Олимпиакос загуби и Везенков, и втория мач с Панатинайкос

Отборът на Панатинайкос изравни общия резултат във финалната серия за титлата в гръцкото първенство с Олимпиакос. "Детелините" спечелиха втория мач с драматичното 67:65 (25:13, 8:22, 18:15, 16:15) след победен кош от тройката на Матеуш Понитка в последните секунди от двубоя. Вечерта се превърна в още по-кошмарна за "червено-белите", които освен загубата трябва да приемат и контузията на звездата си Александър Везенков, който нарани задната част на коляното си в третата четвърт и повече не се завърна в игра до края на мача.

Стана ясно какво е състоянието на Везенков

Везенков престоя 21 минути на паркета в Олимпийския  комплекс в Атина, като завърши срещата с 6 точки, 4 борби, 1 открадната топка и 1 чадър при 3/6 стрелба от игра. Освен неговата липса още преди началото на двубоя стана ясно, че Костас Слукас също е вън от сметките заради стомашно заболяване, а отгоре на всичко Томас Уолкъп, който имаше 14 точки през първото полувреме, бе дисквалифициран в началото на третата четвърт заради комбинация между едно неспортсменско и едно техническо нарушение.

Олимпиакос с шокиращо съобщение в официалния си сайт

Така ПАО печели първото си домакинство в серията и слага край на серията от 14 поредни поражения срещу Олимпиакос във всички турнири. Сега битката отново се измества в Пирея за третия мач в неделя от 21:15 часа, но с една голяма въпросителна, свързана със състоянието на Везенков.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Панатинайкос започнаха срещата с голяма доза мотивация и хъс, като след тройка на Матеуш Понитка тимът на Христос Серелис дръпна напред в резултата с ранен аванс от шест точки при 10:4. Отборът на Олимпиакос не бе концентриран в началото на двубоя и след няколко грешки в нападение позволи на Артурас Гудайтис и Парис Лий да направят разликата двуцифрена при 15:4 в полза на "детелините".

След поредната неточност в офанзивен план треньорът на гостите Йоргос Барцокас не издържа и смени неубедителния Янулис Ларенцакис с Шакийл МакКисик. Александър Везенков пък най-сетне се събуди и с класическа пресечка към коша направи резултата 15:8. С тройка на Томас Уолкъп дистанцията между двата тима бе скъсена до четири точки, но Олимпиакос така и не успя да настигне съперника си, който си върна двуцифрения аванс след серия от 8:0 за край на първата част - 25:13 в полза на Панатинайкос.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Олимпиакос нямаше намерение да затъва още повече в настоящата ситуация и благодарение на минисерия от пет поредни точки, две от които на Везенков, тимът от Пирея сведе изоставането си до седем точки при 25:18. Поредицата на "червено-белите" продължи с тройка от Костас Папаниколау, а след това и резервата Джоел Боломбой се включи силно, за да ознаменува десетата поредна точка на своя отбор - 25:23.

Момчетата на Барцокас стигнаха и до изравняване на резултата, преди Мариус Григонис да измъкне ПАО от дупката и да му вдъхне живот за 27:25. Последва една смяна на водачеството в полза на Олимпиакос, но ПАО успя да се предпази и да запази крехкия си аванс при 31:29. Гардът на гостите Томас Уолкъп обаче бързо се превръщаше в най-опасния играч на своя тим и с 14-ата си точка в мача предизвика ново равенство при 33:33. Благодарение на още една чудесна комбинация между Папаниколау и Боломбой тимът на Барцокас се сдоби с двуточков аванс на полувремето при 33:35.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

В самото начало на второто полувреме топреализаторът на Олимпиакос Томас Уолкъп бе дисквалифициран от срещата заради техническо нарушение за симулация, като до този момент той имаше и едно неспортсменско. Така гостите останаха без водещата си фигура в мача, но въпреки това Панатинайкос не можа да се възползва и получи пет поредни точки, като по този начин разликата набъбна до седем в полза на "червено-белите" - 33:40. Все пак очакваното се случи и Панатинайкос се възползва от липсата на Уолкъп, изравнявайли резултата при 42:42. С шестата си точка в мача Александър Везенков изведе тима си отново напред, преди Артурас Гудайтис да отговори от другата страна - 44:44.

Барцокас с коментар за Везенков и критика към съдиите

За съжаление, при оставащи 2:39 от третата четвърт Везенков стъпи лошо на десния си крак след единоборство в подкошието и впоследствие нарани задната част на коляното си. С помощта на свои съотборници българският национал напусна терена и се отправи към съблекалните, за да получи медицинска помощ. Неговата резерва Алек Питърс отбеляза двата наказателни удара, а след това Мустафа Фал наниза четири поредни точки, за да донесе аванс на Олимпиакос при 46:50. С бърза минисерия обаче Панатинайкос стигна до нов обрат и поведе с 51:50 преди началото на последния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Олимпиакос обаче можеше да разчита на достатъчно стабилна алтернатива на Везенков в лицето на Алек Питърс, който откри финалния период с триточково изпълнения за 51:53. След това двата тима си поделиха по една тройка, а страхотна акция на бърза атака, завършена от Папаниколау, изведе Олимпиакос напред при 54:58. Момчетата на Йоргос Барцокас обаче не успяха да поддържат аванса си и Панатинайкос стигна до нов обрат в зрелищното дерби, след като Йоргос Папаянис отбеляза от близка дистанция за 62:60 на влизане в последните три минути от редовното време.

Домакините дори поведоха с четири, но капитанът на Олимпиакос Костас Папаниколау изригна в най-важния момент и с тройка поведе отбора си напред при 64:65. С отлична индивидуална изява и тройка със стъпка назад обаче Матеуш Понитка отговори от другата страна и донесе аванс от две на тима си при 67:65 с оставащи около 16 секунди на таблото. В последната си атака в мача Олимпиакос не успя да стигне до кош, след като МакКисик пропусна от тройката, и така ПАО ликуваше с крайния успех.

Парис Лий и Матеуш Понитка бяха най-резултатни за Панатинайкос с по 12 точки.

Костас Папаниколау бе над всички за Олимпиакос с 15 точки и 7 асистенции. Томас Уолкъп вкара 14 точки, а Мустафа Фал прибави 11 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ПАНАТИНАЙКОС: Парис Лий, Мариус Григонис, Матеуш Понитка, Лефтерис Манцукас, Артурас Гудайтис

ОЛИМПИАКОС: Томас Уолкъп, Янулис Ларенцакис, Костас Папаниколау, Александър Везенков, Мустафа Фал