Рома ликува за сметка на Юве след късна драма, Специя продължава да трепери за мястото си в елита

Рома превъзмогна тъгата от загубения финал в Лига Европа, осигурявайки си участие и в следващото издание на турнира. Това стана след драматичен обрат за победа с 2:1 над гостуващия Специя в последния двубой на двата тима в редовния сезон на Серия "А". Междувременно, това поражение праща “орлетата” на плейоф срещу Верона, който ще определи последния изпадащ от италианския елит според най-новите правила на първенството.

Мачът започна прекрасно за Специя, които изненадващо поведоха в резултата още в 6-ата минута. Тогава Мехди Бурабия опита ударът, който обаче се превърна в центриране към Димитриос Николау и така бранителят с глава отбеляза първия си шампионатен гол с екипа на тима. Гостите дълго време удържаха натиска на “джалоросите”, но капитулираха в 43-тата минута. Тогава Никола Залевски центрира топката, а Андреа Белоти и Едоардо Бове се разминаха с нея, но тя все пак влезе в противниковата мрежа за 1:1.

Развръзката обаче настъпи от 88-ата минута нататък. Тогава Келвин Амиан от състава на Специя фаулира Стефан Ел Шаарауи в наказателното поле и получи директен червен картон, а “вълците” - правото да изпълнят дузпа. Пауло Дибала пое риска да стреля от бялата точка и в крайна сметка успя да донесе победата на римляните с точното си изпълнение. Последва добавено време, което продължи над 13 минути, но това не промени крайния резултат.

Тази драматична победа не позволи на седмия Ювентус да задмине шестия Рома в класирането. “Вълците” се добраха до шестото място в крайното класиране с актив от 63 точки и с това си осигуриха участие в Лига Европа. Специя, от друга страна, приключи на 18-ата позиция с 31 спечелени пункта, колкото има и 17-ият Верона. Според промяната в регламента на Серия "А" от този сезон двата тима ще изиграят плейоф на неутрален терен, като загубилят ще изпадне във втора дивизия.

Снимки: Imago