Верстапен оцеля при внезапния дъжд и заслужено триумфира в Монако

Макс Верстапен спечели своята втора победа по свещените улици на Монте Карло, след като спечели Гран При на Монако, седми кръг за сезон 2023 във Формула 1. Нидерландецът триумфира в Княжеството по един доминантен начин, стартирайки от полпозишъна и финиширайки на 27.9 секунди пред Фернандо Алонсо.

На хартия победата на световния шампион изглежда лесна, но това изобщо не бе така. Той напълно контролираше събитията в първите 2/3 от дистанцията, след което над пистата заваля и тя се наводни за само 2-3 обиколки. В този момент настъпи голям хаос, но въпреки един по-сериозен контакт със стената преди „Портие“ нидерландецът остана начело.

В този хаос Алонсо и Астън Мартин изтърваха своя златен шанс да прескочат Верстапен, тъй като спряха в бокса в края на 54-я тур, но малко страна заложиха на медиум, вместо на интермедия. Само обиколка по-късно абсолютно всички пилоти в челото влязоха в бокса, за да преминат към гумите интермедия, а този допълнителен бокс коства над 10 секунди на Алонсо.

Трети в състезанието финишира тръгналият от третото място Естебан Окон, за когото това е първи подиум от победата му в Гран При на Унгария през 2021 година насам. Френският пилот на Алпин запази самообладание през цялото време днес и бе един от първите, които спряха за интермедия.

Четвърти и пети финишираха пилотите на Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, които бяха големите печеливши от объркването в обиколките, когато започна да вали. Двамата спряха за интермедия заедно с Окон в края на 54-та обиколка, което им позволи да прескочат пилотите на Ферари Карлос Сайнц и Шарл Леклер, които останаха със сликовете обиколка повече.

В крайна сметка Леклер завърши шести, а Сайнц остана осми. Двамата бяха разделени от втория пилот на Алпин Пиер Гасли. Последните точки в днешния ден бяха за двамата пилоти на Макларън Ландо Норис и Оскар Пиастри.

Миналогодишният победител в Княжеството Серхио Перес имаше едно изпълнено с инциденти състезание и в крайна сметка финишира едва 16-ти, след като стартира последен. Така той загуби цели 25 точки от съотборника си Верстапен в спора за световната титла.

След седмия кръг за годината двамата са разделяни от 39 точки, като начело е световният шампион, за когото това е четвъртата победа от началото на годината. Трети в подреждането е Алонсо, който изостава с 51 пункта от Верстапен.

Пълно класиране при пилотите във Формула 1 след Гран При на Монако

Сезон 2023 във Формула 1 продължава идната седмица с надпреварата за Гран При на Испания на пистата „Каталуния“ край Барселона.

ПЪЛНА ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА МОНАКО ВЪВ ФОРМУЛА 1:

Старт на състезанието! Верстапен нямаше никакви проблеми в спринта до първия завой и поведе пред Алонсо, който стартира с хард, но запази позицията си пред Окон.

1/78 - Още в края на първия тур Перес влезе в бокса, за да премине от медиум към хард. Заедно с мексиканеца в бокса влязоха още Джоу и Хюлкенберг, които също преминаха към хард. Перес се възползва от по-добрата работа на механиците на Ред Бул и прескочи двамата си съперници.

3/78 - Комисарите обявиха, че ще разследват Ръсел за некоректно позициониране на стартовата решетка. Британецът стартира осми и запази позицията си в първите обиколки.

5/78 - Верстапен водеше с 2.2 секунди пред Алонсо, който на свой ред имаше аванс от цели 3.9 пред Окон. Верстапен, Окон и Хамилтън стартираха с медиум, докато Алонсо и двамата пилоти на Ферари - Сайнц и Леклер започнаха с хард.

7/78 - Добри новини за Ръсел, след преглед на некоректното му позициониране на старта комисарите прецениха, че такова няма.

9/78 - След ранното си спиране в бокса Перес заличи изоставането си от колоната и настигна Строл, който загуби много в първата обиколка, в която имаше няколко контакта.

10/78 - Авансът на Верстапен пред Алонсо достигна 3.3 секунди, а Окон вече се движеше на 9.1 зад бившия си съотборник Алонсо. Точно зад пилота на Алпин бе и Сайнц, който имаше преднина от 2.3 пред Хамилтън и Леклер.

