Чудесен старт за "лъвчетата" на Европейското в Румъния

Националният отбор на България по баскетбол за юноши до 16 години започна чудесно Европейското първенство в дивизия "Б", което се провежда в Питещ, Румъния. "Лъвчетата" надиграха Нидерландия с 63:47 (15:14, 11:13, 17:8, 20:12) в първия си мач от група D. Утре от 18:00 часа представителният ни тим ще срещне Португалия.

Стефан Касабов поведе "трикольорите" с първите 8 точки за тима. От другата страна на паркета в началните минути добре се представяше Весел Ванкан, чрез който тимът успя да се доближи до аванса на нашите. Добрата игра на нидерландците продължи и те съумяха да обърнат резултата, въпреки че накрая Мартин Александров отбеляза 2 от 2 при наказателен удар и гарантира минималната преднина от 15:14 за нашите.

След това съставът на Холандия изравни при 18:18, но не за дълго. "Лъвчетата" и този път дръпнаха напред, благодарение най-вече на Александър Божков. "Лалетата" обаче съумяха да поведат с тройка от Хермано ван ла Пара за 27:26. След поредица от неуспешни атаки на "трикольорите" резултатът не се промени до изтичането на първите 20 минути.

След две успешни стрелби от разстояние на Калоян Балканджиев и Ивайло Скрински България поведе пак при 32:29. Момчетата на Стойо Чолаков показаха страхотна атака и тотално доминираха на терена. По този начин българските баскетболисти се прибраха след края на периода при 43:35.

Последваха сравнително сухи мунути на старта на финалната четвърт, след които "лъвчетата" отново се показаха като по-резултатни. Прекрасен завършек на мача даде Ивайло Скрински, който подсигури победата на нашите с няколко много важни отигравания. Не след дълго триумфът дойде при 63:47.

Чудесен двубой записа Ивайло Скрински, отбелязвайки 18 точки и 5 асистенции. С 12 точки, 4 борби и 4 асистенции се разписа Александър Божков, а Стефан Касабов направи чудесна първа част, след която имаше 9 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Хайро Бернардина бе най-резулатен за "лалетата" с 13 точки и 7 борби.