Селта оцеля след мощна победа над Барселона

Отборът на Селта надви шампионите от Барселона с 2:1 в мач от последния 36-и кръг на испанската Ла Лига. И двата гола за отбора от Виго отбеляза Габриел Вейга (42', 66'), докато за "блаугранас" се разписа Ансу Фати (80').

Успехът бе задължителен за отбора от Виго, който завоюва скъпоценни три точки и остана в испанския елит за поне още година. Освен това тимът се изкачи сериозно в класирането и финишира сезона на 13-о място след като започна кръга непосредствено над чертата. Барселона пък приключва най-успешната си кампания в Ла Лига от 2019 г. насам със смазващ аванс от 10 точки пред втория Реал Мадрид.

Домакините от Селта започнаха битката за оцеляване в смела схема от 4-3-3. В отбрана Карлос Домингес и Унай Нунес пазеха последната линия пред вратата от агресивното каталунско нападение, докато Габриел Вейга беше натоварен с тежката задача да печели битките с “блаугранас” в халфовата линия. В атака пък действаше триото Карлес Перес, Харис Сеферович и Лука де ла Торе, което постави под сериозно напрежение шампионската врата.

От другата страна Чави Ернандес също бе подредил отбора си за началото на мача в 4-3-3. Специалистът не направи особено големи промени с основния титулярен състав, който извоюва титлата и както винаги пусна на вратата Марк - Андре тер Стеген. В защита пък видяхме вече добре познатите Жул Кунде и Андреас Кристенсен, докато в централната линия започна нидерландецът Френки де Йонг. На върха на атаката също нямаше изненди и там ще действаше обичайното трио Рафиня, Левандовски и Торес.

Домакините опитаха да изненадат каталунците в първите минути от мача с ранен натиск и малко след първия съдийски сигнал можеха да се разпишат, когато Габриел Вейга треля към десния ъгъл от границата на наказателното поле.

След това гостите овладяха инициативата и дори отбелязаха гол в 12-ата минута чрез Франк Кесие, но след като преразгледа ситуацията чрез системата VAR съдията отмени попадението.

Чак в средата на полувремето домакините погледнаха отново към вратата на Тер Стеген. Това се случи в 20-ата минута, когато Лука де ла Торе овладя подаване и видя, че стража на Барселона се е отдалечил от голлинията и стреля от дистанция, но го направи разочароващо и прати топката високо над вратата.

В 27-ата минута Франк Кесие отново опита късмета си, когато се извиси над всички в наказателното поле и стреля с глава, но този път ударът му мина встрани от вратата.

После настъпи етап на затишие и в следващите десет минути изстрелите бяха рядкост, като преобладаваха неточните подавания и спрените центрирания. Чак в 38-ата минута стана малко по-интересно, когато Оскар Родригес получи подаване на границата на наказателното поле и стреля вдясно от вратата на Тер Стеген.

120 секунди по-късно каталунците отговориха с Роберт Левандовски, който стреля от опасна дистанция, но ударът му срещна дясната греда.

В 42-ата минута дойде и решителният момент за Селта. Харис Сеферович си взаимодейства по прекрасен начин с Габриел Вейга, който се озова на чиста позиция на границата на наказателното поле и преодола Тер Среген с коварен изстрел.

14 Селта се спаси след мощна победа над Барселона

В добавеното време пък Карлос Домингес стигна до една отскочила топка извън наказателното поле и стреля от дистанция, но ударът му бе отправен директно в Тер Стеген, който улови и не разреши на домакините да се оттеглят на почивката с повече от гол преднина.

Второто полувреме започна на високо темпо, като имаше опасни слизания и пред двете врати, но Карлес Перес от Селта, както и Франк Кесие, Рафиня и Левандовски от Барселона не стигнаха до повече от остри подавания в наказателните полета.

Първият удар дойде чак в 54-ата минута, когато най-активния за "блаугранас" - Франк Кесие, надцени шансовете си и нанесе прекалено силен удар от границата на пеналтерията, който профуча високо над напречната греда

По подобие на случващото се през първото полувреме Селта вкара гол през втората част в момент, когато Барселона отново владееше инициативата. Това се случи в 66-ата минута, когато Габриел Вейга вкара втория си гол за вечерта. Той дойде по красив, но и в същото време странен начин след като играчът на домакините опита да центрира, но прекалено много фалцира топката и тя попадна в мрежата на Тер Стеген, който не внимаваше особено и допусна за втори път топката да мине зад голлинията.

Каталунците този път се върнаха сравнително бързо в мача и скоро след като допуснаха новия гол, намалиха изоставането си. Това се случи в 80-ата минута, когато Усман Дембеле предостави топката на Ансу Фати, който прати топката в долния десен ъгъл с глава.

След това до края на мача двата отбора се върнаха към играта си от началото на полувремето и не успяха да измислят нищо по-креативно в преден план освен някое по-остро центриране. Така Селта се оттегли спокойно след мача на обиколка при феновете си без да гледа нервно за резултатите по другите стадиони.