Денвър стартира ударно историческата си първа финална серия в НБА

Никола Йокич и Денвър Нъгетс бяха изправени пред някои въпросителни преди първото си участие във финалите на НБА, но отговорите не закъсняха и дойдоха по изключително ярък начин. Седмица и половина почивка не навреди на Нъгетс и те започнаха ударно дебютното си участие в битката за шампионския трофей.

Сърбинът направи “трибъл-дабъл”, а Джамал Мъри вкара 26 точки за отбора на Денвър, който нямаше проблеми по пътя към победата със 104:93 в мач №1 от серията.

Двукратният носител на наградата за “Най-полезен играч” в Лигата завърши с 27 точки, 14 асистенции и 10 борби за Нъгетс, които чакаха 47 години, за да стигнат до финалите и не разочароваха.

“Най-важното нещо е да спечелиш един мач”, каза Йокич след деветия си “трипъл-дабъл” в тазгодишните плейофи и негов шести в последните му седем мача.

Арън Гордън добави 16 точки, а Майкъл Портър младши вкара 14 за Денвър

Бам Адебайо завърши с “дабъл-дабъл” за Маями след 26 точки и 13 борби, а Джими Бътлър реализира едва 6 коша от 14 опита и се отчете с едва 13 точки.

Денвър доминираше в първите три части и водеше преди началото на последната четвърт с 84:63. Играчите на Маями се активизираха в последната част, която започнаха със серия от 11 безответни точки и съкратиха разликата на 10 точки 10 минути преди края, но не успяха да стигнат до обрат.

Треньорът на Нъгетс Майкъл Малоун проведе своеобразна викторина сред играчите си в четвъртък сутринта, засипвайки ги с въпроси за тактиката на игра и какво трябва да направят в най-важния мач до момента в историята на франчайза. Тогава те имаха всички отговори. Имаха ги и по време на самия двубой. Денвър беше отборът с най-малък опит във финалите на НБА, като само двама баскетболисти от тима са участвали в битка за титлата преди това, но въпреки това изцяло плуваха в свои води пред собствената си публика публика в мач №1.

Йокич стана едва вторият играч за последните 25 години - другият е Леброн Джеймс през 2017-а, който записва 10 асистенции до полувремето на финален мач. Той беше натрупал 10 точки и 10 асистенции до почивката, а Денвър водеше с 59:42 след първите две четвърти.

Ако нещо може да успокои Маями сега, то това е статистиката. Хийт загубиха откриващия мач на финала във всяка от годините, в които стигнаха до титлата - 2006, 2012 и 2013. Единствената им победа в първи мач бе през 2011 година - серия, която в крайна сметка загубиха от Далас.

Вторият мач от серията е отново в Денвър в неделя.