11/78 - Сайнц пробва атака срещу Окон в спирането за шикана след тунела, но се стигна до контакт между двамата, след който предното крило на испанеца се отчупи, но той не спря в бокса за нов нос.

13/78 - Въпреки че бе с твърдите гуми Алонсо започна да губи сцепление и време от Верстапен. Испанецът се оплака на тима си, че усещането, което получава, е все едно има спукана гума, но екипът му му каза, че такъв проблем няма.

15/78 - Заради проблемите на Алонсо разликата между него и лидера Верстапен набъбна на цели 6.2 секунди. Добрата новина за испанеца бе, че авансът му пред Окон продължаваше да расте и бе достигнал 12.2 секунди.

18/78 - Магнусен направи страхотно изпреварване срещу Сарджънт в спирането за "Мирабо" и взе 15-то място от американеца. В края на обиколката пилотът на Уилямс бе изпреварен още от Строл и Перес.

25/78 - Преднината на лидера Верстапен вече бе цели 11.7 секунди, докато разликата между Алонсо и Окон бе 17.4 секунди.

31/78 - Верстапен затвори с обиколка съотборника си Перес, който все още бе в дъното на колоната. Заради трафика световният шампион започна да губи от Алонсо, който само в 31-я тур стопи 1.5 секунди на нидерландеца.

По-назад Хамилтън стана първият от пилотите в челото, който влиза в бокса. Британецът премина от медиум към хард и се върна на пистата на осмата позиция, на 14.3 зад съотборника си Ръсел.

32/78 - Окон последва Хамилтън в бокса и също премина към хард. Французинът се върна на трасето на 6.2 пред седемкратния шампион, въпреки че самият му стоп беше бавен.

33/78 - Бавният бокс на Окон принуди Ферари да извикат Сайнц в бокса, но и това не бе достатъчно за испанеца да прескочи своя френски съперник. Пилотът на Ферари премина към медиум.

35/78 - Перес трябваше да направи втори бокс, тъй като имаше нужда от нов нос след контакт с Магнусен на шикана след тунела обиколка по-рано. След бокса си Перес се върна на 19-то място с гумите медиум.

39/78 - В средата на дистанцията разликата между двамата водачи бе 8.8 секунди, след като и двамата минаха през първата по-сериозно група от изостанали пилоти.

44/78 - Леклер влезе в бокса, за да премине от хард към медиум. Монегаскът се върна на трасето на 9.8 зад Хамилтън, запазвайки позицията си зад седемкратния шампион.

46/78 - Гасли също спря за смяна на гуми, връщайки се на трасето на 1.8 зад Леклер.

51/78 - На части от пистата започна да превалява леко, но за момента дъждът бе твърде слаб, за да доведе до спирания в бокса.

53/78 - Дъждът изведнъж се засили и това доведе до голям хаос в части от колоната. Най-мокро бе в секцията около фибата, където пилотите караха с "пешеходно" темпо.

54/78 - Алонсо влезе в бокса и премина към гуми медиум. Зад него Ръсел, Окон и Хамилтън спряха за интермедия.

55/78 - Верстапен влезе за интермедия, като същото направиха всичко останали пилоти. След размяната на позициите Верстапен водеше с 22.1 пред Алонсо, а зад него бяха Окон, Хамилтън, Ръсел, Леклер, Гасли и Сайнц, който се завъртя на "Мирабо" със сликовете.

63/78 - Разликата между двамата водачи 15 обиколки преди финала бе 20.1 секунди, а на 15.8 зад Алонсо бе Окон.

68/78 - Норис изпревари Цунода в спора за деветото място със страхотна маневра от външната страна на първия завой.

69/78 - Пиастри също изпревари японският пилот на Алфа Таури, който имаше големи проблеми с поведението на своя болид на мокрото. Маневрата на Пиастри бе сходна с тази на неговия съотборник Норис обиколка по-рано. По-късно в обиколката Цунода излетя от трасето на петия завой и потъна в класирането.

Край на състезанието! Макс Верстапен спечели своята втора победа в Гран При на Монако, втори в Княжеството завърши Фернандо Алонсо, а на подиума се качи още Естебан Окон.

Снимки: Gettyimages