Лудогорец посяга към титлата в здрава битка с ЦСКА - София - на живо със съставите на двата тима и очакванията на Георги Илиев и Нико Петров

Почти безгрешен Бедзеки спечели Гран При №1000 в MotoGP, Баная отново не завърши

Марко Бедзеки си гарантира мястото в историята на MotoGP, след като спечели Гран При №1000 в историята на световния шампионат. Италианецът записа своята втора победа за сезон 2023 в кралския клас, след като спечели Гран При на Франция.

Пилотът на VR46 Дукати стигна до първото място след едни щури 4-5 обиколки преди средата на дистанцията, когато няколко инцидента позволиха на Бедзеки да си проправи път до третото място. Впоследствие той атакува Марк Маркес в спора за втората позиция в спирането за осмия завой, но бе твърде агресивен и изхвърли шесткратния шампион извън трасето.

И двамата продължиха в състезанието, но тяхната екскурзия в зоната за сигурност позволи на Хорхе Мартин да ги изпревари и да заеме второто място зад ранния лидер Джак Милър. Бедзеки задмина Мартин още в началото на следващия тур (9/27), но бе санкциониран заради маневрата си срещу Маркес.

Наказанието на италианеца бе загуба на една позиция, а той го изтърпя още преди края на деветата обиколка. В нейния край той пропусна пред себе си Мартин, който обаче допусна лека грешка още в десетия тур, която позволи на Бедзеки отново да го изпревари. Тази неточност на победителя от вчерашния спринт позволи и на Маркес да го изпревари.

В 11-та обиколка и изпреварването за победата от страна на Бедзеки, който рискува много в бързия първи завой срещу Милър, но успя да завърши маневрата си без никакви проблеми. След това той започна да се откъсва пред колоната и спечели с аванс от 4.2 секунди пред Мартин.

Испанецът прекара почти цялата втора половина на дистанцията зад Маркес, като в този период той пробва общо три атаки, които бяха парирани. В последния си опит да изпревари пилота на Хонда, който дойде в седмия завой на предпоследната обиколка, той най-накрая се справи с шесткратния шампион. Самият Маркес пък се озова на земята в този момент, тъй като заради атаката на Мартин той трябваше да мине през по-външна част от завоя, където нямаше много сцепление.

Това падане на Маркес пък позволи на представителя на домакините Йоан Зарко да се качи на почетната стълбичка. Четвърти в Гран При на Франция след едно страхотно и безгрешно каране днес финишира Аугусто Фернандес (Tech3 ГАСГАС), а челната петица допълни Алейш Еспаргаро (Априлия).

Брад Биндър (КТМ), Фабио Куартараро (Ямаха), Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати), Такааки Накагами (LCR Хонда) и Франко Морбидели (Ямаха) също намериха място в топ 10, а точки от днешния старт взеха още Данило Петручи (Дукати), Лоренцо Савадори (RNF Априлия) и Йонас Фолгер (Tech3 ГАСГАС). До финала на днешното състезание не успяха да стигна общо осем пилота, а сред тях бе и лидерът в генералното класиране Франческо Баная (Дукати).

Световният шампион напусна състезанието след един контакт с Маверик Винялес (Априлия) в петия тур на надпреварата. След него дори се стигна до ръкопашен бой между двамата в зоната за сигурност.

Въпреки тази си нула Баная остава начело в генералното класиране в MotoGP с актив от 94 точки и аванс от само една пред днешния победител Бедзеки. Третото място се заема от Биндър, който изостава с 13 пункта от лидера Баная.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след Гран При на Франция

Сезон 2023 в MotoGP продължава с надпреварата за Гран При на Италия на пистата „Муджело“. До нея обаче има близо месец, тъй като състезателният уикенд в Тоскана ще се проведе чак между 9 и 11 юни.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА ФРАНЦИЯ В MotoGP:

Старт на Гран При на Франция! Марк Маркес поведе след преминаването през шикана "Дънлоп". Той и Баная направиха сходно потегляне, но испанецът бе по-агресивен в първите завои и излезе начело пред Милър и Марини, които също изпревариха Баная в първите завои на състезанието.

1/27 - Биндър допусна сериозна неточност в шестия завой на състезанието и потъна до дъното на топ 20.

2/27.- Милър пробва общо две атаки срещу Маркес, в завои №7 и №8, но и в двата случая шесткратният шампион се защити перфектно. В същото време Баная задмина Марини в спирането за осмата крива.

