Макар и трудно, Панатинайкос стигна до мачове с Марсилия

Панатинайкос елиминира Днипро-1 във втория квалификационен кръг на Шампионската лига. След победата с 3:1 на неутрален терен в Кошице, днес гръцкият тим направи 2:2 на своя "Апостолос Николаидис" и продължава в следващата фаза, където ще срещне Марсилия. Реваншът не беше лесен за домакините, които губеха с 1:2 до средата на второто полувреме, но тогава Андраж Шпорар изравни с втория си гол, а малко по-късно Владимир Танчик от Днипро-1 получи червен картон и още повече улесни "детелините".

Наставникът на Панатинайкос Иван Йованович заложи в предни позиции на триото Бернард, Шпорар и Паласиос. Гостите от Украйна започнаха на върха на атаката с Довбик, подпомаган по фланговете от Денис Мирошниченко и Валентин Рубчинский.

Домакините бяха по-активни в началото, но не се възползваха от няколко статични положения пред вратата на Днипро-1. Това се промени в 15-ата минута, когато лоша преценка на стража на гостите Йевхен Волинец позволи на Шпорар пръв да стигне топката и с техничен прехвърлящ удар да я насочи в мрежата.

Попадението накара футболистите на Днипро-1 да рискуват още повече, защото вече се нуждаеха от три безответни гола, за да стигнат до продължения. В 24-ата минута защитата на ПАО остави Довбик да влезе като на парад в наказателното поле и да си намери позиция, от която да стреля. Украинецът показа хладнокръвие и от малък ъгъл преодоля Алберто Бриньоли за 1:1.

В 33-ата минута Волинец се реваншира за грешката си при гола на Шпорар и отрази силен удар на Паласиос. Малко по-късно вратарят на Днипро-1 напусна с контузия, а мястото му под рамката зае Якив Кинарейкин. До края на полувремето Панатинайкос имаше инициативата, но не успя да си върне преднината в резултата. "Детелините" създадоха много чисто положение секунди преди почивката, но Шпорар стреля в аут.

Със старта на второто полувреме в игра за ПАО влезе Даниел Манчини, който замени Себастиан Паласиос. Феновете на гръцкия тим изтръпнаха още в 46-ата минута, когато само блестящата намеса на Бриньоли попречи на Руслан Бабенко да вкара втори гол за Днипро-1. Секунди по-късно и Едуард Сарапай не можа да прати топката във вратата на домакините. Централният защитник обаче се поправи в в 54-ата минута след центриране от ъглов удар на Мирошниченко и интригата се върна с пълна сила.

Обратът смути Панатинайкос. Играта на гърците стана нервна, макар че те се стараеха по-продължително да задържат топката. Йованович извади Тони Вилена и пусна албанеца Енис Чокай. В 70-ата минута Филип Джуричич проби на скорост и подаде на заелия добра позиция Шпорар, а словенецът не сгреши и този гол до голяма степен пречупи гостите.

Четвърт час преди края резервата Владимир Танчик получи директен червен картон за нарушение срещу Хуан Карлос и Днипро-1 окончателно се предаде. В оставащото време Панатинайкос спокойно контролираше мача и постигна целта си.