Балкан уби шампионските надежди на ЦСКА и отново достигна до финала в НБЛ

Шампионът на България Балкан успя да достигне финала на Националната баскетболна лига и през настоящия сезон. Възпитаниците на Петър Златанович надиграха ЦСКА с 92:83 (18-20, 31-27, 17-15, 26-21) в София. След този пълен обрат в серията, която приключва с общ резултат 3-1 в полза на "зелените", ботевградчани си осигуриха участие във финалните битки за плейофите, където ще срещнат победителя от двойката Черноморец - Рилски спортист, която към момента е водена от "акулите" с 2-1

Залата на столичани бе изпълнена до краен предел и феновете на двата състава направиха всичко възможно, за да помогнат на любимците си. В крайна сметка ботевградчани ликуваха във втори пореден мач в София и след трета поредна победа над "червените", няма да има нужда да домакинстват в своята "Арена Ботевград" за решаващ мач №5, до какъвто се надяваха да стигнат играчите на Росен Барчовски.

Това е шести финал на балканци за последните осем сезона и втори пореден за клуба.

Петър Златанович: Колкото и да е дълга серията, ние ще изглеждаме по-добре и физически, и тактически

Първа четвърт:

Срещата започна с атака за "армейците", която доведе до откриване на резултата с тройка за Алекс Симеонов. ЦСКА взе превес и поведе чрез стъпилия след дълга почивка на паркета капитан на тима Венцислав Петков, чието участие в борбата за пети мач се усещаше в играта на състава, който сякаш отново бе възвърнал своя дух.

Последваха минути на суша, след които столичани увеличиха аванса си. Зейн Ноулс, Венцислав Петков и Мартин Сотиров наказваха гостите, които обаче се събудиха към средата на първата част. С ключови точки за Денг Адел и Христо Захариев. Грешки на Алекс Симеонов пък позволиха на Балкан да смали изоставането си на само 2 точки с изтичането на първите 10 минути.

Росен Барчовски: Срещу нас се свири всичко, упражниха се с всички възможни фалове

Втора четвърт:

Включилите се от пейката Николай Грозев и Николаос Дипларос съумяха да реализират и да вкарат мача в абсолютно равенство. Мартин Сотиров спечели ключови точки за своя отбор, с което "червените" отново грабнаха аванса. Завърналият се в игра след контузия Венцислав Петков пък водеше с всички сили атаката за тима си.

По-късно прекрасен солов пробив от Мануел Суарес изравни резултата, а след това серия от чилиеца даде убедителна преднина на момчетата на Петър Златанович, с което той отново изглеждаше като победител в битката с Ноулс и със сигурност затвърди очакванията да вземе признанието за играч на серията. Към края на много оспорваната и резултатна втората четвърт "армейците" почти стопиха преднината на съперника чрез създадени положения от Таменанг Чо.

Трета четвърт:

След почивката петиците играха изключително несигурно и нервно с топката, а резултатът бе открит от Павлин Иванов, увеличавайки аванса на Балкан. Двата отбора си размениха кошове, но при атака на ботевградчани се забеляза, че Брандън Йънг започна да накуцва след контакт с играч на опонентите. През това време Венцислав Петков и Денг Адел си размениха по една тройка. Лошите новини за ЦСКА обаче не спряха. Мачът за капитана на "армейците" се оказа, че не може да продължи да се бори, което бе и логичната развързка, имайки предвид, че вероятно се подвизаваше много повече минути от предписаните му от специалистите.

Венци Петков: Балкан ни надигра, хвърлихме всички сили

Фал в атака на Алекс Симеонов се оказа четвърто лично нарушение за деветката на тима, което бе поредната беда за "червените", принудени да извадят Симеонов от битката. Въпреки това пробиви на Чо се оказаха успешни и така преднината в точките отново се върна при столичани. Както при миналото изоставане на шампионите, така и при това в третата четвърт, Грозев бе човекът, който отне аванса от ЦСКА, а по-късно и серия с негово име преобърна за пореден път везната за ботевградчани.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалната част от битката отново бе в "зелено", след като още в началото Мануел Суарес увеличи с още три точки резултата в полза на Балкан. С още точки от ръцете на чилийския център преднината на "зелените" се превърна в двуцифрена. Липсата на Венцислав Петков се усети веднага, като сякаш ЦСКА не съумя да се съвземе след неговото изваждане и никой не можеше да заеме неговото място на лидер.

Около средата на последната четвърт се видя накуцване от страна на Николай Грозев, който бе и изваден, но най-вероятно ставаше въпрос за схващане. През това време предните позиции на "червените" заиграха с по-голяма доминация и стопиха в известен мащаб преднината на ботевградчани. Точно когато трябваше пък се разиграха Пол Джаксън и Денг Адел, създавайки още едно двуцифрено предимство за своите. Грозев след това се завърна с още една тройка. В последните минути Ноулс направи нарушение срещу Суарес, след което трябваше да напусне залата, а №44 вкара и двата си фала. Сравнително сухият край на мача пък означаваше само едно - Балкан е първият финалист в плейофите на НБЛ.

С най-много точки блесна центърът на победителите Мануел Суарес със своите 31 и 6 борби. Христо Захариев пък добави 13 точки, а Денг Адел и Николай Грозев се разписаха с по 12. Със 7 точки и още толкова асистенции бе и Николаос Дипларос.

Таменанг Чо водеше статистиката за отбелязани точки при ЦСКА със своите 22. Той записа и 5 борби. С 15 точки си тръгна капитанът Венцислав Петков, като дълго време именно той бе най-резултатен за "армейците". Зейн Ноулс наниза 14, а с по 11 приключиха Брандън Йънг и Алекс Симеонов. Деветката записа и 9 борби в мача, а Йънг подаде за кош 7 пъти.

Христо Захариев: Надявам се да станем шампиони, двойно по-мотивиран съм