Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Пиастри опита, но не успя да се пребори с Верстапен в спринта на "Спа"

Макс Верстапен продължи своята победна серия във Формула 1, след като триумфира в спринта на белгийската писта „Спа“, в който той трябваше да се бори с пилота на Макларън Оскар Пиастри, който на свой ред води в четири от 11-те състезателни обиколки в Ардените.

Заради поройния дъжд, който удари пистата минути преди старта, той бе забавен с половин час, а надпреварата започна с пет обиколки зад колата на сигурността. Това задължи абсолютно всички пилоти да започнат с гумите за екстремно мокра настилка, но пистата много бързо започна да изсъхва.

При прибирането на колата на сигурността Пиастри бе първият пилот, който посети механиците си, за да премине към интермедия. Това позволи на австралийския състезател да прескочи Верстапен, който спря обиколка по-късно.

Световният шампион обаче нямаше нужда от много време, за да настигне пилота на Макларън в борбата за първата позиция. За по-малко от два тура той се залепи за Пиастри, след което отново имаше кола на сигурността, след инцидента на Фернандо Алонсо на завой №10, която остана на пистата за две обиколки.

Още в първата обиколка след рестарта Верстапен си върна първото място, като неговата атака на изхода от „Червената вода“ не остави шанс на Пиастри да се защити. До финала световният шампион кара необезпокояван и спечели с аванс от 6.6 секунди пред Пиастри.

Тройката допълни Пиер Гасли, който бе един от десетимата пилоти, които спряха за интермедия още на старта и с този си ход се изкачи до топ 3. Четвърти се класира Карлос Сайнц, а петицата допълни неговият съотборник Шарл Леклер. Вторият пилот на Макларън Ландо Норис зае шестата позиция, а точките допълниха съотборниците в Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел.

Хамилтън пресече финалната линия на четвъртото място, но бе наказан с пет секунди заради контакт със Серхио Перес в седмия тур. Двамата се докоснаха на изхода от завой №15 когато пилотът на Ред Бул загуби темпо. По-късно той напусна надпреварата, заради пораженията, които получи след контакта с Хамилтън.

Така Перес регистрира нова загуба от Верстапен в задочната битка за световната титла. В нея нидерландецът вече има аванс от 118 точки пред съотборника си, чието предимство пред Алонсо в борбата за второто място остава непокътнато. Двамата са разделени от 32 точки.

Пълно класиране при пилотите във Формула 1 след спринта в Белгия

Основното състезание за Гран При на Белгия, 13-ти кръг за сезон 2023 във Формула 1, ще започне в 16:00 часа българско време утре следобед и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg. От полпозишъна утре ще стартира Леклер, който завърши втори в квалификацията вчера, но печели от наказанието от пет места на Верстапен. Световният шампион ще потегли шести, тъй като използва своята пета скоростна кутия за сезона в рамките на уикенда в Белгия.