Неповторимо: Шефилд Уензди навакса пасив от четири гола и запази шансове за завръщане в Чемпиъншип

Шефилд Уензди мина през ада, но все пак стори и невъзможното, за да съхрани шансовете си за завръщане в Чемпиъншип. “Кукумявките” влязоха в историята на английския футбол като първият отбор, който преодолява дефицит от четири гола в плейофен сблъсък и успява да го спечели.

В първия двубой от полуфиналния плейоф за влизане в Чемпиъншип, Питърбро разби Уензди с 4:0 като домакин и по всичко изглеждаше, че през следващия сезон тимът щеше да играе във второто ниво на местния футбол. В Шефилд обаче излязоха пределно мотивирани на реванша на своя стадион снощи и след гол в осмата минута на добавеното време на срещата те също постигнаха успех с 4:0. Така мачът влезе в продължения, където обаче не важаха головете на чужд терен. Двата тима си размениха по един гол в допълнителните 30 минути и по този начин всичко трябваше да бъде решено с дузпи, където отборът от Стоманения град триумфира.

Началото на обрата в общия резултат беше поставено още в 9-ата минута, когато Майкъл Смит беше точен от дузпа. В 35-ата минута Лий Грегъри се възползва от неубедителна намеса на противниковия вратар и удвои аванса на “кукумявките”. Той нарасна още повече след попадението на Рийс Джеймс в 71-вата минута. Така на домакините им трябваше само още един гол, за да пратят мача в продължения, и той дойде отвъд даденото 6-минутно добавено време. В последния възможен момент Лиъм Палмър се разписа и хвърли в екстаз феновете на “Хилзбъро”.

В 105-ата минута Грегъри си отбеляза автогол при изпълнение на пряк свободен удар и това отново даде надежди на Питърбъро, че тимът все пак ще избегне срамното отпадане. Въпреки това седем минути по-късно Уензди съумя да стигне и до пето попадение, като този път Калъм Патерсън беше точен. При изпълнението на дузпи играчите на Шефилд бяха безгрешни, докато Дан Бътлър сбърка за “Пош” и така домакините възтържествуваха в този епичен сблъсък.

Във финалния плейоф на “Уембли” на 29 май третият в редовния сезон на Лига Едно очаква победителя между четвъртия Барнзли и петия Болтън, които играят тази вечер. Първият двубой завърши 1:1 на стадиона на Уондърърс.

Снимки: Gettyimages