Баная е големият печеливш от нововъведението в MotoGP

В началото на сезон 2023 в MotoGP бяха въведени спринтови надпревари, по подобие на тези, които са част от някои уикенди във Формула 1 от 2021 година насам. В кралския клас обаче спринтовете са част от всеки един състезателен уикенд и те се провеждат в съботния следобед.

Самите спринтови състезания с два пъти по-къси от основните надпревари в неделя и само първите девет печелят точки в тях, а не топ 15 както е в неделния ден. Победителят в спринта взима 12 пункта, вторият – 9, третия – 7 и така до една точка за деветия.

Ето как точно ще работят спринтовете в MotoGP

Но кой пилот е спечелил най-много от тази новост в MotoGP? В първите осем кръга за годината най-много точки от спринтовите състезания е завоювал не кой да е, а световният шампион Франческо Баная. Само в съботните дни италианецът има спечелени 74 пункта, което се равнява на почти три победи в неделните състезания, в които победителят взима 25 точки.

Баная: Спринтовете ми помагат в защитата на титлата

Баная има спечелени с 15 точки повече от втория най-добър реализатор в спринтовете – Хорхе Мартин, който е с 59. Брад Биндър, който спечели спринтовете в Аржентина и Испания е с 47 пункта, а Марко Бедзеки, който триумфира в спринта на „Ассен“ в последния уикенд преди лятната пауза е с 41.

Еспаргаро: В спринтовете никой не пази гумите

Италианецът е може би най-големият губещ от съботните състезания, тъй като само от тях той губи 33 пункта от Баная. Същевременно в неделните състезания разликата между двамата е само три точки, отново в полза на световният шампион, който с четирите си победи, но и трите нули е на върха в класация за най-много спечелени точки и в основните надпревари.

Бедзеки не остави шанс на Баная в спринта в Нидерландия

В тях световният шампион има спечелени общо 120 пункта и с общо актив от 194 оглавява генералното класиране. Неговият аванс пред Мартин 35 точки, като испанецът заема третото място по точки в неделните състезания със 100. Бедзеки е трети в общото подреждане с пасив от 36 пункта, но както вече отбелязахме цели 33 тях са натрупани в съботните състезания, в които пилотът на VR46 Дукати има три влизания в тройката и само една нула, дошла в Португалия на старта на кампанията.

В момента пилотите в MotoGP се намират в средата на своята лятна пауза. Сезон 2023 в кралския клас ще се възобнови с Гран При на Великобритания на „Силвърстоун“, която ще се проведе между 4 и 6 август.