100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:7

Везенков поведе Олимпиакос към титлата след драма в Пирея

Най-добрият баскетболист в Европа за 2023 година Александър Везенков поведе Олимпиакос към титлата на Гърция. Българският национал бе най-резултатен при драматичния успех със 73:70 (26-14, 15-19, 20-15, 12-22) в първия финал срещу вечния съперник Панатинайкос. Спортист №1 на България отбеляза 20 точки и добави 7 борби, като “червено-белите” поведоха с 1:0 в серията, която е до три победи от пет мача. Първият мач от финалите се игра в "Двореца на мира и приятелството" в Пирея, като следващата битка ще бъде на 8 юни с домакин тимът на "детелините".

Александър Везенков е MVP в мач №1 от финалната серия в Гърция

Срещата между двата отбора се оказа изключително оспорвана и драматична - достойна за финал. На старта си пролича надмощието на Саша и "червените", където само в първата четвърт Везенков вкара цели 16 точки. Въпреки това обаче възпитаниците на Христос Серелис видяха пробойни в защитата на момчетата на Йоргос Барцокас и бързо се възползваха от тях. Българинът не позволи това да се случи и в началото задържа под контрол стрелбата на тима си, а след това се захвана и с цялостната игра по паркета, за да гарантира победата на съотборниците си, лишавайки се до голяма степен от солови отигравания.

Везенков: Искам моят отбор да спечели

Най-резултатен за победителите бе Александър Везенков с 20 точки и 7 борби. Томас Уолкъп го последва с 13 точки и 7 асистенции, а с 12 точки се нареди Костас Слукас. Друг изключително важен състезател за тима бе Мустафа Фал, който вкара 11 точки и асистира 5 пъти.

Мариус Григонис пък се нареди втори по точки със своите 17. С 14 точки и 8 асистенции пък записа името си Парис Лий. Понитка стана трети реализатор за тима си с 9 точки, а с толкова борби се разписа капитанът Папаянис.

Везенков и Олимпиакос приемат Панатинайкос в мач №1 от битката за титлата в Гърция

Първа четвърт:

Михалис Лунцис и Александър Везенков откриха с две тройки в началото на мача и зададоха темпото на атака от страна на пирейците. "Червените", водени от българската звезда, стигнаха до 10 точки без да оставят съперника да вкара дори един кош. Чак когато разликата бе станала двуцифрена, Григонис успя да се разпише в трудна позиция от полето и да открие резултата за своите. Тогава обаче Везенков отново показа защо е №1 в цяла Европа, вкарвайки изключително трудни три точки, които обаче веднага бяха върнати от Лий.

Добра стрелба от дистанция от Манцукас стопи разликата в резултата и вече по-малко от 10 точки разделяха двата тима при 16:8. Въпреки това още прекрасни отигравания от нашето момче отново вдигнаха аванса на тима му до двуцифрено число. Възпитаниците на Йоргос Барцокас продължаваха да нацелват коша от зоната за три точки без проблеми, а Везенков също не спираше да се разписва от близко разстояние, с което отборът вече взе доста осезаем превес. След опитите на "детелините" да не изпускат мача от толкова рано, първата част приключи при 26:14.

Втора четвърт:

Офанзивите на двата състава изпитаха затруднения в първата минута след наказателен удар за "зелените", но Боломбой успя да дръпне с още точки за своите. От страна на "детелините" също се видя известно събуждане в атакуващ план, но изглежда това все още не бе достатъчно, за да може тимът да изравни или обърне. Чудесната игра на Боломбой пък се прояви на няколко пъти и в защита.

След дългата суша Слукас съумя да добави още две точки за тима от Пирея, с които играчите отново увеличиха аванса си - този път до 12 точки при 33:21. Серията от попадения след наказателни удари върна надеждата отново у момчетата на Христос Серелис. Тройка на Слукас бързо след това обаче отново разпали "червените". Не за дълго - Лий, Аграванис и Папаянис нанизаха седем точки у коша на домакините, а през това време Олимпиакос записа няколко неуспешни нападения. Боломбой все пак увеличи с две, секунди преди почвиката, а Григонис върна жеста бързо. За финал на вторите десет минути - Слукас вкара още една двойка и приключи полувремето при 41:33.

Трета четвърт:

"Детелините" грабнаха първите попадения в третата част след четири поредни точки от страна на Гудайтис и една красива стрелба от дистанция от страна на Лий. Везенков върна три точки от наказателен удар, а Уолкъп наниза още толкова от далеч, за да си подсигурят "червените" отново малко спокойствие.

Олимпиакос без една от звездите си във финалната серия с Панатинайкос

След поредица от атаки в близост до коша и от двата тима Олимпиакос излезе като победител и отново си прибра що-годе удобен аванс. Тази "борба за две точки" бе приключена с прекрасни тройки от страна на Папаниколау и Уолкъп. Преднината на пирейци растеше малко по малко, докато "зелените" изпитваха проблеми със стрелбата в тази четвърт, завършила при 61:48.

Последна четвърт:

Понитка донесе две точки на старта на финалната четвърт за Панатинайкос, но в следващите си нападения отборът не успя да реализира шансовете си и да се завърне. Подобна бе успеваемостта и на Олимпиакос в старта на последните 10 минути. "Детелините" обаче намериха пролуката и се разиграха, реализирайки шест поредни попадения. Видя се, че 39-кратните шампиони на Гърция няма да се дадат без бой.

Понитка и Папапянис вкараха съответно по една тройка и двойка и останаха на само две точки от пирейския гранд. Няколко секунди след това "детелините" поведоха чрез стрелба от дистанция на Григонис. Тогава Уолкъп реализира чрез два наказателни, с което възпитаниците на Йоргос Барцокас отново поведоха. В следващия момент и Фал се разписа под коша, за да върне своеобразен комфорт в тима си. Тогава след пропуск на Лий - капитанът Папаянис върна две за "зелените". Слукас пък си спечели два наказателни от другата страна на паркета и в крайна сметка върна аванса при своите. В последните изключително драматични секунди Григонис също получи два наказателни, които впоследствие вкара. При атаката на Олимпиакос пък Слукас вкара и двата си спечелени фала, с което тимът поведе с три точки, които в крайна сметка се оказаха достатъчни. Битката приключи при 73:70.

Титулярни петици:

Олимпиакос: Мустафа Фал, Михалис Лундзис, Костас Папаниколау, Александър Везенков, Томас Уолкъп

Панатинайкос: Мариус Григонис, Парис Лий, Лефтерис Манцукас, Йоргос Папаянис, Дерик Уилямс