Хорхе Мартин спечели спринта в Льо Ман, Биндър и Баная отново в тройката

Пилотът на Прамак Дукати Хорхе Мартин наруши хегемонията на Франческо Баная и Брад Биндър в спринтовете от началото на сезон 2023 в MotoGP, след като бе над всички в спринтовата надпревара за Гран При на Франция.

Испанецът стартира от петото място на стартовата решетка и с перфектно потегляне и много агресивно спиране за шикана „Дънлоп“ той зае втората позиция в първите завои. В четвъртия тур Мартин направи своя решителен ход с една страхотна атака срещу Баная, която отново бе в шикана „Дънлоп“.

След като веднъж поведе испанецът много бързо се откъсна напред и в крайна сметка спечели с аванс от 1.8 секунди пред Биндър. Южноафриканският пилот на КТМ се движеше четвърти в първите обиколки, но се възползва максимално от атаката на Марк Маркес срещу Баная в шикана „Дънлоп“ в петия тур, за да изпревари и двамата.

Самият Баная потъна до петото място в средата на дистанцията от 13 обиколки, след като загуби ритъм за няколко тура. Първо световният шампион бе изпреварен с много агресивна маневра на шикана „Дънлоп“ в шестата обиколка от Марк Маркес, а на изхода от тази комбинация той бе задминат и от Лука Марини (VR46 Дукати).

Още в средата на същата обиколка обаче Баная си върна позицията от Марини, а в 10-я тур той изпревари и Маркес при преминаването на бързите завои №1 и №2. В крайна сметка след множеството си битки днес световният шампион завърши трети. Четвърти се класира Марини, който изпревари Маркес на шикана „Дънлоп“ в 11-та обиколка.

Шесткратният световен шампион, който този уикенд се завръща в кралския клас след отсъствие от месец и половина финишира шести, а точки от днешния старт взеха още Йоан Зарко (Прамак Дукати), Марко Бедзеки (VR46 Дукати), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Маверик Винялес (Априлия). Десетката допълни Такааки Накагами (LCR Хонда).

Големият фаворит на феновете по трибуните на „Бугати“ Фабио Куартараро (Ямаха) не успя да стигне до финала след една непредизвикана грешка в спирането за 11-та крива в 10-та обиколка. Преди нея французинът се бе изкачил до осмата позиция, въпреки че потъна до 16-то място веднага след старта. Световният шампион за 2021 година стартира 13-ти днес.

Основната надпревара за Гран При на Франция, пети кръг за сезон 2023 в MotoGP, започва утре в 15:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg. Самата Гран При на Франция е юбилейна Гран При №1000 в историята на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Снимки: Gettyimages