Манчестър Юнайтед разби Челси и си гарантира участие в Шампионската лига със стил

Манчестър Юнайтед надделя с 4:1 в домакинството си на Челси в отложен мач от 32-ия кръг на Премиър лийг и предпоследен в първенството за двата отбора. За домакините този триумф бе от изключително значение, защото потвърди и математически цел минимум, а именно класиране в Шампионската лига. Играчите на Ерик тен Хаг се изкачиха на третото място в подреждането и могат да завършат там, ако спечелят и последното си домакинство срещу Фулъм.

Попаденията за “червените дяволи” бяха дело на Каземиро (6’), Антони Марсиал (45’), Бруно Фернандеш (73’) и Маркъс Рашфорд (78’), а Жоао Феликс (89’) вкара почетното поапдение за лондончани.

Срещата започна с много активни действия и на двата тима. Първата отлична възможност за попадение дойде на сметката на “сините” още в четвъртата минута, когато младият Люис Хол подаде отличен успореден пас към Михайло Мудрик, но бившият играч на Шахтьор не успя да стреля.

Домакините отговориха веднага и още в ответната атака стигнаха до фал. Центрирането от него направи Кристиан Ериксен към Каземиро, който отбеляза попадение почти двойник на това срещу Нюкасъл от финала за Купата на лигата, за 1:0.

Играчите на Ерик тен Хаг създадоха нова добра възможност за попадение веднага след изпълнението на център, когато Джейдън Санчо пое в центъра на терена, след което проби и подаде към Бруно Фернандеш, който бе очи в очи с Кепа Арисабалага, но португалецът не успя да овладее. Футболистите на Челси също опитваха да се върнат в двубоя, но отново добра тяхна атака на отсрещната страна на игралното поле завърши с неточно подаване в пеналта на Давид Де Хеа.

В 19-ата минута футболистите на Манчестър Юнайтед можеха да стигнат до второ попадение и в 19-ата минута, когато Кристиан Ериксен намери отлично Антъни в предни позиции, играчите в червени фланелки се оказаха с числено преимущество, бразилецът напредна и намери Марсиал в добра позиция, но Сесар Аспиликуета се намеси и му изби топката.

В 25-ата минута отново Антони проби опасно по десния фланг, но се строполи на терена след сблъсък с Тревор Чалоба. Първоначално не изглеждаше ситуацията да е толкова опасна за играча, но впоследствие се оказа, че той е получил по-сериозна травма и бе изнесен на носилка, а на терена вместо него се появи Маркъс Рашфорд. Малко след изминаването на половин час игра Кай Хаверц пък отправи опасен удар с глава след подаване на Люис Хол, но кълбото мина покрай дясната греда на Де Хеа.

В края на първата част играчите на Франк Лампард наложиха сериозно преимущество и се настаниха по отличен начин в полето на “червените дяволи”. Те на няколко пъти успяваха да вкарат топката в пеналта много опасно, като най-чистото положение се отвори пред Конър Галахър, който обаче стреля покрай вратата. Така всъщност за пореден път гостите показаха своята слабост да пропиляват с лека ръка чисти положения.

И точно тогава домакините нанесоха втория си удар в двубоя в добавеното време на първото полувреме, когато отново Каземиро показа фантастична визия и намери Джейдън Санчо напълно сам в наказателното поле, крилото пък от своя страна демонстрира похвален алтруизъм и на свой ред пусна към Марсиал, който облизо покачи преднината на Манчестър Юнайтед на 2:0.

На почивката пък Тайрел Маласия замени Люк Шоу, но не стана ясно дали травма е причината за тази промяна. В самото начело на втората част Виктор Линдельоф отне топка в центъра на терена, напредна и намери Санчо, а той отново показа всякаква липса на егоизъм и подаде към Бруно Фернандеш, който с много силен изстрел разтресе напречната греда. Михайло Мудрик отправи първия точен изстрел на сметката на гостите пък пет минути след началото на второто полувреме.

Домакините отново бяха на косъм от трето попадение в 52-ата минута, когато само в разстояние на една минут те пропуснаха две великолепни положения, но и уникална намеса на Кепа Арисабалага, който успя да избие топката от самата голлиния след удар на Ериксен запази разликата между двата отбора само от две попадения. Малко преди изминаването на час игра пък от другата страна на полето Давид Де Хеа също трябваше да прави двойна спасяване, за да запази резултата.

В 70-ата минута играчите на Манчестър Юнайтед осъществиха добра контраатака, Алехандро Гарначо намери Бруно Фернандеш, португалецът преодоля Уесли Фофана на фланга, а французинът го фаулира, което доведе до дузпа. Именно португалецът застана зад топката и реализира за 3:0.

След това попадение отбраната на Челси изглеждаше вече напълно разклатена и допусна няколко поредни грешки. Именно от една такава се възползваха домакините в 79-ата минута, когато отново Фофана сгреши при опит да намери Тревор Чалоба, топката бе пратена към Рашфорд, а той спокойно реализира за 4:0. Това бе попадение номер 30 за него във всички турнири. Пет минути преди края на редовното време пък Алехандро Гарначо нацели горната греда зад Кепа.

Гостите от Челси все пак стигнаха до почетно попадение в последната минута на добавеното време, когато Жоао Феликс слаломира между двама бранители, след което с десния крак намери ъгъла на вратата на Давид Де Хеа за 4:1. Още в ответната атака пък отново Гарначо отново предизвика ново добро спасяване на Кепа Арисабалага от другата страна на полето. До края на срещата играчите на Манчестър Юнайтед пропиляха с лека ръка още няколко добри шанса за нов гол на своята сметка.

С тази победа “червените дяволи” се изкачиха на третото място със 72 точки, две повече от Нюкасъл преди последния кръг в Премиър лийг. Челси пък продължава да заема 12-ото място в подреждането с 43 точки, а в неделя ще приеме именно “свраките”.

Снимки: Gettyimages