ПОДКРЕПИ ЛЮБИМИЯ СИ ОТБОР В НАЦИОНАЛНОТО ПРЕБРОЯВАНЕ НА ФЕНОВЕТЕ

Левски шамароса Шкупи на скандална скопска "нива", някога смятана за футболно бижу

Левски направи голяма крачка към продължаване към третия кръг на Лигата на Конференциите. “Сините” победиха с 2:0 като гост Шкупи с две бразилски попадения в първи мач от втория кръг на надпреварата. Уелтон откри в 30-ата минута, а в даденото от съдията продължение Роналдо удвои.

32 Шкупи 0:2 Левски

Двата тима бяха затруднени доста от състоянието на терена на стадион "Тоше Проески", което бе направо скандално за международен двубой. Тревата бе в окаяно състояние и в течение на играта създаде проблеми на двата състава. За щастие атмосферните условия бяха благоприятни, тъй като при наличие на дъжд, не е ясно дали срещата изобщо щеше да завърши. Някога съоръжението бе смятано за едно от най-хубавите на Балканите и дори прие финал за Суперкупата на Европа, но към момента състоянието на стадиона е далеч от най-добрите си дни.

Наставникът на "сините" Николай Костов бе избрал да започне на вратата с Пламен Андреев, пред него в трима в защита - Хосе Кордоба, Кристиан Димитров и Келиан ван дер Каап. По двата фланга бяха Цунами и Жереми Петрис. В халфовата линия действаха Андриан Краев и Асен Митков. По крилата бяха Джевад Ел Джемили и Уелтон, а на върха на атаката бе Рикардиньо.

В самото начало на мача Левски можеше да допусне гол във вратата си, след като Пламен Андреев реши да залъгва Халими и алжирецът му отне топката, но от малък ъгъл стреля над вратата.

Николай Костов: В един момент имах чувството, че сме непобедими

В 28-ата минута домакините отправиха точен удар, след като Михал Пинтер се извиси над защитата след корнер и стреля с глава, но Андреев спаси отлично.

Две минути по-късно - в 30-ата Левски откри. Рикардиньо се пребори за една топка в наказателното поле и намери Уелтон, който от непосредствена близост нямаше как да сбърка - 1:0 в полза на "сините".

В даденото от съдията продължение на първата част Шкупи бе близо до изравняване. Сифъс бе изпуснат от защитата на "сините" и ямаецът прехвърли Андреев, който все пак закачи топката, но тя тръгна към опразнената врата. Тогава обаче Димитров със спринт и акробатично изпълнение успя да избие от голлинията.

Началото на втората част бе равностойно без особени положения и пред двете врати. Десетина минути след началото на полувремето Асен Митков и Рикардиньо бяха заменени от Асен Чандъров и Роналдо, като и при двамата сякаш ставаше въпрос за травми.

В средата на полувремето на два пъти Уелтон стреля от дистанция, но първият не нацели рамките на вратата, а след това стражът на северномакедонците спаси без големи трудности.

В края на мача темпото не спадна, но "сините" издебнаха момента си да нанесат втори решителен удар. В даденото от съдията продължение играчите на Николай Костов стигнаха до втори гол. Марин Петков центрира от ъглов удар, а Димитров отклони топката към Роналдо, който от няколко метра прати топката в мрежата.

Попадението изнерви домакините и в края на мача напрежението се покачи, но за щастие до по-сериозни инциденти освен няколко жълти картона за играчи на Шкупи не се стигна.

Така Левски направи важна крачка към продължаване напред. "Сините" не впечатлиха с кой знае колко качествена игра, но с оглед на състоянието на терена, това трудно можеше да стане. Все пак играчите на Николай Костов показаха прагматизъм и стигнаха до добър резултат. Така след седмица Левски трябва да довърши започнатото тази вечер. Победителят от двойката пък ще се изправи срещу победителя от двойката Апоел (Беер Шева) – Паневежис. В първия мач израелците спечелиха с 1:0.

ШКУПИ 0:2 ЛЕВСКИ
0:1 Уелтон (30)
0:2 Роналдо (90+)

ШКУПИ: 1. Илязи, 5. Тошевски, 96. Илиески, 42. Пинтер, 32. Тимовски, 88. Куевен, 10. Дуду, 37. Алберт, 22. Ричков, 29. Сифъс, 20. Халими

ЛЕВСКИ: 1. Андреев, 2. Петрис, 33. Кордоба, 50. Димитров, 5. Ван дер Каап, 6. Цунами 8. Краев, , 17. Уелтон, 27. Митков, 11. Ел Джемили, 9. Рикардиньо

СЪДИЯ: Давид Фуксман
СТАДИОН: "Тоше Проески Арена", Скопие

Снимки: Владимир Иванов