Неочакван герой доближи Рома до финала в Будапеща

Рома се наложи с 1:0 над Байер (Леверкузен) в първия мач помежду им от полуфиналите на Лига Европа. Младият халф Едоардо Бове отбеляза единствения гол в 63-ата минута и доближи "вълците" до финала в Будапеща. Бове се разписа с добавка след удар на Тами Ейбрахам и спасяване на Лукас Храдецки.

Домакините не създадоха много положения, но това важи и за техния съперник. Жозе Моуриньо успя да спечели тактическата битка със своя ученик Чаби Алонсо и се надява за втора поредна година да спечели европейско отличие с Рома, след като през миналия сезон изведе "джалоросите" до триумф в Лигата на конференциите.

По пътя си към полуфиналите Рома елиминира РБ Залцбург, Реал Сосиедад и Фейенорд. Байер (Леверкузен) се справи последователно с Монако, Ференцварош и Роял Юнион СЖ. Преди днес съперниците имаха 4 мача помежду си в евротурнирите, в които бяха постигнали по една победа, а две от срещите завършиха наравно. Любопитното е, че през 2004 година Димитър Бербатов си вкара автогол при успеха на Байер с 3:1 в Германия, а след това реализира едно от най-красивите попадения в кариерата си за равенството 1:1 в Рим.

На вратата на Рома застана Руи Патрисио. Португалецът записа своя мач номер 67 в Лига Европа и вече е рекордьор по този показател сред всички футболисти. Заради многото контузени Браян Кристанте отново действаше в центъра на защитата, редом до Джанлука Манчини и Рожер Ибаньес. В средата на терена Моуриньо заложи на Леонардо Спинацола, Лоренцо Пелегрини, Неманя Матич, Едоардо Бове и Мехмет Зеки Челик. Андреа Белоти и Тами Ейбрахам водеха атаката на "джалоросите".

За гостите в предни позициии стартира Адам Хложек, подкрепян от Муса Диаби и Флориан Виртц. Есекиел Паласиос и Роберт Андрих имаха по-дефанзивни функции в средата на терена, Джереми Фримпонг и Пиеро Инкапие изпълняваха ролите на халф-бекове, а тримата бранители пред Лукас Храдецки бяха Одилон Косуну, Едмонд Тапсоба и Йонатан Та.

Двубоят започна с опасна атака на Байер още в 1-ата минута, но Руи Патрисио спаси удара на Андрих. В 6-ата пред гостите се откри още по-добра възможност да поведат. Двойно подаване с Паласиос изведе Виртц на стрелкова позиция, но изстрелът на талантливия халф мина покрай гредата. Рома бързо се постара да пренесе действията по-далеч от вратата си. В 19-ата минута Пелегрини центрира от статично положение, а Ибаньес засече топката с глава, но Храдецки показа блестящ рефлекс и изби.

В средата на полувремето битката се водеше в центъра, а опасни атаки към двете врати липсваха. Защитникът на Леверкузен Косуну получи травма и вместо него се появи Мичъл Бакер. Нарушенията зачестиха, но Майкъл Оливър не бързаше с картоните. Двата отбора продължиха да са предпазливи и почивката логично дойде при нулево равенство.

На старта на втората част Руи Патрисио подцени една ситуация и изпусна топката, но около него нямаше футболист на гостите, който да го притесни. В 48-ата минута Спинацола проби на скорост и центрира към точката на дузпата, но иначе обещаващата атака на "вълците" завърши с разочароващ удар на Зеки Челик. Секунди по-късно Андрих получи жълт картон за нарушение срещу Ейбрахам. Последвалото центриране доведе до корнер, с който защитата на Леверкузен се справи.

В 57-ата минута нарушение на Диаби срещу Пелегрини му донесе жълт картон, а двата тима едва не стигнаха до бой. Рома търпеливо чакаше своя шанс и той дойде в 63-ата минута. Бове напредна и подаде на Ейбрахам, чийто удар беше спасен от Храдецки, но топката се върна на крака на юношата на "вълците" и той откри резултата. Това беше първо попадение за Бове в европейските клубни турнири. Гостите реагираха веднага и Инкапие нанесе изстрел с глава след центриране от корнер, но не уцели очертанията на вратата.

В 67-ата минута отново Бово се озова на добра позиция след спасяване на Храдецки, но акробатичният му удар прати топката в аут. Чаби Алонсо смени незабележимия Адам Хложек със Сардар Азмун, а вместо Диаби влезе Амин Адли. Байер се опита да вземе инициативата, но Рома се бранеше много спокойно. Моуриньо отговори с включването на Пауло Дибала и Жоржиньо Вайналдум. В 87-ата минута се стигна до разбъкване в наказателното поле на домакините след неуверена намеса на Руи Патрисио, но "вълците" оцеляха.

В добавеното време играчите на Байер (Леверкузен) отправиха само един удар, дело на Амин Адли, но той беше много неточен. В крайна сметка, Рома взе минимален аванс без да блести, но реваншът на "БайАрена" се очертава да е много интересен и германският тим има всички основания да се надява на обрат.

Снимки: Gettyimages