3/27 - Милър поведе след една страхотна и безапелационна атака срещу Маркес в спирането за шикана "Дънлоп".

5/27 - Винялес изпревари Марини в спора за четвъртата позиция. Испанецът започна своята атака в спирането за шикана "Дънлоп", в което той бе от външната страна и реално завърши маневрата си на излизането от комбинацията.

В завои №11 и №12 Винялес атакува и Баная, но се стигна до контакт, който извади и двамата от надпреварата. В зоната за сигурност дори се стигна до ръкопашен бой между двамата.

6/27 - Марини и Алекс Маркес напуснаха състезанието след катастрофа на шикана "Дънлоп". Марини загуби инерция на ускорението и бе ударен от нищо неподозиращия пилот на Грезини Дукати. Всички тези падания позволиха на Бедзеки да се изкачи на третото място зад лидера Милър и Марк Маркес.

8/27 - Бедзеки с много агресивна атака срещу Маркес в спирането за осмия завой, след която и двамата излязоха извън трасето. Големият печеливш от този ход на Бедзеки бе Мартин, който се изкачи на втората позиция, на по-малко от половин секунда зад Милър.

9/27 - Бедзеки задмина Мартин в спирането за шикана "Дънлоп", но бе наказан със загуба от една позиция, заради маневрата си срещу Маркес в предходния тур. Бедзеки изтърпя наказанието си още преди края на обиколка.

10/27 - Доскорошният лидер в генералното класиране Бедзеки се възползва от една неточност на Мартин в шестия завой и отново мина пред испанеца. Победителят от спринта Мартин бе изпреварен и от Марк Маркес.

11/27 - Бедзеки излезе начело след една страхотна маневра срещу Милър в първия завой. Маркес също пробва да изпревари Милър, но врата му беше затворена.

В завои №9 и №10 обаче Милър не успя да се опълчи на Маркес и бе изпреварен от шесткратния шампион.

13/27 - И Мартин изпревари Милър с по-късно спиране за шикана "Дънлоп".

Повторенията показаха, че пропадането на Биндър в първата обиколка не е дошло в резултат на неточност от страна на южноафриканеца, а след контакт между него и Алекс Маркес, който изпрати пилота на КТМ далеч от идеалната линия.

15/27 - Пропадането на Милър в класирането продължи, тъй като той бе изпреварен от Зарко и Аугусто Фернандес. Зад австралиеца се движеха Еспаргаро и Биндър.

17/27 - Отпред разликата между лидера Бедзеки и втория Марк Маркес бе 1.8 секунди десет тура преди финала. Шесткратният шампион водеше с 0.8 пред Мартин.

19/27 - Подпомогнат от една грешка на Маркес в спирането за осмия завой Мартин заличи своя пасив от шесткратния шампион. Разликата между двамата бе само 0.2 секунди.

20/27 - Биндър пробва атака срещу Милър в спирането за шикана на завои №9 и №10, но спря твърде късно, скъси шикана и получи наказание от преминаване през дългата обиколка.

21/27 - Южноафриканецът изтърпя своята санкция, губейки една позиция от Куартараро. Той дори бе атакува от Ди Джанантонио, но успя да парира атаката на младия италианец.

В същата обиколка Мартин пробва първата си атака срещу Маркес, при преминаването на завои №11 и №12, но пилотът на Хонда се възползва от своя богат опит и се защити перфектно.

22/27 - Мартин отново пробва да изпревари Маркес в битката за втората позиция. Този път атаката на пилота на Прамак Дукати дойде в осмата крива, но твърде късното му спиране за нея позволи на Маркес да си върне мястото, тъй като Мартин ушири твърде много траекторията си.

25/27 - Мартин пробва трета атака срещу Маркес, този път в бързия първи завой. Той обаче отново не успя да завърши маневрата си, тъй като Маркес го контраатакува перфектно в шикана "Дънлоп". Този дуел между двамата позволи на Бедзеки да се откъсне на 4.4 пред тях, докато на само 0.5 зад Мартин бе неговият съотборник Зарко.

26/27 - Мартин с трета атака срещу Маркес, този път в седмата крива, която изпрати шесткратния шампион във външната част на завоя. Там сцеплението се оказа твърде малко и испанецът се хлъзна и напусна състезанието.

Край на състезанието! Марко Бедзеки спечели Гран При №1000 в историята на MotoGP, съотборниците в Прамак Дукати Хорхе Мартин и Йоан Зарко допълниха подиума в Гран При на Франция.

Снимки: Gettyimages