Верстапен с четвърти пореден пол в Австрия, ново разочарование за Перес

Макс Верстапен спечели своята четвърта поредна квалификация на пистата „Ред Бул Ринг“ и ще потегли от полпозишъна в неделната Гран При на Австрия.

Световният шампион си заслужи това право с време от 1:04.391, което беше с едва 0.048 секунди по-добро от това на Шарл Леклер, който ще стартира втори в неделя. Монегаскът пое огромен риск в последните два завоя на решителната си обиколка, но и това не му беше достатъчно, за да победи Верстапен.

Трети на стартовата решетка след два дни ще бъде вторият пилот на Ферари Карлос Сайнц, който бе с 0.190 по-бавен от бившия си съотборник Верстапен. Компания на испанеца на втория ред ще прави друг от бившите му съотборници, а именно Ландо Норис от Макларън, който този уикенд разчита на подобрената версия на MCL60.

Пети и шести на старта в неделя ще бъдат Люис Хамилтън и Ланс Строл, а на четвъртата редица ще се наредят Фернандо Алонсо и Нико Хюлкенберг. Най-бавни в Q3 бяха Пиер Гасли и Алекс Албон, които ще стартират девети и десети в неделната Гран При на Австрия.

За четвърти пореден уикенд Серхио Перес не успя да прогресира до третата фаза на квалификацията. Този път проблемите на мексиканския пилот на Ред Бул бяха свързани с границите на трасето, като той загуби и трите си бързи обиколки в Q2 заради излизане извън очертанията. Така Перес практически остана без време във вторите 15 минути на сесията за място и ще стартира 15-ти в неделя.

Мексиканецът не беше единствената голяма жертва на Q2, тъй като елиминиран след този сегмент на квалификацията беше още и Джордж Ръсел, който ще стартира 11-ти в неделя. Британецът беше с едва 0.041 секунди по-бавен от Албон в спора за последното място в Q3. Естебан Окон, Оскар Пиастри и Валтери Ботас също бяха елиминирани в Q2 и ще потеглят съответно 12-ти, 13-ти и 14-ти в неделното състезание. Окон и Пиастри споделиха съдбата на Перес, тъй като и те останаха извън топ 10, след като загубиха своите най-бързи обиколки заради излизане извън белите линии.

Юки Цунода, Гуаню Джоу, Логан Сарджънт, Кевин Магнусен и Ник де Врийс бяха петимата пилоти, които приключиха своето участие в квалификацията след първата фаза, в която разликата между първия (Верстапен) и последния (Де Врийс) беше само 0.858 секунди. Петимата ще заема последните пет позиции на стартовата решетка за неделната Гран При на Австрия.

Първия сегмент на сесията за място беше спряна шест минути след началото ѝ след завъртане на Ботас на изхода от първия завой. Това беше трета поредна квалификация, в която има червен флаг в първите 18 минути заради проблем за някой от пилотите на Алфа Ромео.

В Испания преди месец това се случи отново с Ботас, а преди две седмици в Канада Джоу спря на пистата още в началото на квалификацията. И в трите случая двамата успяха да рестартират своите коли и да се върнат до бокса, за да продължат участието си в сесията за място. Това обаче е първият случай, в който пилотът, предизвикал спирането на квалификацията, успява да прогресира до втората ѝ фаза.

Уикендът за Гран При на Австрия, десети кръг за сезон 2023 във Формула 1, продължава утре в 13:00 часа българско време с втората квалификационна сесия. Тя ще определи реда за стартира за спринтовото състезание, което е предвидено за 17:30 часа утре следобед. То ще бъде с продължителност от 100 километра или по-точно 24 обиколки на „Ред Бул Ринг“. Основното състезание в Австрия, което ще бъде с продължителност от 71 обиколки, ще стартира в неделя в 16:00 часа българско време.