Ето с какво Севиля успя да удържи Манчестър Сити в редовното време

Мнозина специалисти и фенове очакваха Манчестър Сити да запише лесна победа над Севиля за Суперкупата на Европа. “Гражданите” в крайна сметка наистина триумфираха в сблъсъка, но не в редовното време, завършило 1:1, а с помощта на дузпи.

Манчестър Сити прибави и Суперкупата на Европа в колекцията си след дузпи срещу Севиля

Андалусийци успяха да се противопоставят на по-силния си съперник и не позволиха да бъдат победени в редовните 90 минути. Данните от мача, събрани от Wyscout, показват няколко фактора, заради които Севиля успя да удържи ремито в двубоя. Оказва се, че тимът е постигнал същия брой спечелени единоборства като своя съперник - 81 от общо 173, като останалите 11 не са в ничия полза. По-конкретно играчите на Мендилибар са се представили много силно в своите единоборства в защита. Там те са спечелили 47 от общо 79 или 59%. Добро е представянето им и при въздушните единоборства, където са излезли победители в 16 от 36 или в 44%.

Друг аспект, в който Севиля не е отстъпил на Сити в мача, е отнемането на топката. Там двата отбора имат еднакъв брой отнемания на топката - по 74. Най-много за испанския тим имат Иван Ракитич (11), Хесус Навас (10), Неманя Гудел (8) и Жоан Жордан (8), а за английския шампион - Родри (12), Йошко Гвардиол (12), Нейтън Аке (10) и Кайл Уокър (9). Над половината или 39 от 74 от отнетите топки за “небесносините” са благодарение на тяхното позициониране, докато “червено-белите” най-често са си връщали владението чрез пресечени пасове - в 31 случая. Позиционирането им пък е довело до 27 отнети топки.

Не е за пренебрегване и представянето на вратаря на Севиля Ясин Буну. Той направи общо шест спасявания - по 3 и в двете полувремена. Става въпрос за по два удара на Коул Палмър, Джак Грийлиш и Нейтън Аке. Също така стражът направи 16 паса от 22 опита, което означава 73% успеваемост. Той обаче не успя да отрази нито една от дузпите за определяне на крайния победител.

Статистиката на Wyscout също така показна по-висока ефективност на Севиля спрямо Ман Сити в два аспекта - дриблирането и центриранията. Трябва обаче да се отбележи, че съставът на Гуардиола е направил много повече опити и в двете отношения. При дриблите “гражданите” имат 16 успешни от общо 33 или 48% ефективност, докато тази на Севиля е 50% заради 4 извършени дрибъла, но от само 8 опита. И двата отбора отбелязаха головете си след центрирания. За Сити те са 12 от 27, като 44% от тях са успешни, а в Севиля са направили 5 подобни подавания от едва 10 опита, което означава успех в 50% от опитите.

Това са само част от аспектите, в които Севиля успя да се противопостави успешно на Манчестър Сити и така докара срещата до изпълнение на дузпи, където все пак “небесносините” надделяха.

Снимки: Imago