Недостижимият Верстапен не остави шанс на съперниците си в квалификацията в Испания

Макс Верстапен спечели своя четвърти полпозишъна от началото на сезон 2023 във Формула 1 след едно доминантно представяне в квалификацията за утрешната Гран При на Испания.

В решителните 12 минути на сесията за място световният шампион записа време от 1:12.272 в своя първи летящ тур, което му бе достатъчно да победи с цели 0.462 секунди Карлос Сайнц. Времето на Верстапен и с цели 1.197 секунди по-добро от неофициалния абсолютен рекорд на „Каталуния“, който бе притежание на Михаел Шумахер. Седемкратният световен шампион бе постигнал своето постижение по време на зимните тестове през 2006 година, когато за последно се използва конфигурацията без шикана в последния сектор. За този сезон шиканът бе премахнат, което позволи на Верстапен да подобри постижението на Шумахер.

Трети на стартовата решетка утре ще бъде пилотът на Макларън Ландо Норис, който през цялата квалификация се представяше много добре и в крайна сметка даде време с 0.520 по-слабо от това на Верстапен. До него на втората редица би трябвало да се нареди Пиер Гасли от Алпин, който обаче тепърва ще бъде разследван за две отделни блокирания, едно на Сайнц и едно на Верстапен, в първата фаза на квалификацията. Това потенциално може да изпрати френския състезател с шест места назад на старта.

Пети в квалификацията се класира Люис Хамилтън, а шестото място остана за Ланс Строл, който за първи път от началото на годината победи своя съотборник Фернандо Алонсо в квалификацията. Самият испанец завърши сесията за място девети, а между него и Строл се наредиха Естебан Окон и Нико Хюлкенберг. Най-бавен в решителната фаза на сесията за място бе Оскар Пиастри от Макларън.

Първи извън последния сегмент на сесията за място остана Серхио Перес, който за втора поредна седмица имаше проблематична квалификацията. Мексиканецът излетя от трасето в първия си летящ тур в решителните минути на сесията, след което започна втори бърз тур, но в него той бе с 0.051 секунди по-бавен от Хюлкенберг, който хвана последния билет за третата фаза на квалификацията.

Освен Перес аут след вторите 15 минути на сесията за място бяха още Джордж Ръсел, Гуаню Джоу и двамата пилоти на Алфа Таури Ник де Врийс и Юки Цунода. Японецът даде време, което щеше да му бъде достатъчно за 11-та позиция на старта, но то бе изтрито заради напускането на границите на трасето и той ще стартира 15-ти утре.

Ръсел пък не успя да запише конкурентно време в края на втория сегмент заради едно неразбирателство с неговия съотборник Хамилтън. Двамата започнаха своите решителни обиколки буквално залепени един за друг и дори се стигна до контакт между тях на старт-финалната права. Комисарите обявиха, че ще разследват този инцидент, но не самия контакт, а потенциално блокиране от страна на Ръсел.

Първата фаза на квалификацията също взе скалпа на един от големите играчи, в случая този на Шарл Леклер, който остана чак 19-ти и ще подели последната редица с Логан Сарджънт от Уилямс. През цялата сесия монегаскът имаше проблеми с поведението за задната част на своя болид. За него това е първо отпадане още в първата част на сесията за място от Гран При на Монако през 2019 година.

Заедно с Леклер и Сарджънт елиминирани след първите 18 минути на квалификацията бяха още Валтери Ботас, Кевин Магнусен и Алекс Албон, които ще заемат позициите от 16-та до 18-та на стартовата решетка утре. Албон бе един от многото пилоти, които се озоваха в зоната за сигурност в хода на първия сегмент на сесията за място, който започна при условията на леко влажна писта.

Екскурзията на тайландеца в чакъла от външната страна на петия завой доведе и до един период с червен флаг. Причината за спирането на квалификацията не беше спрелият болид на Албон, а чакълът, който той разпиля по пистата при връщането си на трасето.

Освен пилота на Уилямс в зоната за сигурност се озоваха още Ботас, Де Врийс, Цунода и Алонсо, който се размина с тежък удар в стената на последния завой още в началото на първата си летяща обиколка.

Състезанието за Гран При на Испания, осми кръг за сезон 2023 във Формула 1, стартира утре в 16:00 часа българско време и ще може да следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago