев, насочен в обсега на вратаря.

В 66-ата минута Ботев поведе чрез капитана си Ивелин Попов, който се разписва във втори пореден мач след дебюта си срещу Крумовград преди седмица. Дълго подаване в наказателното поле намери Реда Рабей, който си спря топката и подаде към Ивелин Попов на дъгата. Бившият капитан на националния отбор не бе посрещнат от защитата на Етър и шутира. Стражът Мартин Величков опита да избие удара с една ръка, но не успя и видя как топката влиза във вратата му.

В 73-ата минута Етър много бързо стигна до равенството. Секунди по-рано наставникът на домакините Емануел Луканов включи в игра Николай Янков, който се превърна в герой за своите. Кольо Станев проби по десния фланг и намери включилия се в атака полузащитник, който с едно докосване опъна мрежата.

В 85-ата минута Величков се намеси чудесно при шут по тревата на Самуел Акере. Така се стигна до 88-ата минута, в която Ботев отново излезе напред в резултата. Подаване в предни позиции бе подценено от бранителя Георги Ангелов, който не успя да поеме топката или поне да я изчисти. Кълбото попадна в краката на появилия се от резервната скамейка Антоан Бароан, чийто удар беше безпощаден и преодоля стража Мартин Величков. ВАР се задейства и привика арбитъра Станислав Тодоров, като му бе показано, че Джонас Там играе с ръка секунди преди ситуацията за гола. Въпреки това Тодоров не промени решението си и зачете гола.