Женско футболно първенство: НСА - Дунав (Русе) 7:0

Впечатляващ дебют на Тонали и класно представяне на Исак дадоха ударно начало на Нюкасъл

Нюкасъл победи с 5:1 Астън Вила на "Сейнт Джеймсис Парк" в най-динамичния двубой от началото на новия сезон в Премиър лийг. Дебютни попадения на Сандро Тонали (6') и Муса Диаби (11') дадоха ударно начало на този интригуващ сблъсък, а в 16-ата минута попаденията вече бяха три, след като Александър Исак отново изведе "свраките" напред. Шведът се разписа за втори път в 58-ата минута, с което сложи точка на спора. В 77-ата минута Калъм Уилсън покачи на 4:1, а в добавеното време Харви Барнс също отбеляза дебюта си с гол, оформяйки крайния резултат.

Звездното ново попълнение на Нюкасъл Тонали започна като титуляр за „свраките“, като италианецът действаше в халфовата линия заедно с Бруно Гимараеш и Жоелинтон. Антъни Гордън пък бе предпочетен пред друг от новите играчи – Харви Барнс, който остана на пейката за началото. Александър Исак бе на върха на атаката, а Мигел Алмирон действаше на десния фланг.

Муса Диаби дебютира за Астън Вила, но другите две нови попълнения на бирмингамци – Юри Тилеманс и Пау Торес, останаха сред резервите.

Двубоят започна перфектно за домакините и Сандро Тонали, който още в шестата минута на дебюта си отбеляза и първия си гол в Премиър лийг. Гордън направи двойно с Жоелинтон, след което центрира ниско в наказателното поле, където Тонали се вряза на скорост и засече от въздуха с десния крак, вкарвайки хубав гол. Само две минути след това бившата звезда на Милан можеше да удвои. Този път обаче Мартинес се намеси добре и спаси.

Астън Вила реагира бързо и в 11-ата минута изравни резултата. Тук пък Диаби вкара дебютния си гол, след като засече топката, която Уоткинс отклони с глава след центриране на Дин – 1:1.

Двубоят продължи по същия динамичен начин и в 16-ата минута Нюкасъл отново излезе напред. Трипиър изпълни късо фаул към Тонали, който много добре изведе зад отбраната Ботман. Бранителят засече от въздуха, подавайки към Исак, който отблизо простреля Мартинес за 2:1. Останаха съмнения за засада, но ВАР ги опроверга и голът бе валидиран.

В средата на първото полувреме играта бе прекъсната за няколко минути, тъй като Мингс получи тежка контузия. На мястото му за своя дебют в Премиър лийг се появи Пау Торес.

В края на първото полувреме Астън Вила създаде две добри ситуации, но първо удар на Дъглас Луис бе изчистен от Трипиър, а след това Диаби, които създаваше доста проблеми на защитата на Нюкасъл, проби и стреля до близката греда, но встрани от целта. Като цяло обаче, след контузията на Мингс темпото значително спадна и играта стана доста разпокъсана.

В добавеното време на първата част, което бе десет минути. Мартинес излезе извън наказателното поле и фаулира Алмирон, който щеше да го преодолее. Световният шампион имаше късмет, че не беше последният човек в отбраната на Вила и заради това се отърва само с жълт картон, въпреки че Еди Хау настояваше да бъде изгонен.

В 51-вата минута малко не достигна на Исак да засече центриране на Алмирон отдясно. Тонали стигна до топката и я върна в наказателното поле, но Гордън не успя да осъществи добър контакт с нея и тя премина встрани.

В 57-ата минута интригата приключи. Гимараеш много добре изнесе топката през центъра, след което продължи към Гордън, който опита да изведе по земя Исак. Конса стигна пръв до топката и изглеждаше, че ще се справи, но загуби владението, след което шведът с техничен удар направи 3:1. Малко след това Исак можеше да оформи своя хеттрик, но Мартинес направи добро спасяване.

В 64-тата минута Астън Вила пропусна голям шанс да се върне в мача. Уоткинс преодоля Ботман и стреля силно, Поуп изби, но Мати Кеш не успя с добавката, стреляйки над вратата.

В 68-ата минута Харви Барнс се появи за своя дебют. В 77-ата минута Тонали подаде вляво именно към Барнс, който много добре центрира към Уилсън. Нападателят засече отблизо за 4:1. Отново имаше съмнения за засада, но ВАР пак ги разсея. Няколко минути след това Уилсън пропусна още една добра възможност, след като не успя да преодолее Мартинес отблизо. Жоелинтон засече с глава центрирането от последвалия корнер, но Уоткинс изчисти от голлинията.

В добавеното време Барнс оформи крайния резултат с дебютния си гол. Тонали отново изнесе добре към Мърфи, който изведе бившия играч на Лестър по левия фланг. Барнс показа скоростта си, напредна и стреля покрай Мартинес за крайното 5:1.

Снимки: Imago