Андреа Довициозо се нареди сред легендите на MotoGP

На специална церемония на пистата „Муджело“ вчера Андреа Довициозо бе приет в „Залата на славата“ на MotoGP.

Бившият световен шампион в клас до 125 кубически сантиметра прекрати своята кариера през септември миналата година, след близо 15 години в кралския клас. В този период италианецът спечели общо 15 победи и цели три пъти завърши на второто място в генералното класиране, като и в трите случая в периода 2017-2019 той бе победен от Марк Маркес.

10 Андреа Довициозо влезе в "Залата на славата" на MotoGP

Най-силните си години Дови прекара в екипа на Дукати, с който се раздели в края на 2020 година, след като се скара с ръководителите на отбора. След това той прекара два частични сезона в сателитния отбор на Ямаха, но прекрати кариерата си след домашната си Гран При на Сан Марино миналия септември.

„Благодаря, много благодаря. Огромно удоволствие е да чуя казаното от Кармело (Еспелета), много съм горд. Резултатите са едно, но ако стигнеш до тук и чуеш нещо такова, можеш да си горд. Така че аз съм много щастлив от връзката, която имахме толкова години и се радвам, че се връщам тук, на „Муджело“, едно специално място за италианските пилот, за да стана легенда на MotoGP. Това е нещо, което не очаквах и съм много радостен, че се нареждам сред такива имена, това е нещо щуро. Много се радвам, че виждам всички вас тук“, заяви Довициозо, след като бе въведен в „Залата на славата“.

Общо в своята кариера в световния шампионат италианецът спечели 24 победи (15 в MotoGP, 4 в 250 куб. сантиметра и 5 в 125 куб. сантиметра), 103 подиума, 20 полпозишъна и 22 най-бързи обиколки. Той също така е шампион в най-малкия клас за 2004 година. Със своите 248 старта в кралския клас той заема второто място във вечната ранглиста за италианци с най-много участия. Пред него е единствено Валентино Роси, който в своята кариера записа цели 372 старта.

Снимки: MotoGP